Slovan Bratislava zdolal Amur Chabarovsk 5:2, hrdina Boychuk

Na snímke gólová radosť hráčov Slovana, zľava Michal Řepík, Marek Viedenský, strelec gólu Michal Sersen a Lukáš Kašpar v zápase KHL HC Slovan Bratislava - Amur Chabarovsk v Bratislave 25. novembra 2017. — Foto: TASR/Martin Baumann

V tabuľke Západnej konferencie zostávajú so ziskom 35 bodov naďalej na 12. priečke, na jedenásty Viťaz Podoľsk však strácajú už iba tri body, od ôsmeho Severstaľu Čerepovec ich delí 17.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v sobotňajšom zápase KHL na domácom ľade Amur Chabarovsk jednoznačne 5:2. V tabuľke Západnej konferencie zostávajú so ziskom 35 bodov naďalej na 12. priečke, na jedenásty Viťaz Podoľsk však strácajú už iba tri body, od ôsmeho Severstaľu Čerepovec ich delí 17.

Slovan v druhej tretine odskočil súperovi zásluhou Michala Sersena a Lukáša Kašpara na rozdiel dvoch gólov a v jej závere sa ubránil v oslabení o dvoch hráčov, čo sa ukázal byť kľúčový moment stretnutia. V tretej časti už uvoľnene hrajúci "belasí" nedovolili súperovi zápletku a ešte poistili výhru. Bodovali tak aj v treťom zápase počas prebiehajúcej domácej šnúry. Duel nedohral pre menšie zranenie domáci útočník Martin Réway, z hry odstúpil po druhej tretine. Druhýkrát v tomto ročníku bolo na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu vypredané (10.055 divákov).

Zverenci trénera Eduarda Zankovca odohrajú v rámci domácej série ešte dva zápasy, najbližšie privítajú v pondelok Červenú hviezdu Kchun-lun (19.00) a o deň neskôr sa stretnú s Admilarom Vladivostok (19.00).

Slovan sa od úvodu pustil do súpera a nátlakovou hrou ho nútil k chybám. V 3. minúte sa predral z pravého krídla pred Metsolu Řepík, fínsky brankár ho však vychytal. Amur v prvej tretine takisto ukázal svoje kvality, po zaváhaniach domácich obrancov nemamierili svoje pokusy medzi žŕdky Vl. Ušenin a Rasskazov. Slovanisti pokračovali v ofenzívnej aktivite a boli odmenení v 8. minúte, keď vyšachovali súpera a po Boychukovej spätnej prihrávke na Réwaya si obranca hostí Chabarov zrazil puk do vlastnej bránky - 1:0. V ďalšom priebehu Amur zatlačil v presilovkách domácich, Štěpánek ale úspešne odolával, v 16. min. vytlačil strelu Gorškova na hornú žŕdku, po delovke Kolářa trafil bránkovú konštrukciu aj zblízka dorážajúci Li.

Ten istý hráč mal výbornú príležitosť na vyrovnanie aj v 25. minúte, no domáci brankár výborne zasiahol betónom. Hráči Chabarovska sa dočkali o tri minúty neskôr, keď Byvalcev v presilovke delovkou od modrej prepálil Štěpánka. Slovanisti ale bleskovo odpovedali, už o 16 sekúnd našiel Kašpar v útočnom pásme Sersena, ktorý si nakorčuľoval z druhej vlny, na nič nečakal a strelu zápästím úspešne ukryl poza obrancu - 2:1. "Belasí" zamkli súpera v presilovkách, krátko aj o dvoch hráčov, Kašpar v nich však dokázal dvakrát rozvlniť iba bočnú sieť. Českému útočníkovi sa podarilo skórovať až v 34. min., keď po prihrávke Řepíka úspešne zakončil svoj nájazd - 3:1. Amur neskladal zbrane, dobrú možnosť na zníženie mal počas jedenapolminútovej početnej výhody 5 na 3, Slovan sa aj so šťastím ubránil.

To bol kľúčový moment stretnutia. Domáci si do tretej tretiny preniesli dvojgólový náskok, s ktorým sa im už ľahšie dýchalo a na ich hre to bolo poznať. V presilovkách si začali viac veriť a dve aj využili na zveľadenie náskoku. V 45. minúte parádne zavesil Genoway pod hornú žŕdku a o minútu neskôr využil početnú výhodu aj Boychuk, ktorý zvýšil na 5:1 pre domácich a vyhnal Metsolu z bránky Chabarovska. Toho nahradil medzi žŕdkami Alikin. Hráči Slovana už mohli hrať úplne uvoľnene a potešili publikum ešte niekoľkými vydarenými akciami. Frustráciu Amuru dokumentovala situácia z 57. minúty, keď Byvalcev netrafil zblízka úplne odkrytú domácu bránku. Záverečnú kozmetickú úpravu dal výsledku Frolov.

Galéria

Galéria

KHL - základná časť

Slovan Bratislava - Amur Chabarovsk 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Góly: 8. Boychuk (Ebert, Genoway), 28. Sersen (Kašpar), 34. Kašpar (Řepík, Viedenský), 45. Genoway (Boychuk, Sersen), 46. Boychuk (Sersen, Ebert) - 28. Byvalcev (Kolář), 58. Frolov (Chabarov, Potechin). Rozhodovali: Bondar, Ovčinnikov – Šalagin, Šišlo (všetci Rus.), vylúčení: 8:7 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané).

Slovan Bratislava: Štěpánek – Ebert, Sersen, Després, Barker, Meszároš, Bačik - Řepík, Viedenský, Kašpar – Genoway, Boychuk, Réway – Skalický, Šťastný, Šerbatov – Buchtele, Sádecký, Hrnka

Amur Chabarovsk: Metsola (46. Alikin) – Kolář, Averin, Jordán, Kuzmin, Aťušov, Chabarov, Karmaškov – Li, Byvalcev, Zohorna – Litovčenko, Rasskazov, Potechin – Gorškov, Vjač. Ušenin, Vl. Ušenin – Frolov, Klopov, Picard – Zaseda

Hlasy po zápase:

Patrik Bačik, obranca Slovana: "Tréner nás pred zápasom na porade nabádal k tomu, aby sme hrali jednoducho. Myslím si, že sa nám to podarilo splniť. Veľmi nám pomohlo aj publikum, ktoré nás neustále hnalo dopredu."

Michal Sersen, obranca Slovana, v zápase 1+2: "Sme veľmi radi, že sa nám tento zápas tak strelecky vydaril. Bavili sa všetci, najmä diváci, čo je to najdôležitejšie. Je super, keď príde plný dom a vládne takáto atmosféra. V hokeji sa snažíte robiť veci vždy rovnako, ale nie vždy to vyjde podľa vašich predstáv, dnes nám to vyšlo. Určite nám to pomôže pred najbližšími dvoma ťažkými domácimi zápasmi, verím, že nás to nakopne."

Eduard Zankovec, tréner Slovana: "Kľúčový moment bol náš gól na 2:1, ktorý padol krátko po súperovom vyrovnávajúcom zásahu. Ten nám dodal elán, začali sme hrať uvoľnenejšie a podarilo sa nám zápas dotiahnuť do víťazného konca. Po prehre s Viťazom sme sa snažili tento duel za každú cenu vyhrať, som rád, že sa nám to podarilo. Réway nedohral zápas pre menšie zranenie, zatiaľ nevieme viac o jeho zdravotnom stave."

Andrej Martemjanov, tréner Amuru: "Gratulujem domácim k víťazstvu. Súper bol drzejší a silnejší na ľade, čo sa odrazilo na našej hre. Sme smutní z prehry, ale budeme bojovať ďalej."