Pilsner Urquell so sklárňou Moser vytvorili unikátne dizajnové fľaše
TASR
TASR

Pilsner Urquell so sklárňou Moser vytvorili unikátne dizajnové fľaše

Pilsner Urquell spoločne so sklárňou Moser vytvorili unikátne dizajnové fľaše, získať sa dajú len na dobročinnej aukcii.

— Foto: Pilsner Urquell

Bratislava 7. decembra (OTS) - Kolekciu dizajnových fliaš Pilsner Urquell inšpirovanú 175. výročím legendárneho plzenského ležiaka vytvoril umelecký riaditeľ sklárne Moser Lukáš Jabůrek. Získať tieto umelecké artefakty bude možné len na dobročinnej online aukcii, ktorá bude prebiehať 13. decembra 2017 na spravodajskom serveri iDNES.cz. Výťažok poputuje na konto Centra Paraple.

Každoročne majú o ne záujem stovky ľudí, ktorí sa zaujímajú nielen o umelecký sklársky artefakt, ale aj o pomoc tým, ktorí to potrebujú. Mnohí z nich sú pripravení za zaplatiť aj viac než 150-tisíc českých korún. Charitatívna aukcia Pilsner Urquell sa koná už po šiesty raz. „Každý rok vzniká Pilsner špeciálna edícia pivných fliaš Pilsner Urquell, ktorej návrhy pripravujú tí najlepší dizajnéri. Máme tak možnosť ukázať krásu remesla, pivovarníckeho aj sklárskeho, a to v predvianočnom čase. A zároveň pomáhať tým, ktorí to potrebujú – ľuďom ktorých ochorenie miechy pripútalo na vozíček,“ vysvetľuje Václav Berka, starší obchodný sládok Plzeňského Prazdroja.

Pilsner Urquell je jedinečné pivo, ktoré inšpiruje, v ťažkých chvíľach rozveseľuje a v radostných okamihoch spája,“ hovorí Václav Berka, a dopĺňa: „Veríme, že tie najlepšie veci môžu vzniknúť uchovávaním tradícií a odovzdávaním skúseností z generácie na generáciu. Preto sme sa tento rok v tomto projekte spojili s ďalšou českou legendárnou značkou, ktorou je Moser.“

(Foto: Pilsner Urquell)

Toto spojenie nie je náhodné – popredná česká skláreň oslavuje v tomto roku tiež okrúhle výročie, na trhu pôsobí už 160 rokov. Spoluprácu oceňuje i Zdeněk Svěrák, zakladateľ Centra Paraple: „Prajem plzenskému ležiaku k jeho 175. narodeninám, aby mu priatelia zachovali priazeň. Jeho kvalita si to zaslúži! A spojenie tradičného českého nápoja so slávnou sklárskou firmou Moser bol šťastný nápad. Som rád, že spoločne pomôžu ľuďom, ktorí to potrebujú.

Kolekcia umeleckých aukčných fliaš 2017 odkazuje na tohtoročné významné 175. výročie uvarenia prvej várky ležiaku Pilsner Urquell. Každá z desiatich fliaš limitovanej edície odkazuje na jeden z časových míľnikov histórie Pilsner Urquell, a je tak absolútne jedinečná. „Dizajn fľaše je inšpirovaný tvarom sudu, v ktorom pivo zreje. Zámerne som vytvoril minimalistický a čistý tvar, aby vyniklo remeselné umenie a jedinečné zdobenie fľaše niekoľkými náročnými sklárskymi technikami. Ručne brúsená a leštená dekorácia klinových rezov symbolizuje jačmeň, z ktorého sa pivo varí,“ popisuje Lukáš Jabůrek. Úplne unikátna je podľa Jabůrka ručne brúsená a pasovaná zátka do fľaše vyrobená z farebnej moserovskej skloviny topas. Fľašu zdobí aj výročná pečať s vyrazeným motívom 175. výročia Pilsner Urquell.

Skláreň Moser, tradičná česká manufaktúra, slávi v tomto roku 160. rokov od založenia. Teší nás, že sme s plzenským pivovarom našli atribúty, ktoré sa nám podarilo prepojiť a vytvoriť tak jedinečnú kolekciu krištáľových fliaš. Tradičné remeslo, výnimočná kvalita, rešpekt k odkazu majstrov svojho odboru a unikátne zručnosti odovzdávané po celé generácie sú spoločnými hodnotami, ktoré sú kľúčové pre našu značku aj Pilsner Urquell,“ hovorí Lenka Bogrová, marketingová riaditeľka sklárne Moser.

Tohtoročná aukcia sa bude konať 13. decembra 2017 na serveri iDNES.cz. Dražba bude spustená o 9:00 a bude prebiehať až do 16:00 hod. Počas tejto doby môžu vopred zaregistrovaní dražitelia prispievať ľubovoľnou čiastkou, jednu z desiatich fliaš však získajú len tí, ktorí ponúknu najviac.

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…