Proti rakovine pomáha lacný liek na alkoholizmus. Za prevratným objavom stoja českí vedci
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Proti rakovine pomáha lacný liek na alkoholizmus. Za prevratným objavom stoja českí vedci

Zdá sa, že svitá na lepšie časy. Tím výskumníkov pod vedením českého profesora Jířiho Bártka sa pri svojej práci zameral na liek, ktorý by podľa všetkého mal pomáhať pri liečbe rakoviny.

— Foto: Pixabay

PRAHA 8. decembra - Medzinárodný tím, ktorý viedol profesor Jíři Bártek zverejnil v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov výsledky svojej práce. Kolegovia pána profesora pochádzali z piatich zemí. Spoločnými silami a vedomosťami zistili, že liek niekoľko rokov uvádzaný pod názvom Antabus užívaný pri liečbe závislosti od alkoholu, má mimoriadne dobré protinádorové účinky.

Výsledky, ktoré nadobudli, vychádzali zo štúdie vedenej na dánskych pacientoch – alkoholikoch. Okrem závislosti im totiž bolo diagnostikované aj zhubné rakovinové ochorenie. Preukázalo sa, že pacienti, ktorí po diagnóze aj naďalej užívali spomínaný liek, mali menšie riziko úmrtia. Keďže existovali náznaky, že je pravdepodobne liek protinádorový, začali sa ďalšie výskumy. Tie sa zameriavali priamo na pôsobenie liečiva na nádorové bunky.

Prelomové zistenie

Výsledky podrobnejšieho výskumu preukázali, že po užití lieku sa ten v ľudskom tele vďaka medi premieňa na inú látku, ktorá sa zhromažďuje v nádorových bunkách. Tam sa viaže na proteín, ktorý automaticky prestáva fungovať, to je ale problém pre rakovinové bunky. Tie tento proteín totiž potrebujú, aby sa dokázali vyrovnávať so stresom. Zistenie je pre vedcov a najmä pre budúcnosť veľmi prelomovým. Autori štúdie totiž predpokladajú, že v budúcnosti by sa látka mohla cielene používať pri liečbe. Výskum však nekončí. Vedci aj naďalej a do väčšej hĺbky skúmajú účinky lieku.

Využitie starých liekov

Vyvíjať nové pritonádorové lieky je nielen finančne ale aj časovo náročné. Veľkou nádejou sú preto lieky, ktoré už existujú a sú schválené. Využívať sa totiž môžu aj pri nových ochoreniach. Hľadanie nového využitia starých liečiv je veľmi atraktívne aj pre samotných vedcov a akademický výskum. Tento program je v dnešnej dobe veľmi aktívny a prebieha na mnohých vynikajúcich akademických pracoviskách ale aj v niektorých farmaceutických firmách. Viac informácií o fungovaní lieku sa dočítate na portáli ceskatelevize.cz

Už ste čítali?

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…