Dobré noviny
Platy poslancov by mohol upravovať nový zákon, pripúšťa koalícia
TASR
TASR

Platy poslancov by mohol upravovať nový zákon, pripúšťa koalícia

Na snímke poslanci NR SR v rokovacej sále počas 19. schôdze NR SR.
Na snímke poslanci NR SR v rokovacej sále počas 19. schôdze NR SR. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Koaliční poslanci si vedia predstaviť, že by mali po novom zdanený celý plat. Dnes sa im paušálne náhrady nezdaňujú.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Pravidelné zmrazovanie platov ústavných činiteľov by mohla nahradiť nová úprava ich odmeňovania. Pripustili to koaliční poslanci po tom, ako plénum odmietlo zmrazovať platy v zrýchlenom režime. Koaliční poslanci si vedia predstaviť, že by mali po novom zdanený celý plat. Dnes sa im paušálne náhrady nezdaňujú.

"Budeme musieť urobiť to, že sa možno už v januári budeme musieť zaoberať zmenou zákona. Hovorí sa aj o tom, že napríklad paušálne príplatky by sa mali zdaniť," povedal podpredseda Národnej rady SR a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podobný názor má aj podpredseda parlamentu a poslanec Mosta-Híd Andrej Hrnčiar. "Ja aj ďalší poslanci sme za to, aby sa úplne zmenil zákon," povedal s tým, že je za zdanenie paušálnych náhrad.

Podľa Hrnčiara nie je zmrazovanie platov dobrá cesta, keďže aj vďaka tomu má napríklad premiér nižší plat ako manažér štátneho podniku. Nazdáva sa, že medzi platmi poslancov a ľudí v exekutíve by mal byť rozdiel. Pripomína, že ak chceme mať napríklad za ministrov kvalitných ľudí, treba ich zaplatiť.

Za systémovú zmenu odmeňovania ústavných činiteľov je aj SNS. V neustálom zmrazovaní platov nevidí cestu, národniari preferujú systémové riešenie. "Treba pripraviť jeden komplexný zákon, ktorý bude riešiť odmeňovanie ústavných činiteľov," povedal pre TASR predseda klubu SNS Tibor Bernaťák. Všetko podľa neho bude závisieť od dohody koalície, ktorá zrejme bude chcieť hovoriť aj s opozíciou.

Zmenu zákona pripúšťa aj poslanec Smeru-SD Erik Tomáš. "Do budúcna by bolo najlepšie riešenie prijať nejaký systémový zákon, ktorý to upraví," povedal s tým, že najlepšie by bolo, keby taký zákon prešiel naprieč politickým spektrom. Tomáš nemá problém s tým, aby sa paušálne náhrady poslancom zdanili.

Zdôrazňuje však, že on hlasoval za zmrazovanie platov v zrýchlenom režime. Doterajší plat poslanca je totiž podľa neho postačujúci. To, že poslancom nezmrazením platu stúpne odmena približne o 1000 eur, nekomentuje. Médiá odkázal na poslancov, ktorí zmrazovanie nepodporili. Jeho stranícky kolega a šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny na otázku novinárov, či 1000 eur navyše poteší, odpovedal, že nevie.

Podľa opozičného poslanca Ondreja Dostála z klubu SaS koalícia nabehla do vlastnej populistickej pasce. Je za to, aby sa prijal zákon, ktorým by platy stúpali postupne, a nie sa stále zmrazovali.

Poslanci Národnej rady SR majú v súčasnosti v hrubom plat 1961 eur, ku ktorému sa pripočítavajú ešte paušálne náhrady. Poslanci z Bratislavského kraja dostávajú 1385 eur, z ostatných krajov 1615 eur. Bratislavskí poslanci tak majú dohromady 3346 eur, mimobratislavskí 3576 eur. Predseda parlamentu, jeho podpredsedovia, šéfovia výborov a ich podpredsedovia poberajú aj funkčné príplatky.

Opozícia chcela vlani so zmrazovaním platov poslancov skončiť. Miroslav Beblavý (nezaradený) navrhoval zmenu, vďaka ktorej by každoročne nemuseli poslanci pristupovať k zmrazeniu, ale platy by ani výrazne neporástli. Dosiahnuť to chceli znížením paušálnych náhrad zákonodarcov a ich zdaňovaním. S tým však vtedy neuspela, koalícia to nepodporila.

Od platov poslancov sa odvíja aj plat prezidenta SR, členov vlády, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, ale aj napríklad komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Už ste čítali?