Svet o Slovensku: Košice sú podľa najväčšieho francúzskeho denníka „perlou strednej Európy“
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Svet o Slovensku: Košice sú podľa najväčšieho francúzskeho denníka „perlou strednej Európy“

Košice si všimol aj jeden z najrešpektovanejších a najdôležitejších denníkov na svete. Zistite, čo ich zaujalo.

— Foto: Facebook/KOŠICE:DNES

PARÍŽ/KOŠICE 7. decembra - Po tom, ako sa Košice v roku 2013 stali európskym mestom kultúry, zaujali viacero médií a turistov. Pozornosť, ktorá im dovtedy nebola dopriata, si teraz právom užívajú. Hoci od roku 2013 ubehli už 4 roky, Košice stále objavujú noví turisti a cestovatelia. Najnovšie dokonca Košice vychválil jeden z najväčších francúzskych denníkov – Le Monde. Le Monde patrí medzi celosvetovo najvýznamnejšie a najrešpektovanejšie médiá.

Dóm sv. Alžbety je gotickým drahokamom

Košice francúzski novinári nazývajú perlou strednej Európy, ktorá prekypuje kultúrnym bohatstvom, energiou a množstvom miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Ako prvé, samozrejme, vyzdvihli najväčší košický monument Dóm sv. Alžbety, ktorý nazvali aj gotickým drahokamom. Nezabudli spomenúť aj výnimočnosť Dómu sv. Alžbety, ktorá spočíva v tom, že ide o najvýchodnejšie položenú katolícku katedrálu v Európe. 

Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety Foto: Facebook/Úžasné Slovesko - Wonderful Slovakia

Zaujala ich aj pestrosť kuchyne či divadlo Romathan

Nie je to však len história, čo zaujalo Francúzov. Vyzdvihujú okrem iného aj rôznorodosť a pestrosť kuchyne, ktorá môže za svoju súčasnú podobu vďačiť rôznym vplyvom. Východoslovenská kuchyňa je podľa nich výrazne ovplyvnená tým, že Košice sa nachádzajú na akejsi gastronomickej križovatke medzi Poľskom a Rumunskom. Ak ste to doteraz nevedeli, tak vedzte, že napríklad také syrové palacinky, ktoré Francúzi ochutnali, sú toho podľa novinárov denníka Le Monde dôkazom. 

Denník Le Monde zaujalo aj známe divadlo Romathan, ktoré je jediným verejným rómskym divadlom v Európe, ocenili výstavu v Kunsthalle či vkusný a umelecky vydarený street art na viacerých budovách, ktorý má ako-tak zamaskovať nie práve vábivý vzhľad niektorých starších budov. 

Foto: Facebook/Case Popolari

No a neboli by to Francúzi, ak by neochutnali, aké víno pijeme my na Slovensku. A pomerne prekvapivo, pochutnali si aj na pive. Síce nepochválili žiadne konkrétne značky piva či odrody vína, zhodnotili, že výber je v Košiciach bohatý a na alkohole, ktorí pijú Košičania, si pochutnali. 

Francúzsky denník Le Monde znova presviedča, že naša metropola východu skutočne má návštevníkom čo ponúknúť. Tak, ak ste ju ešte nenavštívili, odporúčame vám vybrať sa tam čím skôr, kým košické hotely nezaplnia samí Francúzi.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…