Malebná švajčiarska dedinka vám zaplatí 60 tisíc eur, ak sa tam presťahujete. Tu je krátky návod, ako na to
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Malebná švajčiarska dedinka vám zaplatí 60 tisíc eur, ak sa tam presťahujete. Tu je krátky návod, ako na to

Malebná horská dedinka vo Švajčiarsku láka nových obyvateľov nezvyčajne. Svojim novousadlíkom sľubuje za presťahovanie celkom peknú sumu.

— Foto: Google maps

ALBINEN 23. novembra - Švajčiarska dedinka Albinen sa rozhodla pre veľmi závažný, no lákavý krok. Plánuje vyplatiť každého človeka, ktorý sa na malebné miesto presťahuje. Lákavá ponuka za tisíce má aj mnoho iných pozitív. Život v obklopení majestátnych hôr a nádherných zelených lúk je lákadlom pre ľudí z celej Európy. Myšlienka týkajúca sa finančnej odmeny vznikla po tom, čo dedinku v posledných rokoch opustilo mnoho obyvateľov. Situácia bola taká kritická, že starosta musel pristúpiť aj ku zatvoreniu školy. Tam totiž zostalo iba sedem žiakov.

Hľadanie nových obyvateľov

Najmä mladí ľudia majú strach o ich milovanú obec. Miestne úrady preto museli zakročiť a začať hľadať nových obyvateľov. Podľa informácií nie je nedostatok pracovných miest problémom, pokiaľ ľuďom neprekáža za prácou dochádzať niekoľko kilometrov.

Podmienky pre záujemcov

V dedinke Albinen žije 240 obyvateľov, domčekov sa tu však nachádza oveľa viac. Mnoho majiteľov domov prichádza len počas víkendov a ďalší svoje domy predávajú. Jednou z podmienok pre udelenie príspevku je kúpiť si alebo postaviť si dom v minimálnej hodnote 200 tisíc švajčiarskych frankov (172 tisíc eur). Nárok na odmenu majú iba osoby mladšie ako 45 rokov. Nehnuteľnosť sa musí stať ich hlavným domovom. Pred príchodom do dedinky musia noví obyvatelia ďalej súhlasiť s tým, že na mieste zostanú žiť minimálne desať rokov. V prípade, že by dohodnuté podmienky porušili, ich povinnosťou by bolo príspevok vrátiť.

Foto: Google maps

Okrem spomínaných podmienok treba splniť ďalšie. Aj napriek tomu, že tu funguje otvorený pracovný trh, Švajčiarsko nie je členom Európske únie a platia tu kvóty na udeľovanie povolení k pobytu občanov EÚ. Budete teda potrebovať povolenie k pobytu, ktoré je vydávané na základe dĺžky pracovnej zmluvy. V prípade, že máte pracovnú zmluvu na jeden rok alebo na dobu neurčitú, musíte požiadať o povolenie k pobytu, ktoré je platné 5 rokov. Toto povolenie zaručuje pracovný a geografický pohyb, čo znamená, že môžete zmeniť povolanie, miesto práce alebo sa stať samostatne zárobkovo činnou osobou.

Presťahovať svoj nábytok a veci môžete prostredníctvom firmy, ktorá sa špecializuje na medzinárodné sťahovanie. Keďže Švajčiarsko nie je členom EÚ je to opäť komplikovanejšie. Dovoz a vývoz z krajín mimo členstva podlieha colnému riadeniu. Je preto nutné sa o tomto informovať na colnom úrade. 

V momente ako všetky vyššie uvedené podmienky splníte, obec vás odmení. Dospelý jedinec obdrží viac ako 19 tisíc eur a dieťa viac ako 8 tisíc eur.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…