Američania majú bronz, v dramatickom zápase porazili Fínov

Hokejisti USA vyhrávali nad Fínskom po druhej tretine 2:0, o víťazovi napokon museli rozhodnúť až nájazdy.

ŠTOKHOLM 19. mája - Bronzové medaily na 77. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji získali reprezentanti USA. Zverenci trénera Joa Sacca si v nedeľňajšom zápase o 3. miesto poradili v štokholmskej aréne Globen s výberom Fínska 3:2 až po samostatných nájazdoch.

Hráči USA si v úvodnej tretine vypracovali dvojgólový náskok, do streleckej listiny sa zapísali C. Smith a Paul Stastny. Po bezgólovej druhej dvadsaťminútovke sa v tretej časti podarilo Fínom vyrovnať, brankára Gibsona prekonal dvakrát Korpikoski. V nájazdoch rozhodol o triumfe Američanov Alex Galchenyuk, ktorý dvakrát prekonal brankára Raantu.

Američania získali medailu z MS prvýkrát od roku 2004, keď si z Česka odniesli tiež bronz. Celkovo majú na svojom konte dve zlaté (naposledy v roku 1960), deväť strieborných a od nedele aj šesť bronzových cenných kovov zo svetových šampionátov. Fínsko po zisku zlatých medailí v Bratislave 2011 druhýkrát v rade po postupe do semifinále nezískalo ani jeden z troch cenných kovov, pred rokom v súboji o bronz prehralo s Českom.

Výsledok - zápas o 3. miesto (Štokholm)

Fínsko - USA 2:3 po sam. nájazdoch (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0, 0:1), hokejisti USA získali bronz

Góly: 49. Korpikoski (Väänänen, Mikael Granlund), 53. Korpikoski (Mikael Granlund, Kontiola) - 1. C. Smith (Paul Stastny, Moss), 16. Paul Stastny (C. Smith, Trouba), rozhodujúci sam. nájazd Galchenyuk

Nájazdy: C. Smith nedal, Kontiola nedal, Oshie nedal, Pesonen 1:0, Galchenyuk 1:1, Korpikoski nedal - Mikael Granlund nedal, Galchenyuk 1:2

Vylúčení: 1:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber (Švaj.), Vinnerborg (Švéd.) - Arm (Švaj.), Schrader (Nem.), 6836 divákov

Zostavy:

Fínsko: Raanta - Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Kontiola, Pesonen - Pihlström, Korpikoski, Mikael Granlund - Salminen, Koskiranta, Savinainen, - Haataja, Hytönen, Hagman

USA: Gibson - Matt Carle, Faulk, E. Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - Moss, P. Stastny, C. Smith - Oshie, Galchenyuk, Stapleton - N. Thompson, R. Carter, S. Gionta - Palushaj, Bjugstad, Kristo

Američania mali vstup do duelu o bronz ako z partesu - na Fínov hneď od úvodu "vyleteli" a odmenou im bol úvodný gól z hokejky C. Smitha, ktorý si položil gólmana Raantu a bekhendom zdvihol puk pod hornú žŕdku - 0:1.

Takýto začiatok fínsky výber zaskočil, no postupne sa aj ten osmeľoval. V 9. min mohol vyrovnať Aaltonen, ktorého medzi kruhmi našiel Kontiola, ale brankár Gibson zneškodnil pokus Fínov. V 16. min putoval na trestnú lavicu za hrubosť Korpikoski a už svoj siedmy presný zásah na turnaji dosiahol Paul Stastny, ktorý za Raantu usmernil puk z hokejky C. Smitha - 0:2.

Tretí gól výberu USA mal na hokejke v 24. min Moss, ale fínski zadáci ho odstavili od puku. Suomi potom vystupňovali tlak na bránku súpera, no ani jeden Fín nedopravil puk za Gibsona.

Skorigovať sa podarilo až v 48. min Korpikoskimu, ktorý stál na konci peknej kombinačnej akcie - 1:2.

Vzápätí mohol vyrovnať Aaltonen, no ďalší presný zásah zverencov tréner Jukku Jalonena zaznamenal v 53. min opäť Korpikoski, keď zužitkoval vynikajúci individuálnu prácu mladíka Mikaela Granlunda - 2:2.

Ešte pred treťou sirénou nepochodili Američan Moss ani Fín Mikael Granlund a na rad prišlo predĺženie. V ňom Raanta s veľkou dávkou šťastia zneškodnil strelu Troubu, na druhej strane neuspeli Pesonen ani Kontiola. V nájazdoch namieril presne na fínskej strane iba Pesonen, na americkej dvakrát skóroval Galchenyuk a rozhodol o bronze pre USA - 2:3.

Hlasy:

Antti Raanta (brankár Fínska): "Rozhodujúce bolo, že v nájazdoch dali Američania dva góly a my len jeden. So svojím výkonom v súboji o bronz nie som spokojný. Neviem, prečo sme v oboch dueloch na MS nestačili na výber USA. Dnes sme mali zlú prvú tretinu, akoby sme začali hrať až v druhej polovici duelu. O rok budeme opäť bojovať o medaily."

Jukka Jalonen (tréner Fínska): "Zápas o bronz bol veľmi vyrovnaný, no so zlým koncom pre náš tím. Dobre sme hrali v druhej polovici zápasu, najmä v III. tretine. Skončili sme na 4. mieste. Čo je to? Nič."

T.J. Oshie (útočník USA): "Je to nádherný pocit získať bronz. Na majstrovstvách sveta som za tím USA nastúpil už štvrtýkrát a doteraz som nemal žiadnu medailu. Samozrejme, že sme chceli zlato, ale ani to neznižuje našu radosť z dnešného triumfu."

Matt Carle (obranca USA): "Máme veľmi mladý tím a k tomu aj hráčov, ktorí doteraz nemali skúsenosti s profesionálnym hokejom. Každým zápasom sme sa zlepšovali a to je dobré znamenie do budúcnosti."