Na Hrebienku vyrástol už piaty ľadový chrám
TASR
TASR

Na Hrebienku vyrástol už piaty ľadový chrám

Bazilika z ľadu, ktorú niekoľko týždňov tvorili slovenskí, českí a španielski sochári, bude pre návštevníkov otvorená počas celej zimnej sezóny.

Slávnostné otvorenie ľadovej baziliky - Tatranského dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 7. decembra 2017. Na snímke ľadové sochy v Tatranskom ľadovom dóme na Hrebienku. — Foto: TASR

Vysoké Tatry 7. decembra (TASR) – Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách po roku opäť vyrástol Tatranský ľadový dóm. Bazilika z ľadu, ktorú niekoľko týždňov tvorili slovenskí, českí a španielski sochári, bude pre návštevníkov otvorená počas celej zimnej sezóny. „Špeciálne chladenie pod kupolou na Hrebienku ukrýva 190 ton ľadu v 1440 ľadových blokoch. O precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu v téme Sagrada Familia Gaudí sa postaral opäť Adam Bakoš so svojím tímom,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.

Originálne majstrovské ľadové dielo je doplnené umeleckými výplňami, ktorých autorom je Achilleas Sdoukos, sklár a dizajnér, so slovensko-gréckym pôvodom. Vstupný múr je inšpirovaný z Gaudího záhrady Park Güell v Barcelone. Presbytérium je venované nosnej téme tohtoročného Tatranského dómu – pocta rodine. Je v ňom situovaná veľká 4,5-metrová socha rodiny, celková výška presbytéria dosahuje 6,5 metra. Po stranách sa nachádza osem veží s výškou až 9,5 metra. „V takej výške sme v predchádzajúcich edíciách tatranského dómu ešte neboli a do pôvodnej menšej kupoly s priemerom 18 metrov by sa to teda ani nezmestilo,“ upozornila Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.

Z vonkajšej strany veží sú vytesané tri tatranské štíty s medveďmi na strane pri vstupe a s kamzíkmi na opačnom krídle chrámu. Na priečeliach veží sú motívy plástov so včelami. Namiesto svätcov boli na dozdobenie v hojnej miere používané tatranské motívy zvierat a kvetov, ako napr. plesnivca, horca či stračonôžky. V bočných lodiach sú rovnako ako v bazilike Sagrada Familia umiestnené rozety, vyrezávané z ľadu, alebo osem unikátnych roziet spracovaných technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentmi. Štyri znázorňujú sakrálne motívy a symboly Tatier a ďalšie štyri zobrazujú ročné obdobia.

Štvrtkového otvorenia dómu pre novinárov a ďalších pozvaných hostí sa mal zúčastniť aj hlavný sochár a autor námetu Adam Bakoš. „Ten spolu s ďalšími sochármi tvoril dielo v teplote na úrovni mínus desať stupňov Celzia, čo sa zrejme podpísalo pod jeho zdravie a ochorel, takže dnes tu, žiaľ, s nami nie je,“ dodala Fabianová. Bakoš bol hlavným tvorcom aj minuloročného námetu ľadového dómu.

Chrám bude pre verejnosť otvorený od piatka 8. decembra denne od 09.00 do 16.30 h, počas sviatkov sa otvárací čas predĺži. Vstup do ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný, okrem toho sa v nej počas celej hlavnej zimnej sezóny chystajú pravidelne každú nedeľu o 15.30 h koncerty a hudobné vystúpenia. Tohtoročný ľadových chrám je v poradí piatym, ktorý na Hrebienku postavili a za tie roky sa stal najnavštevovanejšou tatranskou atrakciou. Počas minulej sezóny tam zavítalo viac ako 200.000 turistov.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…