Dobré noviny
Kažimír: Slovensko je pripravené pomôcť Chorvátsku so zavádzaním eura
TASR
TASR

Kažimír: Slovensko je pripravené pomôcť Chorvátsku so zavádzaním eura

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Pre Slovensko je podľa neho prípadný vstup Chorvátska do eurozóny dôležitý aj z iného hľadiska. V rámci stredoeurópskeho regiónu je totiž SR s eurom osamotené.

Záhreb 11. decembra (TASR) – Slovensko je pripravené poradiť Chorvátsku pri jeho snahách o zavedenie eura a stáť pri ňom aj pri schvaľovacom procese v rámci európskych inštitúcií, tak ako nám pomohli v minulosti iné štáty. Počas svojej pondelkovej pracovnej cesty v Chorvátsku to uviedol slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

V metropole krajiny Záhreb sa stretol so svojím rezortným partnerom Zdravkom Marićom a na pôde chorvátskej centrálnej banky sa zúčastnil konferencie venovanej možnosti zavedenia eura v Chorvátsku. "Prezentoval som jasné prepočty, že zavedenie eura Slovensku pomohlo s dodatočným rastom HDP skoro o 10 %. Som presvedčený o tom, že Slovákom vyhovuje cestovanie s eurom vo vrecku," zhodnotil Kažimír.

Diskutovalo sa však aj o množných "úzkych" miestach pri zavádzaní spoločnej európskej meny. Podľa Kažimíra ide napríklad o pocity či očakávania zdražovania po prijatí eura. "Vždy šírime to, že potrebujú jednotu spoločnosti. Aj politickú zhodu, ale aj komunikáciu so zamestnávateľmi, obchodom, a potom prídu aj médiá. Na Slovensku sme pocítili aj veľkú podporu zo strany médií," doplnil minister financií.

Pre Slovensko je podľa neho prípadný vstup Chorvátska do eurozóny dôležitý aj z iného hľadiska. V rámci stredoeurópskeho regiónu je totiž SR s eurom osamotené. Nemá ho v súčasnosti žiadna z okolitých krajín okrem Rakúska.

"Preto Chorvátsko ako ďalšia členská krajina eurozóny by nám mohla pomôcť aj v tom, aby sme vedeli lepšie presadzovať náš regionálny záujem. Lebo aj v eurozóne existujú regionálne záujmy," priblížil Kažimír. Zároveň mal na svojho ministerského kolegu aj jednu prosbu. "Vyjadril som v mene všetkých slovenských turistov prosbu, aby zaviedli euro čím skôr," dodal.

Chorvátska vláda si podľa Marića uvedomuje, že cesta k euru nebude krátka a môže byť zložitá. "Ale myslíme si, že je dobré, že sme začali túto diskusiu a zbierame skúsenosti a vedomosti, čo nám určite pomôže," konštatoval.

Krajina by mohla spoločnú menu podľa skôr medializovaných zámerov zaviesť približne o sedem rokov, Marić však o konkrétnom časovom pláne nechcel hovoriť. Spoločne s centrálnou bankou však pripravili analýzu kladov aj záporov zavedenia eura v krajine.

"Toto je úvodný krok, ktorý vnímame ako otvorenie odbornej diskusie o tejto veľmi dôležitej otázke," priblížil minister. Chorvátsko je podľa neho ekonomika, ktorá je už v súčasnosti aj napriek vlastnej mene výrazne naviazaná na euro, tak ako bola historicky prepojená na nemeckú marku.

Ocenil pritom spoluprácu so Slovenskom a dnešnú prítomnosť ministra Kažimíra. Aj keď je situácia v súčasnosti už iná ako v rokoch, keď SR zavádzala euro, naše skúsenosti im môžu podľa Marića pomôcť. "Medzi našimi krajinami sú veľmi dobré vzťahy a máme veľa spoločného, historicky aj ekonomicky. Každá skúsenosť je pre nás veľmi užitočná," dodal.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…