Plná chladnička spotrebuje menej energie. 5 nečakaných tipov, ako si znížiť účet za elektrinu
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Plná chladnička spotrebuje menej energie. 5 nečakaných tipov, ako si znížiť účet za elektrinu

Zaujímalo by vás, ako ušetriť na elektrickej energii? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov. Začať môžete už dnes.

Ilustračná snímka — Foto: Pixabay

Bratislava 11. decembra - Ceny energií sa stále menia a ako uviedol na svojej webovej stránke Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, v roku 2018 sa pre slovenské domácnosti zvýši koncová cena elektriny priemerne o 2,71 %. Možno preto už aj vy uvažujete, ako začať na elektrine šetriť a ako ňou vo vašej domácnosti zbytočne neplytvať. Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako to môžete dosiahnuť. 

Na šetrenie myslite už pri kúpe spotrebičov

Ak práve zvažujete kúpu chladničky, mikrovlnky alebo napríklad práčky, všimnite si do akej energetickej triedy váš nový spotrebič patrí. Spotrebiče sa dnes rozdeľujú do energetických tried od A po G, pričom spotrebič triedy A má tú najmenšiu spotrebu elektrickej energie a spotrebič triedy G zasa najväčšiu. To znamená, že ak chcete v domácnosti ušetriť, mali by ste voliť spotrebiče, ktoré zaraďujeme do energetickej triedy A. Ak ste už taký spotrebič vybrali, porovnajte si tiež jeho spotrebue kWh s inými modelmi. Všetky tieto údaje nájdete na energetickom štítku spotrebiča. Ak neviete, kde sa nachádza, personál v predajni vám bude určite vedieť poradiť alebo vás nasmerovať. 

Aj so svetlom sa viete pohrať

Ak chcete ušetriť na elektrine alebo chrániť životné prostredie, samozrejmosťou by pre vás mali byť LED žiarovky. Sú síce drahšie, ale vydržia vám podstatne dlhšie a spotrebujú približne o 80 % menej energie ako klasické žiarovky. Žiarovky však nie sú jediná cesta, ako presvetliť interiér. 

Možno sa vám to zdá neuveriteľné, ale správna voľba farby na doplnkoch, nábytku či stenách urobí divy. Voľte do interiéru svetlejšie farby a to predovšetkým na steny, závesy a obliečky. Skutočne aj takýto drobný detail dokáže váš interiér výrazne presvetliť. 

No a v neposlednom rade, svieťte iba v tej miestnosti, v ktorej sa aktuálne nachádzate. 

Elektrické zariadenia vždy vypnite zo zásuvky 

Nepoužívajte pohotovostný režim a najmä nie na počítači. Zbytočne zapnutý počítač, pri ktorom nesedíte, vám dokáže minúť podstatné množstvo energie, čo pocítite aj na vašej peňaženke. Týka sa to však všetkých druhov elektroniky. Keď odchádzate z domu, vypojde zo zásuviek všetky vaše elektrospotrebiče a nedovoľte, aby zbytočne míňali energiu, ktorú práve nepoužívate, ale zaplatíte. Pomôckou by tu mohli byť napríklad predlžovačky s tlačidlom na zapnutie a vypnutie. Vďaka nim nemusíte každý jeden elektrospotrebič vyťahovať zo zásuvky, ale jednoducho vypnete tlačidlo. 

O bielu techniku sa treba aj starať

To, koľko elektrickej energie budú míňať vaše elektrospotrebiče, má na svedomí aj to, ako poriadne sa o ne staráte. Napríklad taká chladnička lepšie udržiava chlad, ak je plná. Nebojte sa do nej dať napríklad fľaše napustené vodou. A takisto nezabúdajte, že chladničku treba pravidelne čistiť, pozor najmä na námrazu na jej zadnej stene a takisto pravidelne rozmrazujte mrazničku. To isté platí aj napríklad pri takej rýchlovarnej konvici. Vodný kameň nijako neprospieva jej, vašej rannej káve ani spotrebe energie. 

Vždy počkajte, kým je čo prať a umývať

Tohto „prehrešku“ voči spotrebe energie sa pravdepodobne neraz dopustil každý z nás. Ale predsa, nikdy nepúšťajte práčku, ak nie je skutočne plná a nikdy neumývajte v umývačke riad, ak takisto nie je plná. Zbytočne plytváte nielen vodou, ale aj elektrickou energiou. Ušetriť pri praní sa dá aj napríklad tak, že budete prať na nižších teplotách.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…