Hendikepovaní umelci vystavujú v sále ministerstva zahraničných vecí
TASR
TASR

Hendikepovaní umelci vystavujú v sále ministerstva zahraničných vecí

Akrylové obrazy namaľovala Monika Práznovská z Paty, Veronika Hanuliaková zo Šulekova okrem maľby vystavuje aj perokresby.

Na snímke vľavo štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a vpravo hendikepovaný umelec Slavomír Dlubač počas otvorenia vernisáže diel hendikepovaných umelcov zo Slovenska 7. decembra 2017 v Bratislave. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 7. decembra (TASR) - Výstavu umeleckých diel slovenských hendikepovaných umelcov otvoril vo štvrtok štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Ivan Korčok v kongresovej sále rezortu diplomacie.

"Nie je to každodenná záležitosť, že v týchto rokovacích priestoroch sa môžeme stretnúť s umením, ktoré považujem za dôležitú súčasť života. V adventnom čase je to vhodné, aby sme sa mohli zamyslieť. Vy hendikepovaní máte sťažené podmienky tvorby určitým obmedzením a zaslúžite si pozornosť," prihovoril sa Ivan Korčok a podpísal sa im do drevenej knihy.

"Toto je Národná prezentácia umenia hendikepovaných umelcov SR. Máme tu vynikajúce práce. Zrakovo postihnutý Juraj Šerík z Čadce vytvoril z pozláteného drôtu ojedinelé diela v Európe, vozičkár Jozef Šeršeň zo Stropkova je fotograf prírody, ktorý prispieva do encyklopédií Slovenskej akadémie vied," povedal predseda Slovenskej agentúry na podporu zdravotne postihnutých občanov Arpád Beník a predstavil tvorbu ďalších umelcov.

Akrylové obrazy namaľovala Monika Práznovská z Paty, Veronika Hanuliaková zo Šulekova okrem maľby vystavuje aj perokresby, maliarskymi obrazmi sa predstavuje Centrum sociálnych služieb z Trenčína. Vázy, misky, korýtko, plastika, sedačka, umývadlo - vyše 20 objektov z dreva je od Slavomíra Dlubača z Banskej Belej.

"Keď som ostal na vozíku, nevedel som, čo robiť, tak som začal skúšať rezbárčiť. Robím rôzne veci z dreva a už aj z kameňa," pre TASR povedal 43-ročný vozičkár.  

Výstava potrvá do 15. decembra.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…