Dobré noviny
V Duálnej akadémii otvorili tréningovú halu pre autotronikov
TASR
TASR

V Duálnej akadémii otvorili tréningovú halu pre autotronikov

Na snímke študenti Duálnej akadémie Volkswagenu počas ukážky praktickej časti výučby v novej tréningovej hale pre autotronikov počas Dňa otvorených dverí v Bratislave 2. decembra 2017.
Na snímke študenti Duálnej akadémie Volkswagenu počas ukážky praktickej časti výučby v novej tréningovej hale pre autotronikov počas Dňa otvorených dverí v Bratislave 2. decembra 2017. — Foto: FOTO TASR - Pavol Zachar

Autotronik je v súčasnosti pre automobilky najžiadanejším študijným odborom. Aj preto v školskom roku 2017/2018 otvorili v akadémii v rámci duálneho vzdelávania takýto študijný odbor.

Bratislava 2. decembra (TASR) – V rámci Dňa otvorených dverí v priestoroch Duálnej akadémie v Bratislave, ktorej zriaďovateľom je záujmové združenie spoločností Volkswagen Slovakia, Siemens, Matador Group spolu s Bratislavským samosprávnym krajom, otvorili v sobotu tréningovú halu určenú na vyučovanie pre budúcich autotronikov. Pre TASR to uviedla predsedníčka Duálnej akadémie Jana Široká. 

Podľa mediálneho zástupcu Duálnej akadémie Slavomíra Maličkaya autotronik je v súčasnosti pre automobilky najžiadanejším študijným odborom. Aj preto v školskom roku 2017/2018 otvorili v akadémii v rámci duálneho vzdelávania takýto študijný odbor. Vo vynovených priestoroch sa zatiaľ budú pripravovať študenti len pre najväčšiu bratislavskú automobilku. "Keď budú mať v budúcnosti záujem aj iné automobilové závody, môžu sa v týchto priestoroch pripravovať aj iní študenti. Máme kapacitu 20 študentov a o tú má v súčasnosti záujem Volkswagen," vysvetlila Široká.

"V dielni si budú môcť žiaci vyskúšať prácu s najnovšími technológiami. Veľký dôraz sa kladie na diagnostiku vozidiel," povedal pre TASR vedúci odborného vzdelávania Milan Ráchela. Ako doplnil, autotronici počas výučby prechádzajú od základov, čo je automobil, bez jeho konkrétnej časti až po trend elektromobility. Podľa Ráchelu sa žiaci tejto téme budú venovať vo vyšších ročníkoch, nakoľko je v ostatných rokoch veľmi aktuálna. Pri príprave študijného odboru vychádzala Duálna akadémia zo skúsenosti z Nemecka, kde sa tento odbor vyučuje už viacero rokov.

Ráchela si myslí, že o duálne vzdelávanie v tejto oblasti je medzi žiakmi dostatočný záujem. "Technika na Slovensku je ešte stále vnímaná negatívne, pretože všetci majú v predstavách starú techniku, kedy museli ľudia pracovať manuálne. Dnes ide o prácu s elektronickými zariadeniami, je to čistá práca," poznamenal. Ako doplnil, pre deti je zaujímavé, keď si môžu teóriu, ktorú sa naučia v škole, vyskúšať aj v praxi. 

Už ste čítali?