Viete, čo kupujete? Pozor na tieto zdanlivo zdravé jedlá
SITA
SITA

Viete, čo kupujete? Pozor na tieto zdanlivo zdravé jedlá

Výrobcovia pri niektorých potravinách náročky budia dojem, že sú zdravé. Často to však v skutočnosti vôbec nie je tak.

BRATISLAVA 21. mája - Keď prechádzate s nákupným vozíkom pomedzi uličky v supermarkete, môže sa vám veľmi ľahko stať, že vás upútajú potraviny, či už svojim názvom alebo popisom, ktoré majú okolo seba akúsi “zdravú svätožiaru”.

Ak vám stačí prečítať si názov potraviny, aby ste sa nechali zlákať, skúste venovať čas aj dôkladnému prečítaniu nálepky s obsahom, aby ste vedeli čo naozaj kupujete. Zdravo pôsobiace jedlo totiž nemusí byť pre vás také dobré, ako si myslíte. Tu je niekoľko potravín, ktorých názov znie lepšie a zdravšie ako naozaj sú.

• Ryžové chlebíčky s polevou

Chlebíčky bez polevy sú vyrobené z celozrnnej ryže a síce nemajú ideálnu výživovú hodnotu, ale dajú sa považovať za zdravé jedlo. Ak je však na nich však veľa čokolády alebo karamelu, už to pre veľké množstvo cukru neplatí.

• Wafle vyrobené s “celozrnnou zložkou”

Asi by ste si nedali maslo a sirup do misky celozrnných lupienkov – ale ak porovnáte nutričné hodnoty waflí a lupienkov, nie je tam veľký rozdiel. Hľadajte wafle, ktoré sú 100% celozrnné. Dajte si na ne jablkové pyré, alebo čerstvé ovocie a škoricu.

• Hrozienka v jogurte

Ak si myslíte, že toto je ten správny spôsob ako jesť ovocie a jogurt, mýlite sa. Poleva hrozienok obsahuje iba štipku jogurtového prášku, ale je bohatá na tuk. Kalorická hodnota uvedená na obale sa môže zdať nízka, všimnite si však objem dávky – je minimálna. Hrozienka sú síce považované za ovocie, ale pretože sú sušené, dávka je malá. Zamiešajte si niekoľko hrozienok do jogurtu a máte ľahšiu a zdravšiu pochúťku.

• Tuniakový sendvič

Nepredpokladajte, že ryba je vždy zdravšia ako iné mäsá – záleží na príprave. Tuniakové sendviče sú zvyčajne plné majonézy (približne 100 kalórií na polievkovú lyžicu) a môžu obsahovať až toľko kalórií a gramov tuku ako bežný hamburger z rýchleho občerstvenia. Skúste chudé morčacie mäso, kuracie prsia alebo zmiešajte konzervovaného tuniaka s cottage cheesom alebo roztlačeným avokádom a máte oveľa zdravšiu nátierku.

• Cereálne tyčinky

Cereálny – to znie zdravo a celozrnne, ale mnoho cereálnych tyčiniek obsahuje málo celozrnnej múky a veľa cukru. Urobili by ste lepšie, keby ste zjedli dve alebo tri figové tyčinky – pritom si dáte aj trocha ovocia.

• Čipsy z ovocia alebo zeleniny

Aj keď je lupienok vyrobený z pokrájaného jablka, stále je vyprážaný v tuku a preto je nabitý kalóriami. Jedzte čerstvé ovocie a zeleninu, tak ako príroda chcela. Svoju chuť na niečo slané a chrumkavé uspokojte hrsťou orieškov alebo 100-percentným celozrnným krekrom.

• Fľaškové čajové nápoje

Čaj z vylúhovaných čajových lístkov alebo vrecúška, ktorý si urobíte sami, je zdravý a je na míle vzdialený od fľaškovaných nápojov, ktoré sa začínajú slovom čaj a končia zoznamom príchutí a cukrom. Množstvo čajových nápojov sa predáva v pollitrových fľašiach, ktoré obsahom predstavujú dvojitú porciu, čiže prijímate skoro tretinu šálky cukru v každej fľaši. Urobte si domáci čaj a slabučko oslaďte, aby bol chutný.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Zdroj: Herbalife

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…