Narodil sa, keď Kolumbus objavoval Ameriku. Vedci poznajú najstaršieho tvora na Zemi
Dobré noviny
Dobré noviny

Narodil sa, keď Kolumbus objavoval Ameriku. Vedci poznajú najstaršieho tvora na Zemi

Tento druh je zaujímavý najmä tým, že rastie rýchlosťou asi jeden centimeter za rok a pohlavne dospieva až vo veku 150 rokov.

— Foto: Instagram/juniel85

Premýšľali ste niekedy nad tým, ktorý tvor je na planéte Zem najstarší? Odpoveď na túto otázku vypátrali vedci pod vedením profesora Juliusa Nielsena z Univerzity v Kodani. Nielsenov tím študoval v severnom Atlantiku rôzne podmorské živočíchy, keď náhodou vylovili už na prvý pohľad veľmi starého žraloka. Pri ďalšom skúmaní sa ukázalo, že žralok žil na tejto Zemi už v čase, keď Kolumbus objavoval Ameriku. Môže mať totiž až 513 rokov.

Ide o žraloka druhu Ospalec grónsky. Tento druh je zaujímavý najmä tým, že rastie rýchlosťou asi jeden centimeter za rok a pohlavne dospieva až vo veku 150 rokov. Je preto možné, že na Zemi žijú ešte aj iné jedince tohto druhu, ktoré by mohli byť ešte staršie, ale tento žralok je jediným známym exemplárom.

Na to, aby vedci dokázali zistiť vek žraloka, použili rádiokarbónovú metódu datovania. Tá potvrdila, že živočích má okolo 392 rokov. Použitá metóda je však fyzikálny postup, ktorého presnosť je zhruba 95 percent. Po započítaní možnej odchýlky by teda vek zvieraťa mohol dosahovať až spomínaných 512 rokov.

Prežil objavenie Ameriky, aj studenú vojnu

Objavený žralok je kľúčovým nálezom, pretože vedcom dokáže pomôcť pochopiť, ako funguje morský ekosystém. Zviera totiž prežilo okrem veľkej priemyselnej revolúcie aj dve svetové vojny či jadrové testy, ktoré sa nepochybne dotkli aj života v mori.

Vedci zatiaľ netušia, pre koho tieto žraloky predstavujú prirodzeného predátora. Zaujímavé ale je, že v žalúdkoch iných žralokov tohto druhu sa našli pozostatky jeleňov, koní, sobov a dokonca aj ľadových medveďov. Ich jedálniček je teda veľmi pestrý a na špeciálne stravovacie návyky si nepotrpia.

Naopak, ospalce samotné sú považované za delikatesu a to predovšetkým na Islande. Zároveň sú však veľmi nebezpečné, pretože ich telá obsahujú toxín, ktorého nadmerná konzumácia môže viesť k pocitom podobným, ako pri požití veľkého množstva alkoholu. Príprava mäsa tohto žraloka je teda skutočná veda a treba vedieť, ako na to.

Najstaršieho tvora na Zemi omylom zabili vedci

Doteraz najstarším tvorom, aký kedy na Zemi žil, a ktorého vek sa podarilo určiť úplne presne, bol lastúrnik s názvom Arktika islandská. Tvor menom Ming sa dožil veku 507 rokov. Narodil sa v čase vlády čínskej dynastie Ming, po ktorej dostal aj meno. Lastúrnik Ming zahnyul predčasne - vedci ho v roku 2006 nechtiac zabili, keď sa pokúšali určiť jeho vek.

Najstarším žijúcim tvorom na Zemi je preto žralok objavený tímom profesora Nielsena.

SLEDUJTE KAŽDÝ DEŇ ZAUJÍMAVÉ FAKTY NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…