Dobré noviny
Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako sa kedysi vyrábali
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako sa kedysi vyrábali

Na archívnej snímke z 15. decembra 1982 Marta Melicherová z Výrobného družstva invalidov OKRASA v Čadci pri ručnom zdobení vianočných ozdôb.
Na archívnej snímke z 15. decembra 1982 Marta Melicherová z Výrobného družstva invalidov OKRASA v Čadci pri ručnom zdobení vianočných ozdôb. — Foto: archív TASR

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku aj u vašich rodičov či starých rodičov. 

Bratislava 14. decembra (Dobré noviny) - Už o pár dní sa v slovenských domácnostiach rozsvietia vianočné stromčeky. A mnohé z nich ešte aj dnes okrášľujú nesmrteľné vianočné ozdoby z čias niekdajšieho Československa. Nesmrteľné nielen svojím čarom, ale aj kvalitou.

Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 ženy v Čadci vyrábajú vianočné ozdoby.
Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 ženy v Čadci vyrábajú vianočné ozdoby. Foto: archív TASR

V niektorých rodinách mali len klasický ľudový stromček: slamené ozdoby, perník, jablko a voskové sviečky prichytené kovovými žabkami. Koľko domácností vyhorelo alebo minimálne prišlo o záclonu... Ale atmosféra to bola.

Na archívnej snímke zo 17. novembra 1966 v Bratislave vianočné ozdoby z technického skla závodu Červený most v Bratislave.
Na archívnej snímke zo 17. novembra 1966 v Bratislave vianočné ozdoby z technického skla závodu Červený most v Bratislave. Foto: archív TASR

Slamené ozdoby postupom času vystriedali sklenené. Hoci ich výroba siaha na našom území do dávnej minulosti, vo veľkom prekvitala najmä za čias minulého režimu, keď sa produkovali dekorácie najrôznejších tvarov a farieb. K najkrajším patria fúkané ozdoby s ručne maľovanými ľudovými motívmi.

Na archívnej snímke z 28. novembra 1976 fúkačka Agneša Koštrnová, najvýkonnejšia pracovníčka Slovenských závodov technického skla v Bratislave.
Na archívnej snímke z 28. novembra 1976 fúkačka Agneša Koštrnová, najvýkonnejšia pracovníčka Slovenských závodov technického skla v Bratislave. Foto: archív TASR

Precíznosť a jemnocit práce československých žien si všimli dokonca aj v zahraničí. Množstvo sklených ozdôb na vianočné stromčeky sa vyvážalo hlavne do USA, Anglicka, Holandska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Francúzska, Dánska, Maďarska aj Juhoslávie. 

Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 Anna Tomaničková, 21 ročná zväzáčka, je najlepšou pracovníčkou vo výrobnom družstve OKRASA v Čadci.
Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 Anna Tomaničková, 21 ročná zväzáčka, je najlepšou pracovníčkou vo výrobnom družstve OKRASA v Čadci. Foto: archív TASR

Medzi najznámejších výrobcov vianočných ozdôb na Slovensku patrilo Výrobné družstvo invalidov OKRASA v Čadci. V roku 1955 ho založilo 26 miestnych občanov. V okrase pracovala väčšina pracovníkov so zníženou pracovnou schopnosťou. Napriek tomu dokázali rozširovať sortiment ručne maľovaných sklených ozdôb a "úspešne si plniť aj svoje záväzky voči zahraničným odberateľom". Do konca roku 1960 plánovali v družstve vyrábať až 800 druhov náročných ozdôb na vianočný trh.

Na archívnej snímke z 15. decembra 1982 pohľad do dielne OKRASA v Čadci, kde Vieroslava Boáňová odkladá paletu s vyzdobenými  bankami.
Na archívnej snímke z 15. decembra 1982 pohľad do dielne OKRASA v Čadci, kde Vieroslava Boáňová odkladá paletu s vyzdobenými bankami. Foto: archív TASR

Populárne boli aj dekorácie z technického skla závodu Červený most v Bratislave. Napríklad v roku 1966 exportovali ozdoby za vyše dva a štvrť milióna korún.

Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 vianočné ozdoby z Čadce.
Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 vianočné ozdoby z Čadce. Foto: archív TASR

Československé ozdoby sú dodnes naozaj legendárne, no zohnať takúto ručne robenú krásu dnes už nie je vôbec jednoduché. Vedia to aj mnohé babičky, ktoré tieto staré ozdoby s láskou uchovávajú v pôvodných obaloch a vyťahujú ich iba počas najkrajších sviatkov v roku.

Na archívnej snímke zo 17. novembra 1966 pohľad do výrobne ozdôb v Bratislave, kde pracujú len ženy.
Na archívnej snímke zo 17. novembra 1966 pohľad do výrobne ozdôb v Bratislave, kde pracujú len ženy. Foto: archív TASR
Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 zväzáčka Veronika Gáborová, ktorá patrí v družstve OKRASA medzi najlepšie maliarky postriebrených sklených ozdôb.
Na archívnej snímke z 25. novembra 1959 zväzáčka Veronika Gáborová, ktorá patrí v družstve OKRASA medzi najlepšie maliarky postriebrených sklených ozdôb. Foto: archív TASR
Na archívnej snímke z 8. decembra 1974 Mária Bednáriková ručne maľuje vianočné ozdoby v družstve OKRASA v Čadci
Na archívnej snímke z 8. decembra 1974 Mária Bednáriková ručne maľuje vianočné ozdoby v družstve OKRASA v Čadci Foto: archív TASR
Na archívnej snímke zo 17. novembra 1966 robotníčka Anna Rajská zo závodu Červený most v Bratislave.
Na archívnej snímke zo 17. novembra 1966 robotníčka Anna Rajská zo závodu Červený most v Bratislave. Foto: archív TASR

Už ste čítali?