Vianočný bazár chalaňov už tento víkend v Bratislave
TASR
TASR

Vianočný bazár chalaňov už tento víkend v Bratislave

Je výnimočný projekt, ktorý spája predvianočnú atmosféru, príjemné nakupovanie a šancu pomôcť iným.

— Foto: Vianočný bazár chalaňov / M.Ormandik

Bratislava 7. decembra (OTS) - Do Bratislavy ho priniesli pred ôsmimi rokmi herci z divadla Astorka – Lukáš Latinák, Majo Miezga, Robo Jakab a Juraj Kemka. Návštevnosť bazáru z roka na rok stúpa a my sa tešíme, že sa stáva neodmysliteľnou súčasťou predvianočnej Bratislavy. U nás sa nakupujú naozaj originálne vianočné darčeky alebo skrátka veci len tak pre radosť.

Jeho tradíciu založili v Českej republike herečky Aňa Geislerová, Táňa Vilhelmová a režisér Peter Sergej Burko ešte v roku 2002 pod názvom „Vánoční bazár v Mokré čtvrti “. Chalaňi sa nápadom inšpirovali a priniesli túto milú akciu aj na Slovensko.

Ako to funguje?

Vianočný bazár chalaňov sa skladá z dvoch častí – bazár a žúr. Samotný bazár sa bude konať 9. - 10.12.2017 v centre mesta vo V-klube na Nám. SNP. Počas týchto dní sa predávajú veci, resp. dary, ktoré ľudia venujú práve na tento účel.

Kedy a čo môžete priniesť?

Zastaviť sa a priniesť svoje dary je možné v piatok 8.12.2017 v čase medzi 10.00 až 21.00 priamo do V-Klubu. Ľudia zväčša darujú napríklad oblečenie, knihy, CD, hračky atď, skrátka veci, ktoré im je ľúto vyhodiť, pretože môžu ešte potešiť niekoho iného. Nachádza sa tam aj špeciálna sekcia – TUZEX, kde sa predávajú trošku drahšie veci. Častokrát rôzne známe osobnosti venujú niečo svoje, napríklad podpísané CD, knihy či vlastnoručne vyhotovené obrazy.

Veci na predaj do Tuzexu dávajú aj jednotlivci či rôzne spoločnosti, ktoré pre účely bazáru robia častokrát špeciálne edície napríklad oblečenia alebo kozmetiky. Je tu množstvo obrazov od uznávaných maliarov, knihy s podpismi autorov, šperky, hand-made výrobky, skrátka kopec vecí, z ktorých sa dajú povyberať krásne darčeky nielen na Vianoce.

Kto je zodpovedný za cenotvorbu vecí, ktoré na bazár ľudia donesú?

Je to človek ktorý stojí pri kase. Podľa typu a množstva vecí sa vždy spýta, koľko chce dotyčná osoba venovať na bazár, resp. charitu. Nie sú určené paušálne ceny a aj to je na tom príjemné, že si tam môžu niečo kúpiť všetci.

Bez popisu (Foto: Vianočný bazár chalaňov)

Čo vám v histórii bazáru zarobilo najviac?

Elektrická gitara, ktorú na začiatku doniesol Samo Spišák a prvý si ju kúpil brat Lukáša Latináka. Na ďalší bazár ju doniesol na predaj a kúpil si ju jeho kamarát. Ten, kto si kúpi tú gitaru, ju vždy musí doniesť. V podstate sa to tak samé od seba stalo, že ju prenajímame na jeden rok a stále zarába.

Čo sa deje s vecami, ktoré sa nepredajú?

Tento rok sme dohodnutí so starostom zo Spišského Hrhova, ktorý veci odvezie a následne prerozdelí v rómskych osadách, sociálne znevýhodnených rodinách či u bezdomovcov. V podstate je všetko rozdelené, okrem pár kúskov, ktoré odložíme z roka na rok. Všetky veci sú však zrecyklované do života a pomáhajú ďalej.

Je to aj o zábave

Vianočný žúr chalaňov je vyvrcholením celej akcie. Koná sa už tradične v pondelok, 11.12. v Majestic Music Club (MMC) v Bratislave od 18.30.

Vystúpia tu umelci slovenskej hudobnej scény, častokrát v netradičných kombináciách a práve to robí žúr výnimočným. Tešiť sa môžete na Vidiek, Trosky–Vec & Midi, Le Payaco, Puding Pani Elvisovej, Sounds Like This, Ľudové Mladistvá, Tono Popovič Band, Jimmy Pé & Fallgrapp Dj set, Samuel Tomeček & Band, Lukáš Adamec, Miroslav Noga, Zuzana Norisová (a možno aj so Soňou), Majo Labuda, Katka Korček & Rado Vrabec Orth, Kamil Mikulčík & Vilo Csontos, Alenka Pajtinková & Anička Rakovská, SávaPopovič, Why Not & Majo Miezga, Hudba vesmírna & Dominika Morávková, Karpatskí Pastieri & Emil Frátrik, Lacko Cmorej, Dj Carlo a ďalších.

Výťažok zo vstupného na koncert, z predaja predmetov na bazáre ako aj z finančných darov od sponzorov poputuje štyrom zážitkovým projektom, ktoré chalani každoročne starostlivo vyberajú.

Projekty, ktoré tento rok podporíme:

Projekt Cesta z mesta - Lukáš Latinák – OZ Spolu proti CMV Občianske združenie Spolu proti CMV sa zameriava na pomoc detičkám s diagnózou „vrodená CMV infekcia“, následkom ktorej sú rôznorodé, často viacnásobné postihnutia. Snažia sa zdruzovať rodiny, vzájomne sa povzbudzovať a hlavne pomáhať. Detičky a ich rodiny podporujú najmä materiálnou aj nemateriálnou formou a jedným z mnohých cieľov OZ je aj organizácia stretnutí (1x ročne) rodín a CMV detičiek a ich zdravých súrodencov, za účelom socializácie detičiek, zdieľania skúseností rodičov. Taktiež sa snažia priniesť a zabezpeciť na stretnutie nejakú formu terapie. Tento rok to bola napríklad muzikoterapia, pre kazdé CMV dieťatko bola zabezpečená individuálna muzikoterapia 15 - 30 min. a na záver skupinová muzikoterapia pre všetky deti.

Projekt „Black & White“ - Robo Jakab – OZ EQUITY Aj tento rok pokračuje už 6.ročník úspešného projektu združenia Equity o.z., ktoré sa venuje znevýhodneným skupinám a jednotlivcom rómskej národnosti a snaží sa o rozvoj ich vzdelania, talentu a integráciu do spoločnosti. Detský tábor Black&white je určený pre deti a mladých ľudí z rómskych osád a znevýhodneného prostredia. Aj v tomto roku budeme pokračovať vo workshopoch, kreatívnych dielňach, ktoré pomáhajú rozvíjať a podporovať ich talent a zručnosti. Tieto spoločné aktivity pomáhajú tiež lámať bariéry medzi rómskymi a nerómskymi deťmi a mladými ľuďmi.

Projekt Starci na chmelu - Majo Miezga – Ružinovský domov seniorov Zariadenie pre seniorov na Sklenárovej ul. č.14 s kapacitou 250 miest sa nachádza v mestskej časti Bratislava – Ružinov, časť Nivy. Zariadenie pre seniorov na Pivoňkovej ul. č.2 s kapacitou 30 miest pre prevažne imobilných klientov sa nachádza v mestskej časti Bratislava – Ružinov, časť Ružinov. Radi by sme pre seniorov zorganizovali v spolupráci s Domom seniorov niekoľko výletov, na ktoré veľmi radi chodia. Išlo by napríklad o výlet do Čiech na natáčanie hudobného programu Šlágr TV, ktorý seniori milujú sledovať v televízii. Radi by sme tak seniorov vytrhli z ich stereotypu a dopriali im niekoľko chvíľ plných radosti, smiechu a kultúrneho vyžitia.

Filmárik a Filmuška - Spoločný projekt – Filmová a televízna fakulta VŠMU Chalani sa aj tento rok rozhodli pre spoločný projekt a vybrali si podporiť našu filmovu tvorbu a vzdelávanie zároveň. Filmová a televízna fakulta je významnou kultúrnou inštitúciou, prostredníctvom verejnej prezentácie študentských filmových projektov výrazne obohacuje kultúrny priestor Bratislavy a pre Slovensko získava významný ohlas na medzinárodných festivaloch a prehliadkach. Fakulta poskytuje vzdelanie výnimočne nadaným študentom, ich talent ďalej rozvíja a vedie k prehlbovaniu ich individuálneho osobnostného prejavu. Prispieva tak ku kultivácii v oblasti audiovízie a pomáha udržovať povedomie o vysokej národnej kultúrnej úrovni.

Čo ak sa nemôžem zúčastniť, ale chcem prispieť?

Na stránke www.vianocnybazarchalanov.sk je uvedený účet, na ktorý ktokoľvek môže prispieť ľubovoľnou sumou v termíne 8.12 -31.12.2017

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…