NHL: Halák oporou Islanders, Weight: Bol výborný, chytal sebavedomo

Na archívne snímke slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák (v strede).
Na archívne snímke slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák (v strede). — Foto: TASR/AP

Haláka prekonal z 32 striel iba Matt Duchene, pre ktorého to bol premiérový gól a zároveň prvý bod v drese Senators.

New York 26. novembra (TASR) - Slovenský brankár Jaroslav Halák priviedol v noci na nedeľu v zámorskej NHL hokejistov New Yorku Islanders k víťazstvu 2:1 na ľade Ottawy. V zápase predviedol 31 úspešných zákrokov a dočkal sa prvej výhry po takmer mesiaci.

Haláka prekonal z 32 striel iba Matt Duchene, pre ktorého to bol premiérový gól a zároveň prvý bod v drese Senators. Kanadský center v predchádzajúcich siedmich dueloch po výmene z Colorada vyšiel bodovo naprázdno. Islanders vyhrali tretí zápas v rade, šiesty z uplynulých siedmich, naopak Ottawa sa trápi a predĺžila sériu prehier už na šesť stretnutí.

V drese "ostrovanov" sa strelecky presadili Anders Lee a Jordan Eberle. Nechýbalo veľa, aby Halák dosiahol čisté konto, Duchene ho prekonal až v 56. minúte v presilovke Ottawy. "Snažil som sa zastaviť puk a vyrážať ho do rohov. Ak sa predo mnou udialo niečo vážnejšie, chalani mi pomohli a vyčistili to predo mnou," povedal Halák pre nhl.com. Ten nedostával v uplynulom období veľa priestoru v bránke newyorského tímu, prednosť mal Nemec Thomas Greiss, Halák v desiatich dueloch štartoval iba trikrát. Na ľade Ottawy sa však skvele chopil svojej príležitosti. "Halák bol výborný. Predviedol niekoľko dôležitých zákrokov. Vyzeral skutočne sebavedomo a niekoľkokrát nás zachránil. Mali sme množstvo vylúčených, no on bol náš najlepší hráč v oslabeniach. Dosiahli sme cenné víťazstvo," pochválil slovenského brankára tréner Islanders Doug Weight.

V ďalšom zápase Chicago s Richardom Pánikom triumfovalo na ľade Floridy 4:1. "Jastrabov" potiahol k výhre ich kapitán Jonathan Toews, ktorý strelil gól a pridal dve asistencie. Blackhawks vyhrali tri z posledných štyroch zápasov. "Zlepšili sme začiatky, čo vedie potom k lepším výkonom. Na ľade sme ako tím čoraz viac zohratejší," pochvaľoval si Toews. Výborný výkon vo svojom jubilejnom 400. zápase v kariére podal brankár hostí Corey Crawford, ktorý chytil 37 striel "panterov". Chicago vyhralo prvú tretinu 2:0 a súpera prestrieľalo v pomere 21:7. Jeden z gólov dal Brandon Saad, ktorý v úvodnej dvadsaťminútovke vyslal na súperovu bránku až sedem striel, čo sa v drese Blackhawks podarilo naposledy v roku 2008 obrancovi Dustinovi Byfuglienovi. Pánik bol na ľade 16 minút a 38 sekúnd a zaznamenal dva plusové body. Pre zranenie hornej časti tela odstúpil z duelu v tretej tretine útočník Floridy Jevgenij Dadonov.

Detroit s Tomášom Tatarom prehral doma s New Jersey 3:4 po predĺžení, keď o víťazstve hostí rozhodol svojím 11. gólom v sezóne najlepší strelec Devils Brian Gibbons. "Diabli" viedli v tretej tretine 3:1, ale neudržali dvojgólový náskok, keď Detroit v priebehu 86 sekúnd vyrovnal na 3:3. Presadili sa Anthony Mantha a druhýkrát v zápase David Booth, ktorý strelil v NHL svoje prvé góly od 31. marca 2015. Do zámoria sa vrátil po dvoch sezónach v KHL, 2. októbra podpísal s Red Wings zmluvu ako voľný hráč. "Je to skvelý príbeh. David bol 30-gólovým strelcom v tejto lige, ale potom sa z nej vytratil a takmer skončil s hokejom. V kempe však na sebe tvrdo pracoval," uviedol tréner Red Wings Jeff Blashill na adresu Bootha. Detroit prehral štvrtý zápas za sebou, ale v troch z nich získal aspoň bod. Tatar odohral 17 a pol minúty, štyrikrát vystrelil na bránku, ale nebodoval.

Tampa Bay nestačila na domáci Pittsburgh, ktorému podľahla 2:5. Slovenský brankár v službách Lightning Peter Budaj inkasoval päť gólov z 34 striel, po dvakrát ho prekonali Sidney Crosby a Phil Kessel. Budaj bol pri góloch obhajcu Stanleyho pohára bez šance. Pittsburgh skóroval trikrát v presilovke, z toho dvakrát o dvoch hráčov, a raz aj v oslabení, keď sólový únik premenil Bryan Rust. "Odohrali sme dobrý zápas. Mali sme niekoľko presiloviek piatich proti trom, čo nám pomohlo. Potrebovali sme toto víťazstvo," poznamenal Kessel. Penguins ukončili trojzápasovú sériu prehier. V bránke "Pens" zaznamenal 33 úspešných zásahov Tristan Jarry a tešil sa z prvého víťazstva v NHL. Prvýkrát po odchode do Tampy Bay prišiel do Pittsburghu bývalý útočník Penguins Chris Kunitz, ktorého privítali spomienkovým videom. Kunitz je jeden z piatich hráčov, ktorí vyhrali trikrát Stanley Cup v drese "tučniakov". Crosby nastúpil na svoj 807. zápas za Pittsburgh, čím v klubových tabuľkách prekonal Jaromíra Jágra. Na čele je ďalšia legenda Mario Lemieux (915).

Hráči Los Angeles v zostave s Mariánom Gáboríkom, ktorý nastúpil na svoj 991. zápas v NHL, zdolali v derby Anaheim 2:1 po nájazdoch. Kings vyrovali v 59. minúte zásluhou Dustina Browna a v rozstrele sa presadili Anže Kopitar s Trevorom Lewisom, kým na strane Ducks len Corey Perry. Gáborík vo svojom druhom vystúpení v sezóne dostal veľa priestoru na ľade, keď odohral rovných 20 minút a tréner John Stevens ho nasadzoval aj na presilovky. Slovenský krídelník nebodoval, zaznamenal plusový bod a tri strely. Štyri minúty pred koncom tretej tretiny mal veľkú šancu na svoj prvý gól v sezóne, ale jeho strelu z ľavej strany parádne zneškodnil brankár Ryan Miller.

Hlavnou postavou duelu Toronto - Washington (2:4) bol kapitán hostí Alexander Ovečkin, ktorý sa blysol hetrikom a pridal k nemu ešte jednu asistenciu. Pre ruského ostrostrelca to bol tretí hetrik v sezóne a jubilejný 20. v profiligovej kariére. Jeho prvý zásah v zápase mal poradové číslo 574, čím prekonal legendárneho Mikea Bossyho a osamostatnil sa na 21. mieste najlepších strelcov histórie NHL. "Áno, je to história. Prekonať Mikea Bossyho je niečo špeciálne," vyznal sa útočník Washingtonu, ktorý sa s 18 gólmi dostal na čelo kanonierov súťaže. Ovečkin má na konte 576 presných zásahov v NHL a na dvadsiateho Marka Recchiho stráca v historickom poradí už len jeden gól. V presilovkách dal 217 gólov a na 10. mieste historickej tabuľky tým vyrovnal Mikea Gartnera a Jaromíra Jagra.

Skvelý návrat po zranení zažil brankár Montrealu Carey Price. V domácom zápase s Buffalom chytil všetkých 36 súperových striel a dosiahol jubilejný 40. shutout v NHL, prvý od 28. februára. Price, ktorý vynechal predošlých 10 stretnutí, pomohol Canadiens k zastaveniu päťzápasovej série prehier. "Cítil som sa veľmi dobre a bol som pripravený ako nikdy predtým. Na návrat som sa veľmi tešil, dlho som o tom premýšľal a som rád, že to takto dopadlo," povedal kanadský brankár, ktorý utrpel 2. novembra zranenie dolnej časti tela.

Nováčik z Las Vegas vyhral na ľade Arizony 4:2 a natiahol víťaznú sériu už na päť duelov. Golden Knights opäť prepísali historické tabuľky NHL, keď sa stali tímom, ktorý najrýchlejšie dosiahol 15 víťazstiev vo svojej premiérovej profiligovej sezóne. Podarilo sa im to v 22. zápase, o tri duely skôr ako New York Rangers v sezóne 1926/27.

Hráči St. Louis zdolali doma Minnesotu 6:3 a vrátili sa na čelo celej NHL, keď majú na konte 35 bodov. "Žraloci" zo San Jose zdolali Winnipeg 4:0, 38 úspešných zásahov zaznamenal brankár Sharks Martin Jones, ktorý tak oslávil druhú nulu v sezóne a už 17. v profiligovej kariére. Šancu v drese Jets opäť nedostal slovenský útočník Marko Daňo.

NHL - sumáre:

TORONTO MAPLE LEAFS - WASHINGTON CAPITALS 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 42. Gardiner (Matthews), 47. Zajcev (Nylander, Moore) - 13. Ovečkin (Bäckström), 20. Ovečkin (Oshie), 32. Vrána (Oshie, Niskanen), 60. Ovečkin (Oshie, Bäckström). Brankári: McElhinney - Holtby, strely na bránku: 29:21, 19.404 divákov.

MONTREAL CANADIENS - BUFFALO SABRES 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 13. Petry (Drouin, Galchenyuk), 34. Galchenyuk (Byron, Drouin), 49. Byron. Brankári: Price - Lehner, strely na bránku: 26:36, 21.302 divákov.

OTTAWA SENATORS - NEW YORK ISLANDERS 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 56. Duchene (Stone, Hoffman) - 29. Lee (Bailey, Leddy), 55. Eberle (Leddy, Barzal). Brankári: Anderson - HALÁK, strely na bránku: 32:24, 17.726 divákov.

DETROIT RED WINGS - NEW JERSEY DEVILS 3:4 pp (1:2, 0:0, 2:1 - 0:1)

Góly: 1. Booth (Glendening, Ouellet), 47. Mantha (Larkin), 49. Booth (Zetterberg, Abdelkader) - 10. Boyle (Santini, Wood), 14. Hall (Butcher), 47. Hischier (Hall, Henrique), 63. Gibbons. Brankári: Mrázek (47. Howard) - Kinkaid, strely na bránku: 34:32, 19.515 divákov.

FLORIDA PANTHERS - CHICAGO BLACKHAWKS 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Góly: 22. McCann (Huberdeau, Dadonov) - 10. Hayden (Wingels), 15. Saad (Toews, Keith), 28. Kane (Toews, Saad), 38. Toews. Brankári: Luongo - Crawford, strely na bránku: 38:39, 14.302 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - TAMPA BAY LIGHTNING 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)

Góly: 15. Rust (Jarry), 19. Kessel (Crosby, Hörnqvist), 20. Crosby (Kessel, Schultz), 23. Kessel (Sheahan), 45. Crosby (Kessel, Schultz) - 27. Palát (Sergačov, Gourde), 54. Conacher (Killorn, Johnson). Brankári: Jarry - BUDAJ, strely na bránku: 34:35, 18.659 divákov.

ST. LOUIS BLUES - MINNESOTA WILD 6:3 (3:0, 0:1, 3:2)

Góly: 7. Šťastný (Sobotka, Steen), 12. Jaškin (Thorburn), 17. Schwartz (Tarasenko), 43. Brodziak, 52. Schwartz (Parayko, Tarasenko), 55. Blais (Steen, Parayko) - 36. Coyle, 44. Mitchell (Winnik, Ennis), 49. Staal (Dumba, Zucker). Brankári: Allen - Dubnyk, strely na bránku: 40:25, 18.610 divákov.

ARIZONA COYOTES - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)

Góly: 41. Ekman-Larsson (Stepan), 51. Perlini (Stepan, Domi) - 28. Nosek, 28. Karlsson (Marchessault), 30. Haula (Marchessault, Theodore), 60. Marchessault (Karlsson, Smith). Brankári: Wedgewood (30. Langhamer) - Subban, strely na bránku: 26:28, 13.226 divákov.

SAN JOSE SHARKS - WINNIPEG JETS 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Góly: 12. Heed (Labanc, Thornton), 20. Couture (Braun, Vlasic), 34. Couture (Hertl, Vlasic), 57. Hertl (Pavelski, Burns). Brankári: Jones - Mason (21. Hellebuyck), strely na bránku: 34:38, 17.189 divákov.

COLORADO AVALANCHE - CALGARY FLAMES 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 35. Rantanen (MacKinnon), 58. Zadorov (Barberio) - 18. Hamilton (Tkachuk, Backlund), 40. Ferland (Monahan), 40. Backlund (Hamonic, Frolík). Brankári: Bernier - Rittich, strely na bránku: 26:28, 15.738 divákov.

LOS ANGELES KINGS - ANAHEIM DUCKS 2:1 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 59. Brown (Lewis, Doughty), rozh. nájazd Lewis - 11. Ritchie (Perry, Fowler). Brankári: Quick - Miller, strely na bránku: 34:26, 18.230 divákov.

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 17:29 0 0 0 0 4 0

Richard Pánik (Chicago) 16:38 0 0 0 2 1 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 20:00 0 0 0 1 3 0

Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:58 1/32 96,9

Peter Budaj (Tampa Bay) 60:00 5/34 85,3

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/