Vo vedľajšej úlohe Slovensko: Tieto slávne filmy sa nakrúcali na Slovensku a vy ste o tom ani netušili
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Vo vedľajšej úlohe Slovensko: Tieto slávne filmy sa nakrúcali na Slovensku a vy ste o tom ani netušili

Pozrite si, ktoré vaše obľúbené filmy sa nakrúcali na Slovensku.

Bratislava 16. júna - Možno by ste to nepovedali, ale už niekoľko najslávnejších (nielen) hollywoodskych hviezd zavítalo na Slovensko. Slovenská príroda, mestá a história je to, čo často priláka filmárov z celého sveta. Tu je výber len niekoľkých filmov, ktoré sa nakrúcali na Slovensku a vy ste o tom možno ani nevedeli. 

Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines) - 2001

Vďaka filmu Za nepriateľskou líniou k nám zavítali také filmové hviezdy, ako je Owen Wilson či Gene Hackam. Okrem nich si však vo filme môžete všimnúť aj slovenských hercov, a to konkrétne Marka Igondu či Kamila Kollárika. Srbských vojakov si pritom takisto zahrali Slováci, presnejšie príslušníci vojenského útvaru v Martine. FIlm sa nakrúcal vo Veľkej Fatre. Americkí filmári dokonca na svoje náklady opravili niektoré príjazdové cesty, aby mohli na miesto nakrúcania dopraviť potrebnú techniku.

Eragon - 2006

Americká fantasy dráma Eragon nakrútená podľa knižnej predlohy sa nakrúcala na Slovensku a to presne vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom raji. Herci aj štáb sa neskôr vyjadrili, že na Slovensku sa im veľmi páčilo. Vo filme sa predstavili napríklad herecké mená, ako sú Jeremy Irons, John Malkovich či Rachel Weisz.

Príbeh rytiera - 2001

Obľúbený film Príbeh rytiera vám určite nie je neznámy. Film s dnes už zosnulým Heathom Ledgerom si získal množstvo fanúšikov. Hoci sa jeho väčšina nakrúcala vo filmových ateliéroch v Prahe, niektoré scény sa realizovali aj na Slovensku. Uhádnete, ktoré? 

Mierotvorca (The Peacemaker) - 1996

Bratislava má mnoho tvárí. Dokazuje to aj fakt, že práve naše hlavné mesto si v thrilleri Mierotvorca zahralo Viedeň, New York aj povojnové Sarajevo. Dóm svätého Martina zastúpil newyorskú katedrálu, Hviezdoslavovo námestie a blízke uličky sa zahrali na Viedeň, petržalské výstavisko na riadiace stredisko Pentagonu, Univerzita Komenského na bosniansko-srbský parlament a pre vojnové Sarajevo poslúžili ako kulisy ošarpané domy na Kapitulskej či diera po nevybudovaných eskalátoroch do polikliniky na Tehelnej. Hlavné úlohy si zahrali Nicole Kidman a George Clooney, ale vo filme sa objavili aj slovenskí herci, najvýraznejšie najmä Ľubomír Paulovič.

Dračie srdce - 1996

Dračie srdce rozpráva príbeh, ktorý nepriamo nadväzuje na legendu o kráľovi Artušovi. Natáčanie prebiehalo na Čachtickom hrade, na Strečne a ako Artušov hrad poslúžil Spišský hrad. V hlavnej úlohe sa tu objavil Dennis Quaid, no uvidíme aj Jasona Isaacsa, ktorý stvárnil Luciusa Malfoya v sérii filmov o Harry Potterovi. Nakrúcanie filmu o dračom srdci sa na Slovensku začalo už v roku 1994, no po jeho dokončení ležali materiály ďalšie dva roky v strižni. 

Marco Polo - 2014

Nejde síce o film, ale populárny seriál online televízie Netflix. Historický seriál sa odohráva na panovníckom dvore Kublajchána, zakladateľa dynastie Yuan a hovorí o živote mladého Marca Pola. Nakrúcanie prebiehalo primárne v Súľovských skalách, pričom sa tu pri nakrúcaní stretlo zhruba 20 rôznych národností. Boli tu herci z Nového Zélandu, Austrálie, Kazachstanu, Číny a Mongolska.

Červená volavka (Red Sparrow) - 2018

Film Red Sparrow s Jennifer Lawrence v hlavnej úlohe sa dočkal svojej slovenskej premiéry 1. marca 2018. Jeho časť sa dokonca nakrúcala aj na Slovensku. Filmárom poslúžila ako kulisa do filmu napríklad bratislavská Petržalka, ale takisto aj budova Slovenského rozhlasu. Okrem hereckej superstar Jennifer Lawrence na Slovensko pricestoval aj Jeremy Irons, ktorý má v špionážnom thrilleri stvárňovať ruského špióna. Jennifer Lawrence hrá vo filme bývalú ruskú primabalerínu Dominiku Jegorovovú, ktorá žije spolu so svojou matkou a ocitla sa v ťažkej životnej situácii, ktorá nemá isté východisko. Práve vďaka tomu sa Dominika stala ľahkou obeťou pre ruské tajné spravodajské služby. Dostáva sa do ich výcviku ako jedna z „volaviek“. Volavka sa má prostredníctvom kurzu stať profesionálnou zvodkyňou a svoje telo používať ako tú najmocnejšiu zbraň. Dominika ukončí výcvik ako najnebezpečnejšia z volaviek a nasadená je priamo na dôstojníka CIA.

Doktor Živago - 2002

Ruská klasika v britskom prevedení zachytáva život členov rôznych spoločenských vrstiev v turbulentných časoch Prvej svetovej vojny a Bolševickej revolúcie. Predstavili sa v ňom také herecké hviezdy, ako sú Keira Knightley, Sam Neill, či Hans Matheson. A aj sa keď celý dej sa odohráva v Rusku, filmári do Ruska nezablúdili, a to preto, lebo výprava doň by vraj bola bývala príliš nákladná. Na Slovensko prišiel štáb kvôli prísľubu snehu, no ten sa napriek dvojdňovej chumelici okamžite roztopil. Vznikli tu aspoň zábery starých drevených stodôl pri rieke Poprad, ktoré vo filme predstavovali ruskú dedinu.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…