EÚ sprísňuje pravidlá, cieľom sú bezpečnejšie a ekologickejšie autá
TASR
TASR

EÚ sprísňuje pravidlá, cieľom sú bezpečnejšie a ekologickejšie autá

V budúcnosti bude mať Európska komisia právomoc vykonávať kontroly automobilov, iniciovať stiahnutie automobilov z obehu v rámci celej EÚ a v prípade porušenia právnych predpisov ukladať pokuty.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Martin Baumann

Brusel 7. decembra (TASR) - Významne zvýšiť kvalitu a nezávislosť typového schvaľovania a testovania vozidiel, sprísniť kontroly automobilov, ktoré sú už na trhu EÚ a posilniť celkový systém európskeho dohľadu je cieľom predbežnej politickej dohody, ktorú vo štvrtok dosiahli Európsky parlament, Rada a Európska komisia (EK).

Ide o dohodu na návrhu eurokomisie z januára 2016, podľa ktorého má byť úplné prepracovaný rámec pre "typové schvaľovanie" v EÚ, teda pravidlá osvedčovania, že vozidlo spĺňa všetky požiadavky na uvedenie na trh a na prísnu kontrolu trvalého dodržiavania právnych predpisov EÚ zo strany výrobcov.

Podpredseda EK pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen zdôraznil, že vďaka prísnejším pravidlám a ich dôslednejšej kontrole bude mať automobilový priemysel príležitosť znovu získať dôveru spotrebiteľov. Je to podľa neho ďalší míľnik v rámci úsilia EÚ posilniť celosvetové vedúce postavenie automobilového priemyslu v oblasti ekologických a bezpečných vozidiel.

Podľa slov eurokomisárky pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky Elžbiety Bieńkowskej aféra Dieselgate odhalila nedostatky regulačného rámca EÚ a systému dohľadu nad trhom. "Vieme, že niektorí výrobcovia automobilov podvádzali a mnohí ďalší zneužívali právne medzery. Chceme s týmito praktikami skoncovať, a preto meníme celý systém," zdôraznila v správe pre médiá.

Pripomenula, že po rokovaniach, ktoré trvali skoro dva roky, sa podarilo presadiť kľúčové prvky návrhu, ktorými sú okrem iného skutočné právomoci EÚ v oblasti dohľadu a presadzovania pravidiel.

V budúcnosti bude mať EK právomoc vykonávať kontroly automobilov, iniciovať stiahnutie automobilov z obehu v rámci celej EÚ a v prípade porušenia právnych predpisov ukladať pokuty do výšky 30.000 eur za jeden automobil.

V novom nariadení sa zachováva zákaz rušiacich zariadení, na ktorý vnútroštátne orgány majú aj naďalej povinnosť dozerať a presadzovať ho, pričom ide ešte ďalej. V budúcnosti budú výrobcovia musieť poskytnúť prístup k softvérovým protokolom vozidla. Toto opatrenie ide ruka v ruke s balíkom týkajúcim sa skutočných emisií, vďaka ktorému bude ťažké obchádzať emisné požiadavky a ktorý zahŕňa povinnosť výrobcov zverejňovať svoje stratégie znižovania emisií, tak ako je to v prípade USA.

Predbežnú politickú dohodu musia teraz formálne schváliť Európsky parlament a Rada. Nariadenie bude potom priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch a bude povinné od 1. septembra 2020.

Už ste čítali?

Nechcel, aby ľudia na uliciach jedli burgre a hot-dogy. Založil…

Dokonalé, výborné a tradičné jedlo. To je to, čo ponúkajú…

Žofia vynáša smeti raz za dva mesiace. Prezradila jednoduché…

O prírode iba nerozpráva, ale prakticky pomáha aj druhým znižovať…

Juraj zarábal v zahraničí, aby kúpil najstaršiu drevenicu v…

Svoje sny si nielen vystavali, ale aj uplietli. Ba čo viac, medzi maľované domce priniesli…

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…