Halák priviedol zákrokmi Islanders k víťazstvu nad Washingtonom

Na snímke slovenský brankár Jaroslav Halák chytá puk, ktorý strelil Nicklas Backstrom počas zápasu NHL NY Islanders a Washingtonu. — Foto: TASR/AP

Po zápase Jaroslava Haláka vyhlásili za prvú hviezdu duelu. Halák inkasoval z 32 striel iba raz.

New York 12. decembra (TASR) - Slovenský brankár Jaroslav Halák priviedol v zámorskej NHL 31 úspešnými zákrokmi hokejistov New Yorku Islanders k domácemu víťazstvu 3:1 nad Washingtonom. Po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu duelu. Halák inkasoval z 32 striel iba raz, za stavu 3:0 ho v 49. minúte prekonal obranca Capitals Dmitrij Orlov.

"Ostrovania" s veľkým pričinením slovenského brankára zastavili sériu troch prehier. Pri góle Orlova, ktorý strelou bez prípravy zakončil brejk dvoch proti jednému, bol Halák bez šance. "Bolo by pekné pripísať si shutout, ale berie sa víťazstvo. Dva body zostali doma a to je dôležité. Odohrali sme veľmi dobrý zápas, každý hráč si splnil svoju úlohu," povedal Halák pre nhl.com.

Slovenský brankár nastúpil od začiatku tretíkrát za sebou a vyzerá to tak, že sa pomaly stáva tímovou jednotkou na úkor Nemca Thomasa Greissa. Proti svojmu bývalému zamestnávateľovi zaznamenal jeden z najlepších výkonov v sezóne. Najkrajšie zákroky predviedol proti Alexandrovi Ovečkinovi, najlepší strelec NHL ho neprekonal ani raz zo šiestich pokusov. "Jaro mal na úspechu veľký podiel. Víťazstvo je povzbudzujúce, máme z neho radosť," pochválil slovenského brankára pre nhl.com tréner Islanders Doug Weight. Chválou na adresu Haláka nešetril ani útočník Josh Bailey. "Niekedy na dobrý výsledok potrebujete niečo extra. Jaro predviedol kvalitné výkony v správnom čase. Bol to jeho zápas," povedal Bailey pre newsday.com.

V noci na utorok zasiahol v zámorskej profilige do hry ešte jeden slovenský hokejista, Tomáš Tatar ale nebodoval a jeho Detroit podľahol doma Floride 1:2 po predĺžení. Tatar strávil na ľade viac ako 17 minút, bol aktívny, ale Jamesa Reimera neprekonal ani raz z piatich striel. Jediný gól trápacich sa Red Wings zaznamenal kapitán Henrik Zetterberg a ukončil tak 22-zápasové čakanie na presný zásah.

Colorado vyhralo na ľade úradujúceho dvojnásobného držiteľa Stanleyho pohára Pittsburghu 2:1, keď sa výborným výkonom blysol brankár Jonathan Bernier. Zneškodnil 39 striel "tučniakov" a inkasoval až 12 sekúnd pred koncom z hokejky Phila Kessela. Z víťazstva mal radosť, ale skutočnosť, že len pár sekúnd ho delilo od 16. shutoutu v kariére, ho mrzela. "Určite to škrie, pretože k nule chýbalo málo. Ale získali sme dôležité dva body a to je rozhodujúce," povedal pre nhl.com Bernier, ktorý odčinil svoj posledný výkon, keď ho hráči Dallasu prekonali štyrikrát z deviatich striel. Všetky góly padli až v tretej tretine, bezgólový stav zlomil v 47. minúte obranca Mark Barberio a v predposlednej minúte zvýšil na 2:0 pre Avalanche do prázdnej bránky Blake Comeau.

NHL - sumáre:

NEW YORK ISLANDERS - WASHINGTON CAPITALS 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly: 3. Nelson (Clutterbuck, Chimera), 21. Ladd (de Haan, Eberle), 22. Tavares (Bailey, Lee) - 49. Orlov (Stephenson, Beagle).

Brankári: HALÁK - Holtby (22. Grubauer),

strely na bránku: 29:32,

11.053 divákov.

NEW YORK RANGERS - DALLAS STARS 1:2 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 57. Nash (Skjei, Bučnevič) - 27. Honka (Lindell, Benn),

rozh. nájazd: Spezza.

Brankári: Pavelec - Lehtonen,

strely na bránku: 25:45,

17.667 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - COLORADO AVALANCHE 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Góly: 60. Kessel (Malkin, Guentzel) - 47. Barberio, 59. Comeau (Johnson).

Brankári: Jarry - Bernier,

strely na bránku: 40:28,

18.411 divákov.

DETROIT RED WINGS - FLORIDA PANTHERS 1:2 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 19. Zetterberg (Daley) - 51. Trocheck (Huberdeau, Barkov), 63. Matheson (Bjugstad).

Brankári: Howard - Reimer,

strely na bránku: 35:29,

19.515 divákov.

WINNIPEG JETS - VANCOUVER CANUCKS 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Góly: 2. Kulikov (Scheifele, Connor), 25. Perreault (Armia, Little), 35. Ehlers (Myers, Perreault), 52. Morrissey (Lowry, Copp), 60. Perreault (Hendricks) - 7. Boeser (H. Sedin, D. Sedin).

Brankári: Hellebuyck - Markström,

strely na bránku: 24:26,

15.321 divákov.

ANAHEIM DUCKS - CAROLINA HURRICANES 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 6. Grant (Shaw), 40. Silfverberg, 42. Shaw (Welinski, Vermette) - 2. Williams (van Riemsdyk), 58. Rask (van Riemsdyk, Skinner).

Brankári: Gibson - Darling,

strely na bránku: 23:30,

16.198 divákov.

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 17:12 0 0 0 0 5 0

Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:00 1/32 96,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/