Dobré noviny
Novú Hodvábnu cestu môže SR využiť na realizáciu vlastných záujmov
TASR
TASR

Novú Hodvábnu cestu môže SR využiť na realizáciu vlastných záujmov

Na snímke Dana Meager.
Na snímke Dana Meager. — Foto: TASR

Hrozbou pre slovenský koridor je však nevyspytateľná situácia na Ukrajine, kade vlaky z Číny na Slovensko musia prechádzať.

Bratislava 7. decembra (TASR) – Nová Hodvábna cesta je pre Slovensko geopoliticky významný projekt. Zo Slovenska je vďaka nej možné obhospodáriť v polomere 2000 km až šesťsto miliónov zákazníkov a bez ohľadu na čínske ciele ju dokážeme použiť na rozvoj obchodu v našom regióne a presadzovanie našich vlastných záujmov. Počas debaty organizovanej Inštitútom ázijských štúdií to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva financií SR a splnomocnenkyňa vlády pre Novú Hodvábnu cestu Dana Meager.

"Slovenská trasa (Hodvábnej cesty) ma potenciál najmä vďaka tomu, že kapacitu prepravovaného tovaru nedokáže celú pokryť preprava cez Poľsko, a tak časť tovaru bude musieť ísť alternatívnou trasou," myslí si Kristína Kironská z inštitútu. Hrozbou pre slovenský koridor je však nevyspytateľná situácia na Ukrajine, kade vlaky z Číny na Slovensko musia prechádzať.

Podľa profesora sinológie Univerzity Komenského Martina Slobodníka v súvislosti s Novou Hodvábnou cestou nie je možné rozprávať sa len o ekonomických otázkach, diskusia by sa mala viesť aj o politických implikáciách spolupráce s Čínou. "Slovensko je totiž súčasťou EÚ a hlási sa k politickým hodnotám, ktoré nie sú vždy v súlade s čínskym politickým myslením," pripomenul.

Analytik inštitútu Matej Šimalčík v tejto súvislosti upozornil na "plochosť" verejnej debaty o Číne. "Slovenské médiá dávajú príliš veľký dôraz na spravodajstvo o vývoji čínskej ekonomiky, no politické otázky, ako napríklad naše vzájomné vzťahy s Čínou a čínsky vplyv v strednej Európe, zostávajú takmer nepovšimnuté," povedal.

Meager sa vyjadrila aj k zoskupeniu 16+1, združujúcemu Čínu a 16 krajín strednej a východnej Európy, ktorého posledné stretnutie sa odohralo minulý týždeň v Budapešti. "Medzi našimi krajinami existuje neuveriteľná rivalita a namiesto toho, aby sme sa spájali hľadáme spôsoby, ako jeden druhého vyšachovať z hry," konštatovala v tejto súvislosti.

Už ste čítali?