Dobré noviny
Greenpeace odoberal vzorky z rieky Nitra, aby zistil stav znečistenia
TASR
TASR

Greenpeace odoberal vzorky z rieky Nitra, aby zistil stav znečistenia

Špecialisti z Greenpeace odoberajú vzorky vody z rieky Nitra v meste Partizánske, 29. novembra 2017.
Špecialisti z Greenpeace odoberajú vzorky vody z rieky Nitra v meste Partizánske, 29. novembra 2017. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

V stredu tak urobili v Partizánskom, kde tamojšia samospráva plánuje s mimovládnou organizáciou v tejto súvislosti uzavrieť aj memorandum o spolupráci.

Partizánske 29. novembra (TASR) - Pracovníci mimovládnej organizácie Greenpeace tento týždeň opätovne odoberajú vzorky z rieky Nitra, aby zistili stav jej znečistenia. V stredu tak urobili v Partizánskom, kde tamojšia samospráva plánuje s mimovládnou organizáciou v tejto súvislosti uzavrieť aj memorandum o spolupráci.

Vzorky Greenpeace odoberá na štyroch miestach, v Partizánskom a na ďalších troch, ktoré idú hore povodím rieky až k Novákom. Odbery by mal ukončiť 1. decembra, pričom vzorky bude vyhodnocovať akreditované laboratórium. "Teraz kontrolujeme koncentrácie ťažkých kovov a koncentrácie organických látok a uvidíme, či sa jednotlivé koncentrácie menia na jednotlivých miestach a takisto počas jednotlivých dní," povedala na stredajšom brífingu riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

Konkrétneho znečisťovateľa podľa nej organizácia nevie označiť, pretože v povodí rieky je niekoľko prevádzok, ktoré vypúšťajú odpadové vody smerujúce do rieky Nitra. "Samozrejme, treba počítať aj s tým, že rieka je dlhodobo zaťažená aj minulými aktivitami," podotkla.

Partizánske je prvým mestom na Slovensku, ktoré inštitucionálne vstupuje do spolupráce s organizáciou Greenpeace, uviedol primátor Jozef Božik. "Pripravujeme memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je, aby sme v pravidelných intervaloch monitorovali kvalitu vody v rieke Nitra a cieľom je aj to, aby sme dosiahli to, že rieka Nitra bude čistá," skonštatoval.

Primátor si podľa svojich slov uvedomuje, že ide o podstatne zložitejší proces, keďže rieka bola znečisťovaná dlhé desaťročia, pričom v nej nebol žiadny život, zapáchala a bola plná peny, chemikálií. "Dnes je tu život, sú tu ryby, ktoré sú ale kontaminované a kontaminované je hlavne podložie. Hlavne, pozdĺž toku pôsobia inštitúcie, ktoré z titulu technologických postupov vytvárajú chemikálie a vypúšťajú ich do rieky," doplnil.

Zabrániť znečisťovaniu vodného toku na hornej Nitre môžu podľa Kohutkovej najskôr opatrenia štátu. "To, čo aj my žiadame, sú častejšie kontroly týchto prevádzok a ich vypúšťaných odpadových vôd, takisto, aby kontroly neboli ohlásené. Samozrejme, aby sa dbalo na to, aké jednotlivé limity sú práve pre jednotlivé vypúšťané nebezpečné látky. To znamená, aby kontrolný mechanizmus fungoval, aby sa zohľadňovalo aj to, že je niekoľko prevádzok v povodí toku, že jednotlivé látky môžu reagovať alebo sú vypúšťané do jedného toku z viacerých miest," dodala Kohutková.

"Budeme spoločne žiadať ministerstvo životného prostredia, ako aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby boli ďaleko aktívnejší, pokiaľ ide o ochranu kvality vody v rieke Nitra. Je to beh na dlhú trať, ale treba začať," uzavrel Božik.

Greenpeace na znečistenie rieky na hornej Nitre upozorňuje dlhodobo, pri svojich posledných meraniach z konca minulého a začiatku tohto roka zistil v toku okrem iného široké spektrum organických halogénových zlúčenín, takisto prekročenie limitov benzénu a ortuti. Vyšší výskyt ortuti v rybách zaznamenali aj rybári z mestských organizácií v Prievidzi a Partizánskom.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?