Brány galérií a múzeí zostanú sobotnajšiu noc otvorené
SITA
SITA

Brány galérií a múzeí zostanú sobotnajšiu noc otvorené

Do podujatia, ktoré aj tento rok organizuje Zväz múzeí na Slovensku, sa zapojí viac ako 120 múzeí a galérií vo vyše 50 mestách na celom Slovensku.

BRATISLAVA 16. mája - Dvere do múzeí a galérií v sobotu až neskorej noci otvorí 9. ročník Noci múzeí a galérií.

Do podujatia, ktoré aj tento rok organizuje Zväz múzeí na Slovensku, sa zapojí viac ako 120 múzeí a galérií vo vyše 50 mestách na celom Slovensku.

V hradoch, zámkoch, kaštieľoch, kúriách a iných múzejných a galerijných objektoch na návštevníkov čakajú výstavy, sprievodné podujatia, divadelné predstavenia, koncerty, moderované prehliadky či návštevy netradičných miest, archívov a depozitárov.

Deviaty ročník je opäť súčasťou celoeurópskeho podujatia Nuit européene des musées, ktoré vyhlasuje francúzske ministerstvo kultúry. "Spoločné podujatie Noc múzeí a galérií je pre múzejníkov a galeristov veľmi dôležité. Prestíž podujatia, povedomie, medializácia je v našich podmienkach, keď naozaj múzeá a kultúra sú na okraji spoločnosti, veľmi dôležitá," povedala pre agentúru SITA po dnešnej tlačovej besede k Noci múzeí a galérií členka predstavenstva Zväzu múzeí na Slovensku Eva Ševčíková.

Podujatie pomáha verejnosti lepšie chápať význam múzeí a galérií pre našu spoločnosť a zároveň ponúka zaujímavú formu trávenia voľného času. Múzeá a galérie sa doň podľa Ševčíkovej zapoja s veľmi príťažlivými podujatiami.

"Každá inštitúcia sa snaží pripraviť niečo mimoriadne, niečo nad rámec svojej činnosti, ukázať svoje zákulisie," zdôraznila ďalej pre SITA Ševčíková. Noc múzeí a galérií je pre múzeá a galérie podľa nej dôležitá aj preto, lebo môžu ukázať aj svoje činnosti, ktoré sú bežne verejnosti nedostupné a návštevníkom umožnia pochopiť úlohu múzeí a galérií pri ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva.

Vstupenka do všetkých múzeí

Výška vstupného v jednotlivých inštitúciách je rôzna, napríklad v Bratislave stačí zaplatiť vstupné v prvom navštívenom múzeu či galérii.

S touto vstupenkou má už návštevník po celý deň bezplatné vstupné do všetkých ostatných múzeí a galérií.

Bratislavská mestská doprava každého majiteľa vstupenky z galérie či múzea kúpenej 18. mája povozí v sobotu od 19:00 do polnoci bezplatne.

Historické vláčiky označené logom Noci múzeí a galérií budú zas bezplatne každú celú hodinu, od 11:00 do 22:00, premávať po trase Slovenské národné múzeum (SNM) Vajanského nábrežie - Slovenská národná galéria (SNG) Rázusovo nábrežie - SNM Žižkova ulica - SNM Bratislavský hrad.

V Prírodovednom múzeu SNM si návštevníci môžu vyskúšať ryžovanie zlata, odlievanie skamenelín, pozorovať hviezdy, navštíviť depozitár s múmiami, či spoznať živočíchy, ktoré sa živia cudzou krvou. V sídle národnej galérie otvoria kníhkupectvo Ex Libris a Letný pavilón.

Ako na dnešnej tlačovej besede povedala generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, počas Noci múzeí a galérií predstavia okrem iného trojmetrový model k blížiacej sa rekonštrukcii národnej galérie. V programe Kurátorské jednohubky kurátori predstavia zbierky SNG a vyberú z nich svoju obľúbené diela. A až do polnoci na návštevníkov galérie čaká party v Berlinke.

Múzeá a galérie si pripravili množstvo výstav a zaujímavých sprievodných podujatí. Medzi iným v SNM v Bojniciach čakajú na všetkých duchovia, strašidlá a nočné prehliadky zámku. Na hrade Modrý Kameň bude niekoľko divadelných predstavení a na Spišskom hrade návštevníci stretnú legendárnych obyvateľov hradu – rytierov, hradné dámy i kuchárky.

Uvidia, ako sa kúpala hradná pani a ako sa vymáhalo priznanie v hradnej mučiarni. Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici pripravilo v Tihányiovskom kaštieli rozprávanie o najznámejšom bystrickom krokodílovi a pre najmenších aj zábavné tvorivé dielne.

Mesto Banská Bystrica podporí sobotné podujatie Noc múzeí a galérií bezplatným cestovaním v mestskej doprave. Ako informovala hovorkyňa primátora Martina Kanisová, účastníci podujatia budú môcť v mestských autobusoch a trolejbusoch cestovať zadarmo v sobotu od 18:00 do 24:00, podmienkou je preukázať sa vstupným lístkom podujatia s pečiatkou od navštíveného múzea alebo galérie.

„Hľadali sme spôsob, ako vyjsť v ústrety obyvateľom nášho mesta a zároveň podporiť záujem o návštevu banskobystrických múzeí a galérií. Som presvedčený o tom, že tento benefit využije veľa cestujúcich a prispeje tak k väčšej účasti na Noci múzeí a galérií,“ uviedol Peter Gogola.

Cieľ predstaviť kultúrne dedičstvo

V Košiciach je Noc múzeí a galérií jedným z nosných podujatí programu Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 a uskutoční sa na trinástich miestach. Medzi iným v košickom Slovenskom technickom múzeu predvedú autá - veterány a noc oživí aj ohňová šou.

Otváracie hodiny sú vo väčšine múzeí a galérií v tento deň od 11:00 do 22:00. Múzeá a galérie si však môžu otváracie hodiny upraviť, začať s podujatím skôr alebo mať otvorené až do polnoci.

Otváracie hodiny, vstupné, adresy a podrobný program zapojených inštitúcií je zverejnený na oficiálnej webstránke k podujatiu http://www.nocmuzei.sk.

Noc múzeí a galérií sa uskutoční na Slovensku a v ďalších krajinách Európy pri príležitosti 18. mája - Medzinárodného dňa múzeí. Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí (ICOM, International Council of Museums) v Moskve v roku 1977.

Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí si pred siedmimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva. S týmto cieľom v roku 2007 založila Nuit européenne des musées (Európsku noc múzeí), ktorá sa koná pod patronátom Rady Európy.

Téma tohtoročného dňa znie - "Museums (Memory + Creativity) = Social Change" / "Múzeá (pamäť + kreativita) = sociálna zmena". Cieľom Medzinárodného dňa múzeí je predstaviť kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany. Viac možno nájsť na http://icom.museum/activities/international-museum-day/.

Počas Noci múzeí bude aj strašiť

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach privíta prvých návštevníkov už od 10:00, pre ktorých prichystali workshopy s príznačným pomenovaním Vysprejuj si Andyho na tričko a Vymaľuj si Andyho a tiež vedomostnú súťaž Poznáš Andyho? Prehliadky a premietanie filmov budú pokračovať až do nočných hodín.

Vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou sa program začína o 16:30 a vyvrcholí hodinu pred polnocou zhasínaním faklí. Bohatý program sa bude odohrávať na viacerých miestach - vo veľkom kaštieli v reprezentačnej sieni, v expozíciách, v suteréne a tiež v dome správcu.

V programe na návštevníkov čaká koncert barokovej hudby, folkové vystúpenie, scénické stvárnenie dejín, najznámejšie strašidlá Keltov a Slovanov, hľadanie pokladu rytiera Johanesa, tajomstvá podzemia, módny salón grófky Dežefi, ukážky remesiel, ochutnávka kuchyne starých materí. Pri prehliadke múzea za svetla faklí si treba dať pozor na strašidlá, uviedla hovorkyňa kraja Veronika Fitzeková.

Šarišské múzeum v Bardejove pripravuje pre návštevníkov program na troch miestach. Vo vile Rákoczi v Bardejovských Kúpeľoch sú pripravené večerné prehliadky, kde sa účastníci dozvedia, ako vzniká zbierka, expozícia a čo je to depozitár. Zaujímavá bude aj nočná prehliadka skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch od 20:30 do 22:00, kde budú objekty osvetlené ako v minulosti.

V Prešove sa k aktivitám zapája múzeum aj galéria. Krajské múzeum ponúka okrem prehliadky výstav a historickej hasičskej techniky aj ukážky reštaurátorskej práce, vystúpenia členov klubu vojenskej histórie a koncertné vystúpenia poslucháčov katedry hudby.

V Humennom budú sláviť Noc múzeí a galérií o týždeň neskôr v nedeľu 26. mája. Vihorlatské múzeum v Humennom od 14:00 do 18:00 pripravilo bohatý program v renesančnom kaštieli i v neďalekom skanzene. Vystúpi tu skupina historického šermu Vikomt, folklórna skupina Ubľanka a spevácka skupina Rusinija.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…