Dobré noviny
Ruský parlament potvrdil 18. marec ako termín prezidentských volieb
TASR
TASR

Ruský parlament potvrdil 18. marec ako termín prezidentských volieb

Ruský prezident Vladimír Putin na archívnej snímke.
Ruský prezident Vladimír Putin na archívnej snímke. — Foto: TASR/AP

Členovia Rady federácie schválili v piatok príslušnú rezolúciu jednohlasne. Jej text bude zverejnený v priebehu nasledujúcich piatich dní.

Moskva 15. decembra (TASR) - Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, oficiálne potvrdila 18. marec 2018 ako termín konania prezidentských volieb, v ktorých bude opäť kandidovať súčasný šéf Kremľa Vladimir Putin.

Členovia Rady federácie schválili v piatok príslušnú rezolúciu jednohlasne. Jej text bude zverejnený v priebehu nasledujúcich piatich dní, čím sa oficiálne odštartuje predvolebná kampaň, informovala agentúra TASS.

Vladimir Putin len minulý týždeň ukončil dlhodobé špekulácie, keď oznámil, že sa v budúcoročných voľbách bude už po štvrtý raz uchádzať o prezidentský úrad. Kandidovať mieni ako nezávislý.

Jeho súčasné funkčné obdobie skončí 7. mája 2018. V prípade volebného víťazstva zostane Putin, ktorý 7. októbra oslávil 65 rokov, vo funkcii ďalších šesť rokov, teda až do roku 2024. Podľa aktuálnych prieskumov mu dôveruje približne 80 percent Rusov, takže jeho víťazstvo podľa agentúry AP viac-menej isté.

Svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách už avizovali líder Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij, moderátorka a aktivistka Xenija Sobčaková, líder liberálnej strany Jabloko Grigorij Javlinskij, televízna moderátorka Jekaterina Gordonová či podnikateľ Sergej Polonskij.

Do volieb by sa rád zapojil aj najviditeľnejší Putinov oponent Alexej Navaľnyj. Pre platné usvedčenie z údajného trestného činu, ktoré on sám označuje za politicky motivované, sa však nemôže uchádzať o prezidentský úrad najbližších desať rokov. Napriek tomu sa však snaží viesť predvolebnú kampaň.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…