SaS súhlasí s potrebou chrániť lesy
TASR
TASR

SaS súhlasí s potrebou chrániť lesy

Mnohé prípady z minulosti podľa liberálov dokazujú, že štátne Lesy SR, ale aj komunálne organizácie, sú v područí skupín, ktoré v prepojení na politikov lesy bezohľadne drancujú.

Na archívnej snímke poslankyňa za SaS Anna Zemanová. — Foto: TASR

Bratislava 23. novembra (TASR) - Liberáli súhlasia s tým, že slovenské lesy treba chrániť. Na lepší prístup k nim vyzýva aktuálne iniciatíva My sme les. SaS upozorňuje, že lesy nie sú len plantáže na drevo, a preto ich význam nemožno zredukovať výlučne na ťažbu.

"Sme povinní lesy chrániť, kultivovať ich tak, aby sme ich zanechali v dobrej kondícii a rozlohe budúcim generáciám," povedala poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová. Štát pri ochrane lesa opakovane zlyháva, tvrdí tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. "Nevie sa vysporiadať s nelegálnou ťažbou, podporuje kšefty s drevom a nevie zabezpečiť účinnú ochranu proti škodcom. Považujeme za vtip, že k tejto iniciatíve sa pridal minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD), známy obchodník s drevom," doplnila.

Mnohé prípady z minulosti podľa liberálov dokazujú, že štátne Lesy SR, ale aj komunálne organizácie, ktoré sa starajú o mestské lesy, sú v područí skupín, ktoré v prepojení na politikov lesy bezohľadne drancujú. "Vítame mobilizáciu občanov za ochranu našich lesov. S istotou môžeme povedať, že zdatná a čestná vláda by cítila zodpovednosť za stav krajiny i z hľadiska prírody, ktorú treba v dobrej kondícii zanechať budúcim generáciám," zhrnula Zemanová.

Iniciatíva My sme les, ktorá reaguje na situáciu v lesoch a národných parkoch, sa stala najúspešnejšou online environmentálnou podpisovou akciou na Slovensku. Doteraz ju podporilo vyše 59.000 ľudí. Výzva má ukázať politikom, že téma slovenských lesov sa týka celej verejnosti.

Ministerstvo životného prostredia považuje výzvu za pozitívny príspevok k diskusii o ochrane prírody na Slovensku. Popis situácie v najvzácnejších lesoch, aj naznačené riešenia v desatore iniciatívy pre les vníma envirorezort podľa svojho stanoviska podobne.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…