Dobré noviny
Hľadáte ideálny darček pre ženu? Tieto knihy ju nielen potešia, ale mala by si ich prečítať každá žena
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Hľadáte ideálny darček pre ženu? Tieto knihy ju nielen potešia, ale mala by si ich prečítať každá žena

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pexels

Inšpirujte sa knihami o silných ženách, ktorých osudy dokážu motivovať každého z nás.

Bratislava 2. decembra (Dobré noviny/TASR) - Čas predvianočný sa často spája so zhonom a nakupovaním darčekov. A čas vianočný a povianočný sa zas vyznačuje pokojom. Ten si zaslúžia najmä domáce gazdinky, ktoré často v predstihu vypekajú, varia a upratujú, aby spravili najkrajšie sviatky v roku naozaj tými najkrajšími.

Preto ak premýšľate, ako svoje drahé polovičky odmeniť za túto námahu, doprajte im relax. Aj keď ten si každý z nás predstavuje často inak, existuje spôsob, pri ktorom si každá žena dokáže nielen oddýchnuť, ale aj nabrať novú energiu. Reč je o knihách. Nie však obyčajných. Sú to knihy o silných ženách, ktoré by sme mali poznať, pretože ich osudy dokážu motivovať každú z nás.

Iby Knill: Žena bez čísla
Iby Knill: Žena bez čísla Foto: Vydavateľstvo Motýľ

Iby Knill: Žena bez čísla

Motýľ (2011)

Vyhlásili ju za najkrajšiu Bratislavčanku. A to aj napriek tomu, že bola Židovka. Iby sa narodila v v Československu, no v čase prenasledovania Židov ju rodičia nelegálne prepašovali do Maďarska. A tam sa pridala k odboju. Tajná polícia ju vypátrala, mučila a napokon poslala do koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka. Na zápästie jej však nevytetovali číslo. Dodnes netuší, či na ňu zabudli, alebo neoznačili ani ďalších z transportu. Tu sa však príbeh Iby, ktorá stretla v čase vojny veľkú lásku, ani zďaleka nekončí...

Na archívnej snímke bez udania dátumu Anne Franková.
Na archívnej snímke bez udania dátumu Anne Franková. Foto: TASR/AP

Denník Anny Frankovej

Slovart (2015)

Do obdobia 2. svetovej vojny je situovaný aj Denník Anny Frankovej. Hoci toto dielo patrí v škole do povinnej literatúry, nie každý si túto autentickú výpoveď aj reálne prečítal. Ide pritom o najznámejší denník na svete, pretože existuje len málo kníh, ktoré majú takú obrovskú výpovednú hodnotu a emocionálny náboj ako príbeh Anny. Tá dostala na svoje 13. narodeniny zápisník a očami dospievajúcej dievčiny zachytila hrôzy z čias okupácie. Spolu so svojou rodinou sa dva roky ukrývala v jednej budove v Amsterdame, až kým ich neodviedli do koncentračného tábora. Počas tohto obdobia zachytila vo svojich zápiskoch jedno z najsilnejších svedectiev o krutosti z čias nacizmu.

Na archívnej snímke z roku 1931 Frida Kahlo a Diego Rivera pózujú v Sante Rose.
Na archívnej snímke z roku 1931 Frida Kahlo a Diego Rivera pózujú v Sante Rose. Foto: TASR/AP

Frida Kahlo: Intímny autoportrét

Labyrint (2003)

O niečo menej známy je denník celosvetovo uznávanej mexickej maliarky. Predstaviteľka surrealizmu a manželka slávneho maliara Diega Riveru v ňom zachytila poslednú dekádu svojho života presiaknutú bolesťou. Na jednej strane fyzickú, ktorú zapríčinilo viacero úrazov s trvalými následkami, na druhej strane duševnú, ktorú predstavuje posadnutosť jej osudovým mužom. Biografia je nasiaknutá romancami, ale aj prirodzenosťou Fridy, ktorej štýl sa vyznačuje jasnými farbami, naivným výtvarným štýlom a plochými formami mexického ľudového umenia. Kniha je obohatená o verný odtlačok rukopisu a vlastné autoportréty maliarky, ktorá sa borila s depresiami aj drogami.

Na nedatovanej archívnej snímke sú vedci Marie Curieová a jej manžel Pierre v ich laboratóriu.
Na nedatovanej archívnej snímke sú vedci Marie Curieová a jej manžel Pierre v ich laboratóriu. Foto: TASR/AP

Laurent Lemire: Marie Curie

Remedium (2004)

Ani nie pred mesiacom svet slávil 150 rokov od narodenia chemičky a fyzičky poľského pôvodu Marie Curie-Sklodowskej. Ani zďaleka to však nebola len taká obyčajná vedkyňa. Úžasnú kariéru naštartovala spolu so svojím výnimočným manželom Pierrom a ako prvá žena v histórii získala Nobelovu cenu.Všetko však zmenila kolízia s drožkou, ktorá jej priniesla bolesť a veľké zmeny v jej živote...

Na archívnej snímke snímke z 18. júla 2017 laureátka Nobelovej ceny za mier Malála Júsafzajová gestikuluje počas návštevy školy v nigérijskom meste Maiduguri.
Na archívnej snímke snímke z 18. júla 2017 laureátka Nobelovej ceny za mier Malála Júsafzajová gestikuluje počas návštevy školy v nigérijskom meste Maiduguri. Foto: TASR/AP

Malala Yousafzai: Volám sa Malala

Ikar (2014)

Malala Yousafzai mala iba 16 rokov, keď získala Nobelovu cenu za mier. Vo svete sa stala známou a uznávanou v roku 2012, keď ju ozbrojený muž z militantného hnutia Taliban postrelil do hlavy. Dôvodom bolo to, že v Pakistane presadzovala právo dievčat navštevovať školu. S vážnymi zraneniami ju liečili v nemocnici v anglickom Birminghame. Nikto nedúfal, že prežije, no osud to chcel inak. Odvtedy pokračuje v ďalšom vzdelávaní a bojuje za rovnaký prístup k vzdelaniu pre všetky deti na svete.

Rosalind Miles, Robin Cross: Bojovné ženy
Rosalind Miles, Robin Cross: Bojovné ženy Foto: vydavateľstvo Fortuna Libri

Robin Cross, Rosalind Milesová: Bojovné ženy  

Fortuna Libri (2011)

A ak by vám tých príbehov o silných, nepokorených ženách bolo málo, v tejto publikácii nájdete rovno sto osobností, ktoré sa zapísali do histórie. Kniha s podtitulom Tisíc rokov odvahy a hrdinstva prináša portréty najväčších velikánok. Prenesie vás do časov krvavých bojov Johanky z Arku, zasvätí vás do praktík špionáže Virginie Hallovej, ale predstaví vám aj letecké eso Hannu Reitschovú. Kniha Bojovné ženy vracia vojnové zásluhy žien na čestné miesto v dejinách, ktoré im právom patrí.

Už ste čítali?