Dobré noviny
Štátny fond rozvoja bývania opäť podporí výstavbu nájomných bytov
TASR
TASR

Štátny fond rozvoja bývania opäť podporí výstavbu nájomných bytov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

V roku 2018 má byť na tento účel vyčlenených 25 miliónov eur.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) podporí v roku 2018 výstavbu nájomného bývania v najmenej rozvinutých okresoch na Slovensku úverom s výškou úroku 0 %. TASR o tom informoval generálny riaditeľ fondu Juraj Kurňavka. O podporu sa môžu uchádzať aj žiadatelia v okresoch s nízkou mierou nezamestnanosti po splnení podmienok.

Zoznam najmenej rozvinutých okresov uverejňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, k októbru 2017 ich bolo 15. Štátny fond úveruje obstaranie nájomných bytov a technickej vybavenosti pre žiadateľov, ktorými sú obce, samosprávne kraje a právnické osoby.

„V roku 2018 má byť na obstaranie nájomného bytu bez dotácie od rezortu dopravy a výstavby, teda na 100-% financovanie od ŠFRB, vyčlenených 25 miliónov eur," uviedol generálny riaditeľ. Na výstavbu spolufinancovanú štátom, to znamená dotáciou z Ministerstva dopravy a výstavby SR, má ŠFRB rozpočtovaných 72,60 milióna eur.

Ak sa rozhodnú byty postaviť právnické osoby, v rozpočte fondu má byť na to určených 30 miliónov eur. Pre budúci rok je to spolu 127,60 milióna eur, v roku 2017 ŠFRB uspokojil všetkých žiadateľov, ktorí spĺňali podmienku na pridelenie úveru pre obstaranie nájomného bytu a poskytol tak úvery na obstaranie 1760 nájomných bytov v sume 50,423 milióna eur.

Inú možnosť podpory obstarania nájomného bývania, 100-% prefinancovania zo strany ŠFRB, má žiadateľ, ktorý rok pred podaním žiadosti mal uzavreté nájomné zmluvy na 85 percent nájomných bytov v jeho vlastníctve. Stavba musí byť v obci, ktorá sa nachádza v okrese s nízkou mierou nezamestnanosti, v katastri ktorej sa realizujú priemyselné parky alebo významná investícia.

Podľa informácií ŠFRB v roku 2016 dostalo úver na obstaranie nájomného bytu celkovo 75 obcí a 17 miest, v roku 2017 to bolo 77 obcí a 19 miest.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…