Dobré noviny
UNICEF vyzýva na zvýšenie ochrany detí pred nástrahami internetu
TASR
TASR

UNICEF vyzýva na zvýšenie ochrany detí pred nástrahami internetu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Mladí ľudia vo veku 15-24 rokov tvoria skupinu, v ktorej má až 71 percent z nich prístup na internet. Vo zvyšku populácie je to 48 percent.

New York 11. decembra (TASR) - Detský fond OSN (UNICEF) vyzval štáty sveta, aby sa ústrednou témou ich digitálnej politiky stali deti, aby rozširovali možnosť prístupu mladých ľudí na internet a zároveň zabezpečovali ich ochranu pred nástrahami, ktoré digitálny svet predstavuje. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na v pondelok zverejnenú správu UNICEF.

Mladí ľudia vo veku 15-24 rokov tvoria skupinu, v ktorej má až 71 percent z nich prístup na internet. Vo zvyšku populácie je to 48 percent.

"Internet bol určený pre dospelých, avšak čoraz väčšmi ho využívajú deti a mladí ľudia, pričom digitálne technológie vo zvýšenej miere ovplyvňujú ich životy a budúcnosť," uvádza sa vo vyhlásení riaditeľa UNICEF Anthonyho Lakea.

UNICEF vo svojej správe ďalej vyzýva na rozšírenie možností prístupu k internetu a boj s digitálnou nerovnosťou. Až traja z piatich mladých ľudí nemajú v Afrike prístup k internetu. V Európe je takto znevýhodnený len jeden z 25 mladých ľudí.

Digitálny svet však prináša aj doposiaľ nevídané hrozby vrátane kybernetického zastrašovania a nových foriem zneužívania detí. S rozvojom nových technológií je v rámci digitálneho priestoru nevyhnutné rozvíjať aj nové prostriedky ochrany pred jeho škodlivými vplyvmi, uviedol ďalej Lake.

Prostredníctvom anonymných a nechránených profilov na sociálnych sieťach a herných fórach majú teraz predátori väčšie možnosti kontaktovať sa s deťmi, pričom nové technológie, ako sú kryptomeny a rozličné nástroje na "temnom webe", rozširujú možnosti šírenia škodlivého obsahu, uvádza sa ďalej v správe UNICEF.

UNICEF zároveň vyzýva jednotlivé štáty a súkromný sektor, aby zvyšovali internetovú bezpečnosť detí a mládeže, chránili ich súkromie, vzdelávali ich v oblasti internetovej gramotnosti a presadzovali etické normy na ochranu detí pred zneužívaním a škodlivým obsahom.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…