Konečne je to potvrdené: Alkohol vám pomáha lepšie hovoriť v cudzom jazyku, dokázali vedci
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Konečne je to potvrdené: Alkohol vám pomáha lepšie hovoriť v cudzom jazyku, dokázali vedci

V prípade, že neovládate žiaden cudzí jazyk, nezúfajte. Niektorým ľuďom stačí pohár vína a zrazu dokážu komunikovať v akejkoľvek reči. Ako všetko, aj toto má však svoje pre a proti.

Ilustračná snímka — Foto: Pexels

1. decembra - Hovorí sa, že ľudia, ktorí majú problém naučiť sa cudziu reč, sa dokážu viac odviazať a komunikovať po tom, čo si doprajú pohár vína alebo piva. Vďaka primeranej dávke alkoholu totiž niektorí z nás lepšie prekonávajú nervozitu a stres. Treba však podotknúť, že tak ako všetko, aj tento spôsob prekonávania sa má aj negatíva.

Existujú podozrenia, že konzumácia alkoholu narušuje poznávacie funkcie, negatívne ovplyvňuje pamäť a pozornosť, vedie k prehnanej sebadôvere a nadmernému sebahodnoteniu. Otázka teda znie, či naozaj ľudia lepšie hovoria cudzím jazykom po požití alkoholu, alebo z nich hovorí odvaha v podobe tekutej podpory. Holandskí a britskí vedci sa rozhodli túto otázku rozlúsknuť.

Voda verzus alkohol 

Test sa vykonával na 50 Nemcoch študujúcich v Holandsku. Každý jeden účastník, ktorý výuku praktikuje v holandčine a zúčastnil sa výskumu priznal, že občas alkohol pije. Všetci študenti sa nakoniec zúčastnili skúšky, ktorá dokazovala znalosť jazyka. Pred samotným dvojminútovým rozhovorom bola polovici študentov ponúknutá voda a druhej polovici podľa hmotnosti malá dávka alkoholu. Všetky rozhovory sa nahrali a oznámkovať ich mali dvaja rodení Holanďania. Tí netušili, kto pil vodu a kto dostal alkohol.

Nehodnotili iba odborníci, ale aj každý študent dostal možnosť sa ohodnotiť sám. Dokázalo sa aj to, že alkohol nemal vôbec žiaden vplyv na sebahodnotenie. Títo študenti sa totiž ohodnotili rovnako kriticky ako tí, ktorí pili vodu. Avšak rodení hodnotiaci ohodnotili študentov, ktorí sa posilnili alkoholom pozitívnejšie. Podľa nich totiž títo študenti hovorili plynulejšie a mali lepšiu výslovnosť. To je však všetko. Rozdiely medzi správnym používaním gramatiky, slovnej zásoby alebo argumentácie sa medzi skupinami nelíšilo.

Vedci, ktorí výskum vykonávali, však zdôraznili, že množstvo podávaného alkoholu bolo nízke, nie je teda jasné, ako by to dopadlo, keby boli dávky vyššie. Existuje pravdepodobnosť, že by výsledky boli odlišné. Okrem toho študenti vedeli, čo im bolo podané, a tak mohol zafungovať princíp nazývaný aj placebo. Vyplýva z toho teda, že by sa mal výskum zlepšiť a hlavne vyskúšať na ďalších. 

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…