Dobré noviny
Rozprávkový Walt Disney a jeho tajomstvá: Vďaka Snehulienke takmer zbankrotoval
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Rozprávkový Walt Disney a jeho tajomstvá: Vďaka Snehulienke takmer zbankrotoval

— Foto: WikimediaCC, repro foto YouTube

Najkrajšie a najobľúbenejšie rozprávky pochádzajú z pera milovaného Walta Disneyho. Mág, ktorého talent obdivujú deti aj dospelí dodnes. Jeho Snehulienka prelomila všetky pochybnosti a zožala obrovský úspech. Hoci to tak najprv nevyzeralo.

LOS ANGELES 16. decembra - Poznajú ho malí aj veľkí. Walt Disney celým menom Walter Elias „Walt“ Disney sa narodil 5. decembra 1901 v Chicagu. K umeniu inklinoval už od útleho detstva. Ako chlapec často a rád navštevoval kino a medzi jeho najobľúbenejšie filmy boli tie s Charliem Chaplinom. Práve grotesky s týmto nezabudnuteľným hercom sa stali pre Disneyho inšpiráciou pri vymýšľaní príbehov s legendárnym Micky Mousom. Walt Disney pochádzal zo skromných pomerov, narodil sa svojim rodičom ako štvrté z piatich detí.

Rozprávka Walta Disney

Rodina Disneyovcov netrela biedu, no nazvyš im nezostávalo. Všetky deti vrátane Walta boli prinútené tvrdo pracovať. On si však vďaka svojmu talentu privyrábal aj kreslením. Otec v jeho vášni však nevidel žiadnu perspektívu a tak medzi nimi vznikalo čoraz väčšie napätie. Ako 16-ročný mal tvrdej rodičovskej autority plné zuby a tak odišiel do armádneho regrutačného strediska. Krátko pred tým sa Spojené štáty zapojili do prvej svetovej vojny a on chcel ísť bojovať, bol však mladý a tak sa pridal aspoň k Červenému krízu, kde klamal o svojom veku. V roku 1919 sa vrátil domov a spor otca so synom sa obnovil. Vtedy sa rozhodol, že sa postaví raz a navždy na vlastné nohy.

Foto: TASR - Milan Kapusta

Vzostupy a pády

Mladý Walt bol plný ideálov, no skúsenosti mal veľmi málo. A tak niekoľkokrát padol na dno. Nevzdal sa však a v roku 1923 si spolu s bratom Royom zbalili kufre a odišli do Hollywoodu. Mal mnoho nápadov, obrovské nadšenie a rozpracovaný seriál. So seriálom Alice Comedies zožal obrovský úspech. V tom čase pracoval úplne sám. Písal, kreslil, vymýšľal, stál za kamerou a samozrejme, že aj režíroval. Medzi jeho najznámejšie postavičky patrí Micky Mouse, ktorý je dodnes považovaný za jeho alter-ego a vznikol v roku 1928. Ďalšími nezabudnuteľnými sú káčer Donald, Goofy či obľúbená Minnie. Animované postavičky z dielne Walta Disneyho zakrátko zatienili všetko ostatné. V priebehu šiestich rokov získal sedem Oscarov.

Prelomová Snehulienka

Úspechy žal za krátkometrážne snímky. To mu však prestalo stačiť a tak sa rozhodol vytvoriť celovečerný animovaný film. Toto rozhodnutie si žiadalo viac. Zabezpečil kvalitnejšie vybavenie, najal presne 750 výtvarníkov a technikov, ktorí vytvorili desaťtisíce obrázkov. V decembri 1937 uzrel svetlo sveta prvý celovečerný animovaný film s názvom Snehulienka a sedem trpaslíkov. Disney však počas výroby narazil na nepríjemnú situáciu. Vedel, že chce dokonalý film, a tak mu nič iné nezostávalo, ako vystrihnúť niektoré jeho obľúbené scény, ktoré sa tam jednoducho nehodili. Najsmutnejšie pre neho bolo rozlúčiť sa so scénou, v ktorej trpaslíci sedia za spoločným stolom a jedia polievku.

Foto: Repro foto YouTube

Premiéra Snehulienky sa odohrala v americkom Los Angeles v kine Carthay Circle Theatre 21. decembra 1937. Disney za svoj film zožal obrovský úspech. Autorom podoby siedmich trpaslíkov bol americký filmový animátor Ollie Johnston. Na tvorbe sa podieľal aj legendárny animátor štúdia Frank Thomas. Výroba tohto filmu Disneyho takmer priviedla k bankrotu, a aj napriek hospodárskej kríze, po uvedení do kín priniesla štúdiu obrovský úspech.

Neuveriteľný záujem

O lístky sa ľudia trhali. Záujem prinútil predajcov obmedziť predaj na štyri lístky pre jednu osobu. Tí, ktorým sa lístok neušiel, vítali divákov a tvorcov v tisícovom zástupe pred kinom. Walt Disney si príchod na premiéru náležite užil. Aj s manželkou sa kúpali vo svetlách reflektorov ako pravé filmové hviezdy. Publikum bolo dnes už známym rozprávkovým príbehom dojaté a nadšené. Rovnaký pocit zdieľali aj novinári. Disney sa trafil do vkusu divákov a Snehulienku miluje už niekoľko generácií divákov, navždy očarených jej pôvabom a roztomilosťou.

Mimoriadne ocenenie

Celovečerný animovaný film Snehulienka a sedem trpaslíkov si v roku 1983 vyslúžili špeciálneho Oscara. Jedna soška totiž bola v originálnej veľkosti a sedem v trpasličej. Disney si teda odniesol Oscara za najlepší celovečerný film. Snehulienka stála za jedným z najväčších úspechov v dejinách filmu a štúdio Walta Disneyho tak získalo renomé najprestížnejšieho animátorského štúdia na svete.

Foto: WikimediaCC

Miliardové zárobky

Spoločnosť Walt Disney Company dnes zarába obrovské miliardy dolárov. Svoje zisky získava z animovaných a hraných filmov, televíznych programov, vydávania hudby, kníh, časopisov a aj zo známych a obľúbených zábavných parkov.

Prvý z Disneylandov bol otvorený v júli 1955 pri kalifornskom Anaheime. Prvotne bol myslený ako areál pre Disneyho zamestnancov a ich rodiny. Neskôr rozprávkový svet otvoril svoje brány pre každého smrteľníka. Deti aj dospelí sa dodnes stretávajú s obľúbenými postavičkami v životnej aj nadživotnej veľkosti. „Vitajte všetci, ktorí ste prišli sem, na toto radostné miesto. Disneyland je vaša krajina, tu si môžete zaspomínať na detstvo. Disneyland je určený pre ideály, sny a skutočnosti, ktoré Amerika ponúka, s nádejou, že sa stane zdrojom radosti a inšpirácie pre celý svet,“ prezradil Disney pri verejnom otvorení. Dnes funguje ďalších päť zábavných parkov v Orlande na Floride, v Tokiu, v Hong Kongu, v Paríži a najnovšie v Šanghaji.

Foto: TASR/AP

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…