Dobré noviny
Sociálna poisťovňa má dostať zo štátneho rozpočtu 255,4 milióna eur
TASR
TASR

Sociálna poisťovňa má dostať zo štátneho rozpočtu 255,4 milióna eur

 Sociálna poisťovňa.
Sociálna poisťovňa. — Foto: Tablet.tv

Poisťovňa v návrhu rozpočtu avizuje, že jej hospodárenie bude v rokoch 2017 až 2020 ovplyvňovať deficitné hospodárenie v dôchodkovom poistení.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) dostane od štátu budúci rok zdroje v objeme 255,4 milióna eur. V roku 2019 by mal transfer zo štátneho rozpočtu dosiahnuť 117,7 milióna eur a v roku 2020 by mala poisťovňa hospodáriť už bez finančnej výpomoci od štátu. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na najbližšie roky, ktorý schválil parlament.

Poisťovňa v návrhu rozpočtu avizuje, že jej hospodárenie bude v rokoch 2017 až 2020 ovplyvňovať deficitné hospodárenie v dôchodkovom poistení. "Deficit bude SP vykrývať zdrojmi z rezervného fondu solidarity a aj z vnútorných zdrojov na základe rozhodovania generálneho riaditeľa poisťovne o presúvaní finančných prostriedkov medzi základnými fondmi v prípade ich nedostatku v niektorom fonde," priblížila.

Celkové príjmy SP majú v budúcom roku dosiahnuť 8,51 miliardy eur, pričom prevod z minulých rokov má predstavovať 515,02 milióna eur. Príjmy od ekonomicky aktívnych obyvateľov majú dosiahnuť 7,2 miliardy eur, z dlžného poistného má SP získať 209,5 milióna eur a príjmy z poistného od štátu majú dosiahnuť 276,1 milióna eur.

Na rok 2019 sú rozpočtované príjmy v objeme 8,8 miliardy eur a v roku 2020 majú dosiahnuť 9,2 miliardy eur.

Ako ďalej vyplýva z návrhu rozpočtu, výdavky poisťovne majú v budúcom roku dosiahnuť 7,99 miliardy eur, v roku 2019 majú predstavovať 8,3 miliardy eur a v roku 2020 sa majú vyšplhať na 8,6 miliardy eur.

Na dôchodkové dávky plánuje SP v budúcom roku vynaložiť 7,05 miliardy eur, výdavky na nemocenské dávky majú dosiahnuť 604,2 milióna eur, výdavky základného fondu úrazového poistenia sa predpokladajú vo výške 53,3 milióna eur, základný fond garančného poistenia má disponovať 14,7 miliónmi eur. Na dávky v nezamestnanosti má ísť zo základného fondu poistenia v nezamestnanosti 162,9 milióna eur a základný fond úrazového poistenia má v budúcom roku disponovať 53,3 miliónmi eur.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…