Dobré noviny
M. ZEMAN: Dôkazom dobrej spolupráce je menovanie Babiša za premiéra
TASR
TASR

M. ZEMAN: Dôkazom dobrej spolupráce je menovanie Babiša za premiéra

Na snímke český prezident Miloš Zeman (druhý vľavo) a prezident SR Andrej Kiska (druhý vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. decembra 2017.
Na snímke český prezident Miloš Zeman (druhý vľavo) a prezident SR Andrej Kiska (druhý vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. decembra 2017. — Foto: TASR - Pavel Neubauer

Správu budeme aktualizovať.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Dôkazom dobrej spolupráce českého a slovenského národa je menovanie príslušníka slovenskej národnej menšiny Andreja Babiša českým premiérom.

Uviedol to prezident Českej republiky Miloš Zeman, ktorý sa počas utorňajšej rozlúčkovej návštevy Slovenska stretol s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

Návštevy Miloša Zemana v Slovenskej republike

23. novembra 1998 - Vládna delegácia ČR na čele s premiérom Milošom Zemanom navštívila SR. So slovenskými partnermi rokovala o vyrovnaní majetkových vzťahov z obdobia federácie.

15. mája 1999 - Vo Vysokých Tatrách rokoval premiér SR Mikuláš Dzurinda s premiérom ČR Milošom Zemanom o problémoch spojených s delením majetku bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Dospeli k dohode odporučiť fondom národného majetku vzájomnú výmenu balíkov akcií Všeobecnej úverovej banky a Komerčnej banky.

2. novembra 2000 - Česká delegácia na čele s premiérom Milošom Zemanom a šéfom českej diplomacie Janom Kavanom navštívila Slovensko. Stretli sa s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Návšteva vyvrcholila podpísaním dokumentu o cezhraničnej spolupráci medzi ČR a SR.

19.-20. novembra 2001 - Na oficiálnu návštevu SR pricestoval predseda vlády ČR Miloš Zeman. Rokoval s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom o bilaterálnej spolupráci v kontexte prebiehajúcich integračných procesov.

4.-5. apríla 2013 – Česká hlava štátu Miloš Zeman spolu s manželkou Ivanou pricestovali na návštevu Slovenska, išlo o prvú Zemanovu zahraničnú cestu po tom, ako 8. marca 2013 zložil prezidentský sľub a ujal sa úradu. So svojím slovenským náprotivkom Ivanom Gašparovičom zablahoželal Slovensku k tomu, že výrazne predbehlo Rusko a dohnalo USA. Konkrétne sa to týkalo podielu zahraničných investícií v ČR, kde SR dosahovalo 4,7 percent. Rovnako na tom boli USA. Rusko sa pohybovalo na hranici 0,8 percent. Po rokovaní si uctili pamiatku osloboditeľov Bratislavy položením vencov k Pamätníku oslobodenia na Hviezdoslavovom námestí. S premiérom Robertom Ficom sa stretol počas obeda na Úrade vlády SR. Druhý deň návštevy sa začal slávnostným aktom kladenia venca k Pamätníku M. R. Štefánika, stretli sa s primátorom hlavného mesta Milanom Ftáčnikom a predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Súkromne sa v Bratislave stretol aj s kamarátom Mikulášom Dzurindom.

12.-13. júna 2013 - Na pozvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča prišli do slovenskej metropoly 19 najvyšší predstavitelia krajín strednej, východnej a juhovýchodnej Európy. Stredoeurópskeho summitu sa zúčastnil aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Pozvanie na 18. stredoeurópsky summit prijal aj český prezident Miloš Zeman.

16.-17. novembra 2014 - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) Slovensko, Poľsko, Česká republika a Maďarsko spoločne ponúkli Ukrajine pomoc pri reformách, ktoré ju čakali. Vyhlásil to slovenský prezident Andrej Kiska po stretnutí prezidentov krajín V4 s prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom v Bratislave. Prezidenti sa spoločne presunuli do historickej budovy Slovenského národného divadla (SND), kde sa uskutočnila spomienková slávnosť pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie. Prezidenti V4 a nemecký prezident Joachim Gauck sa následne presunuli do českej Prahy, na Albertove odhalili spoločne pamätnú dosku k udalostiam zo 17. novembra 1989. Pietnou spomienkou pri pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne vyvrcholila návšteva hláv štátov krajín V4, Nemecka a Ukrajiny, ktorí sa vrátili na Slovensko z Česka.

Už ste čítali?