Dobré noviny
EK schválila chránené označenie pôvodu pre víno Skalický rubín
TASR
TASR

EK schválila chránené označenie pôvodu pre víno Skalický rubín

Na snímke návštevník Okresnej výstavy vín degustuje víno odrody Skalický Rubín.
Na snímke návštevník Okresnej výstavy vín degustuje víno odrody Skalický Rubín. — Foto: TASR/Martin Palkovič

Musí byť vyrobené len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom území kopca Vintoperk, ktorý má charakteristické zloženie pôdy dávajúce tomuto vínu výsledný charakter.

Bratislava 15. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) v piatok schválila žiadosť o zápis dvoch názvov vín do Registra chránených označení pôvodu pre slovenský "Skalický rubín" a francúzsky "La Clape". TASR o tom informovalo Zastúpenie EK na Slovensku.

"Skalický rubín je ďalším z radu slovenských vín, ktoré sú medzi európskymi chránenými označeniami pôvodu. V európskom registri je tak spolu zapísaných 21 slovenských chránených označení vín, vrátane Vinohradníckej oblasti Tokaj. Na európskej úrovni má ochranu aj ďalších 19 slovenských produktov, medzi inými Slovenská bryndza, Zázrivský korbáčik či Skalický trdelník. Je dôležité, že kvalitné tradičné slovenské potraviny sú chránené na európskej úrovni a môžeme byť na ne právom hrdí," uviedol v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia EK Dušan Chrenek.

Podľa informácií Zastúpenia je Skalický rubín červené víno s intenzívnou, rubínovočervenou farbou. Musí byť vyrobené len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom území kopca Vintoperk, ktorý má charakteristické zloženie pôdy dávajúce tomuto vínu výsledný charakter.

Víno je charakteristické svojou plnou chuťou, výrazným obsahom tanínov a farbou, od ktorej sa odvíja aj jeho historický názov. Zemepisná jednotka na výrobu vína Skalický rubín je ohraničená hranicami katastrálneho územia mesta Skalica a hranicami katastrálnych území obcí Mokrý Háj, Popudinské Močidľany, Prietržka, Radošovce a Vrádište. Rozloha zemepisnej jednotky je približne 50 štvorcových kilometrov. Názvy odrôd viniča používané na výrobu Skalického rubína pochádzajú z odrôd Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Modrý Portugal.

Názvy odrôd viniča pre vína s označením "La Clape" sa pestujú na území toho istého názvu, ktoré sa nachádza v departemente l'Aude v južnom Francúzsku. Tieto dva nové názvy vstúpia do viac ako 1750 názvov vín, ktoré sú už chránené, a ich zoznam je k dispozícii v databáze e-bacchus.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…