Dobré noviny
V čakárni u zubára sa rodia tie najlepšie otázky pre poradňu
TASR
TASR

V čakárni u zubára sa rodia tie najlepšie otázky pre poradňu

— Foto: Schill Dental Clinic

Presne tak.

Bratislava 11. decembra (OTS) - Čakanie na zákrok v zubárskom kresle je neraz sprevádzané tichom, listovaním v časopisoch, surfovaním na internete a často i rozhovormi, ktoré sa zväčša začnú zdvorilostným dobrý deň, aj vy čakáte? Môžem si prisadnúť? Ak debata neskončí pri pozdrave a rozvinie sa do živej diskusie o rôznych aj „zaručených“ pravdách o zuboch, nieto lepšieho námetu na poradňu. Otázky od ľudí sú totiž prirodzené a spontánne. Tak po poďme na ne. Odpovedá MUDr. Alexander Schill.

Ako na bielenie zubov, čo obnáša?

Všetko začína profesionálnou dentálnou hygienou, po ktorej vidíme reálne sfarbenie zubov. Potom urobíme ich odtlačky, takzvané nosiče a po ich výrobe si ich pacient odnesie domov spolu s bieliacim gélom a inštrukciami, ako postupovať pri domácom bielení. Po štrnástich dňoch k nám príde na „dobielenie“ a zafixovanie celého bieliaceho procesu. Základom pred každým takýmto úkonom je práve dôkladná dentálna hygiena. Potom vidíme, akú má zubná sklovina farbu a neraz sa stane, že pacient je príjemne prekvapený a bielenie nepodstúpi. Je mylné domnievať sa, že ideálna farba zubov je snehobiela. Tá vyzerá neprirodzene a neraz i komicky. Preto je dôležité k bieleniu pristupovať individuálne a s rozumom.

Čo je to pečatenie zubov, komu pomáha?

Pečatenie zubov je preventívny a úplne bezbolestný zákrok na ochranu zubov pred vznikom zubného kazu. Spočíva v nanesení špeciálneho materiálu na zuby (najčastejšie zadné), a to najlepšie v čase hneď po prerezaní zubov. Najčastejšie sa pečatia žuvacie plochy stoličiek, aby sa baktérie spôsobujúce tvorbu zubného kazu nemohli dostať a usadiť do rýh a na ťažšie dostupné miesta v zadnej časti chrupu. Táto forma prevencie je vhodná zvlášť u detí v prípade mliečnych zubov, aby sa predišlo vzniku kazu na mliečnych zuboch a jeho šíreniu na trvalé. Pečatenie ochráni plôšku zuba tri až päť rokov. Treba zdôrazniť, že pečatia sa len zdravé zuby, ktoré majú na povrchu ryhy alebo jamky, ktoré sa ťažko čistia. Nepečatia sa zuby, ktoré majú kaz alebo sú v procese liečby.

Je u nás dostupné ošetrenie zubov ozónom?

Medzi technológie, ktoré využívajú stomatológovia v rámci profesionálnej starostlivosti o zuby patrí aj ozónové ošetrenie chrupu. Táto metóda má široké možnosti uplatnenia. Možno ju aplikovať v rámci prevencie, pričom sa využíva hlavne u pacientov v detskom veku. Takisto pomáha pri odstránení zubných kazov, no iba tých, pri ktorých nejde o pokročilé štádium spojené so zápalom nervu zuba. Po použití ozónu sa defekt prekryje výplňou. Ozón pomáha likvidovať baktérie, ktoré spôsobujú rozpad zubov, ochorenie ďasien a pomáha odstraňovať nepríjemný zápach v ústach. Ozónová metóda sa dá aplikovať pri oprave väčšiny menších zubných kazov bez toho, aby ste museli očakávať pocit akejkoľvek bolesti. Nejedná sa o vŕtanie, ale o likvidáciu baktérií pomocou ozónu. Šetrí sa tak aj samotný zub.

Amalgám či keramika? Ktorá plomba vydrží viac?

Pri každom materiáli je potrebné zachovať všetky kroky pracovného postupu. To dáva predpoklad vysokej kvality zubnej plomby, bez ohľadu na použitý materiál. Hádam každý laicky rozlišuje tzv. plombu amalgámovú „striebornú“ a „bielu“. U nás už amalgám nepoužívame. Aj keď je jedným z najstarších výplňových materiálov (používa sa viac ako 100 rokov) a využíva sa najmä pre zadné zuby, jeho nevýhodou je nielen nízky estetický efekt (plomba je tmavá) ale najmä potreba odvŕtania značnej časti zuba, aby sa vytvorila dostatočne veľká kónusova diera, ktorá fixuje amalgámovú plombu v zube. Rovnako je tu i riziko odlomenia časti zuba pri rozsiahlych plombách, pretože sa amalgám pri tuhnutí rozpína. Aj po niekoľkých rokoch môžu tenké steny zuba popraskať, odlomiť sa bez toho, aby tam bol nejaký kaz.

Naopak fotokompozity, ktoré u nás používame (živica plnená sklom alebo keramikou, na väčšie práce používame keramiku), sa pri aplikácii nanášajú v tenkých vrstvách a polymerizujú UV lampou, alebo tuhnú samovoľne (zmiešaním dvoch látok ). Umožňujú šetrnejšiu preparáciu zubu, odstraňuje sa iba poškodené zubné tkanivo. Nenarúša sa tak zdravé tkanivo zubu. Výhodou je aj to, že pacient môže hneď po dokončení jesť. Pri ich aplikácii musí stomatológ zabezpečiť suchosť ošetrovaných plôch.

MUDr. Alexander Schill (Foto: Schill Dental Clinic)

Nie je strojček ako strojček. S drôtikmi alebo bez ....

Pri ťažších prípadoch by som odporučil pacientom určite ostať pri „drôtovom“ strojčeku, trpezlivo ho nosiť a riadiť sa pokynmi lekára. Pre tie ľahšie prípady existuje aj Invisalign, neviditeľný spôsob ako narovnať zuby, bez kovových zámkov či drôtov, iba pomocou sady priesvitných a snímateľných dláh. Tieto dlahy sú navrhnuté tak, aby postupne posúvali zuby do požadovanej polohy. Spravidla každé 2 až 3 týždne si pacient vymení novú sadu dláh. Dĺžka liečby závisí od závažnosti prípadu a trvá 6 mesiacov až 2 roky.

Pani Dagmar je dôkazom toho, že aj „beznádejný“ úsmev môže byť nádherným doslova za pár hodín.

Už ste čítali?