Patakyová poďakovala ľuďom, ktorí ochraňujú základné práva a slobody
TASR
TASR

Patakyová poďakovala ľuďom, ktorí ochraňujú základné práva a slobody

Ombudsmanka uviedla, že Všeobecná deklarácia ľudských práv nám pripomína, že môžeme tvoriť svet, v ktorom budú ľudia žiť slobodne, k čomu by sme mali ako spoločnosť smerovať.

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. — Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 7. decembra (TASR) – Aktivity jednotlivcov a organizácií, ktoré sa svojou činnosťou dlhodobo alebo mimoriadne podieľajú na ochrane základných práv a slobôd, boli vo štvrtok v Bratislave ocenené Poďakovaním verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej. TASR o tom informoval poradca pre médiá a komunikáciu Kancelárie verejného ochrancu práv Ján Glovičko.

"Všeobecná deklarácia ľudských práv nám pripomína, čoho všetkého sme sa ako spoločnosť dopustili a kam až sme zašli, keď sme ignorovali základné práva každého človeka. Ale zároveň nám odkazuje, že môžeme tvoriť svet, v ktorom budú ľudia žiť slobodne, k čomu by sme mali ako spoločnosť smerovať," uviedla Patakyová.

Študentky Michaela Knošková a Adriána Repáňová z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch získali poďakovanie za hru Create & Control. "Aktívne ňou zareagovali na šírenie populistických a extrémistických prúdov v spoločnosti, osobitne medzi rovesníkmi," informoval Glovičko, podľa ktorého ombudsmanka vyzdvihla ich aktivity smerujúce k osvete o ľudských právach a priblíženiu fungovania štátu, orgánov verejnej správy a Európskej únie.

Patakyová ocenila poďakovaním aj energiu 58 profesionálnych klaunov a klauniek z Občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, pravidelne navštevujúcich vyše 40 slovenských nemocníc a liečebných zariadení. "Veľmi si cení, že prispievajú k zlepšeniu psychického, a tým aj celkového zdravotného stavu malých pacientov, seniorov i dospelých," priblížil postoj ombudsmanky Glovičko.

Marek Roháček z občianskeho združenia Návrat získal poďakovanie za dlhoročnú pomoc rodičom, ktorí sa rozhodli poskytnúť domov deťom bez úplnej alebo fungujúcej rodiny, ako aj rodinám v ťažkej životnej situácii. Podľa Patakyovej jeho vytrvalosť prispieva k zlepšeniu sociálnoprávnej ochrany detí na Slovensku, k reforme inštitúcií a k tomu, aby bol najlepší záujem dieťaťa vždy na prvom mieste.

Miroslav Kusý bol ocenený poďakovaním verejnej ochrankyne práv za zdieľanie jeho osobnej skúsenosti s neslobodou minulého režimu a hodnotami ukotvenými v Charte 77 so súčasnými generáciami.

Hana Ponická získala poďakovanie verejnej ochrankyne práv in memoriam pri príležitosti 10. výročia úmrtia za jej celoživotný prínos v rozvíjaní myšlienky ochrany ľudských práv, informoval Glovičko, podľa ktorého stála Ponická vždy na strane pravdy. "A to aj v roku 1989, kedy bola uväznená za pripomenutie si sovietskej okupácie," pripomenul.

Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv, ktorý pripadá na 10. decembra.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…