Patakyová poďakovala ľuďom, ktorí ochraňujú základné práva a slobody
TASR
TASR

Patakyová poďakovala ľuďom, ktorí ochraňujú základné práva a slobody

Ombudsmanka uviedla, že Všeobecná deklarácia ľudských práv nám pripomína, že môžeme tvoriť svet, v ktorom budú ľudia žiť slobodne, k čomu by sme mali ako spoločnosť smerovať.

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. — Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 7. decembra (TASR) – Aktivity jednotlivcov a organizácií, ktoré sa svojou činnosťou dlhodobo alebo mimoriadne podieľajú na ochrane základných práv a slobôd, boli vo štvrtok v Bratislave ocenené Poďakovaním verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej. TASR o tom informoval poradca pre médiá a komunikáciu Kancelárie verejného ochrancu práv Ján Glovičko.

"Všeobecná deklarácia ľudských práv nám pripomína, čoho všetkého sme sa ako spoločnosť dopustili a kam až sme zašli, keď sme ignorovali základné práva každého človeka. Ale zároveň nám odkazuje, že môžeme tvoriť svet, v ktorom budú ľudia žiť slobodne, k čomu by sme mali ako spoločnosť smerovať," uviedla Patakyová.

Študentky Michaela Knošková a Adriána Repáňová z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch získali poďakovanie za hru Create & Control. "Aktívne ňou zareagovali na šírenie populistických a extrémistických prúdov v spoločnosti, osobitne medzi rovesníkmi," informoval Glovičko, podľa ktorého ombudsmanka vyzdvihla ich aktivity smerujúce k osvete o ľudských právach a priblíženiu fungovania štátu, orgánov verejnej správy a Európskej únie.

Patakyová ocenila poďakovaním aj energiu 58 profesionálnych klaunov a klauniek z Občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, pravidelne navštevujúcich vyše 40 slovenských nemocníc a liečebných zariadení. "Veľmi si cení, že prispievajú k zlepšeniu psychického, a tým aj celkového zdravotného stavu malých pacientov, seniorov i dospelých," priblížil postoj ombudsmanky Glovičko.

Marek Roháček z občianskeho združenia Návrat získal poďakovanie za dlhoročnú pomoc rodičom, ktorí sa rozhodli poskytnúť domov deťom bez úplnej alebo fungujúcej rodiny, ako aj rodinám v ťažkej životnej situácii. Podľa Patakyovej jeho vytrvalosť prispieva k zlepšeniu sociálnoprávnej ochrany detí na Slovensku, k reforme inštitúcií a k tomu, aby bol najlepší záujem dieťaťa vždy na prvom mieste.

Miroslav Kusý bol ocenený poďakovaním verejnej ochrankyne práv za zdieľanie jeho osobnej skúsenosti s neslobodou minulého režimu a hodnotami ukotvenými v Charte 77 so súčasnými generáciami.

Hana Ponická získala poďakovanie verejnej ochrankyne práv in memoriam pri príležitosti 10. výročia úmrtia za jej celoživotný prínos v rozvíjaní myšlienky ochrany ľudských práv, informoval Glovičko, podľa ktorého stála Ponická vždy na strane pravdy. "A to aj v roku 1989, kedy bola uväznená za pripomenutie si sovietskej okupácie," pripomenul.

Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv, ktorý pripadá na 10. decembra.

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…