Viktor Hulík vystavuje počítačom maľované grafiky v Galérii Z
TASR
TASR

Viktor Hulík vystavuje počítačom maľované grafiky v Galérii Z

Podľa kurátorky výstavy Evy Trojanovej diela sú z uzavretej 10-ročnej tvorivej etapy veľkej osobnosti súčasného slovenského umenia, ktorá má oveľa viac výstav v zahraničí ako doma.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR – František Iván

Bratislava 8. decembra (TASR) – Výber z tvorby Viktora Hulíka za obdobie rokov 1997 - 2007 je na výstave Počítačová grafika v bratislavskej Galérii Z, kde potrvá do 25. februára 2018.

Diela Variácie na grafiku, Veľká (anglická) grafika a Veľká počítačová grafika majú rozmery 2 x 1,4 metra. Variácie na grafiku 9E a ďalšie pestrofarebné obrazy v líniových a plochých geometrických tvaroch sú asi o polovicu menšie.

Podľa kurátorky výstavy Evy Trojanovej diela sú z uzavretej 10-ročnej tvorivej etapy veľkej osobnosti súčasného slovenského umenia, ktorá má oveľa viac výstav v zahraničí ako doma. Hulík v tvorbe vychádza z prísnej geometrickej štruktúry a z nej variuje cyklické série vizuálnych obrazov. V období vzniku vystaveného súboru pracoval prevažne s farbou. Tá mu umožňuje vytvárať farebné kontrasty i rôzne hrúbky línií, ktoré sa menia na plošné útvary.

"Vnímame to ako ďalšiu premenu linearizmu na druh počítačovej grafickej maľby, je to maľovaná grafika. Priestor, pohyb a svetlo sú faktory, ktoré uplatňuje aj v plošných obrazoch. Vypracoval si racionálny geometrický štýl, v ktorom aplikuje rôzne druhy reálneho i virtuálneho pohybu. V grafike rozvíja podobné princípy ako v priestorových dielach, len to premieta do plošnej dimenzie. Počítač mu umožňuje pracovať variabilným spôsobom so zvoleným základným geometrickým prvkom - líniou. Keďže v posledných rokoch redukoval farebnosť na čierno-bielo-šedú, táto výstava predstavuje ešte výber z farebnej počítačovej grafiky," konštatuje Eva Trojanová.

Viktor Hulík (1949) v rodnej Bratislave študoval na Vysokej škole výtvarných umení (1968-1974). Venuje sa tvorbe kinetických a svetelných objektov, reliéfov, maľbe, grafike, kresbe i sochárstvu. Participoval na mnohých medzinárodných sympóziách, workshopoch a rezidenčných pobytoch. Od roku 1973 mal okolo 70 autorských a vyše 380 kolektívnych výstav v rôznych krajinách sveta. Je aj organizátorom výtvarného diania a okrem pravidelných každomesačných výstav v Galérii Z je 22 rokov hlavný iniciátor medzinárodného podujatia Socha a objekt v rámci Kultúrneho leta v Bratislave.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…