Ľubovniansky hrad otvára brány aj nevidiacim
SITA
SITA

Ľubovniansky hrad otvára brány aj nevidiacim

V rámci Noci múzeí a galérií pripravilo Ľubovnianske múzeum nočné prehliadky skanzenu a hradu Ľubovňa.

POPRAD 15. mája - Po sprístupnení Ľubovnianskeho skanzenu nevidiacim a slabozrakým v roku 2011 sa Ľubovnianske múzeum rozhodlo takéto služby poskytnúť aj na hrade Ľubovňa.

„V rámci projektu sme pripravili popisné a sprievodné texty v Braillovom písme, vodiacu líniu a bronzovú maketu hradu Ľubovňa,“ priblížil projekt riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Ľubovniansky hrad pre nevidiacich a slabozrakých slávnostne sprístupnia vo štvrtok.

Súčasťou otvorenia bude výstava

Na otvorenie si pracovníci múzea pozvali deti zo Spojenej školy internátnej pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči. „Hrad a skanzen v Starej Ľubovni sú ojedinelými kultúrnymi zariadeniami v Slovenskej republike, ktoré takého formy prezentácie kultúrneho dedičstva ponúkajú,“ dodal Mikulík.

Sprístupnenie Ľubovnianskeho hradu pre nevidiacich a slabozrakých sa podarilo vďaka finančnej podpore ministerstva kultúry, Vojenských lesov a majetkov, Občianskeho združenia Priatelia hradu Ľubovňa a Únii nevidiacich a slabozrakých.

Sprístupnenie hradu pre nevidiacich sa uskutoční v rámci Medzinárodného dňa múzeí a galérií. V rámci osláv pripravilo Ľubovnianske múzeum na hrade novú výstavu Tesársky um a symbol života, ktorú otvoria v piatok 17. mája v barokovom podhradí, v jednej zo zrekonštruovaných pivníc pod hradom Ľubovňa.

Múzeum sa pýši bohatou zbierkou

Ľubovnianske múzeum uchováva výnimočnú zbierku 44 kusov stropných trámov z ľudových domov na hornom Spiši z obdobia 18. až 20. storočia.

„Cieľom postupného nadobúdania tejto zbierky bolo uchovanie ich výtvarnej hodnoty v podobe štylizovaných ornamentov a znakov, nápisov, vročení, štylizovaných ružíc a vegetatívnych prvkov, ktoré odpradávna plnili v živote človeka ochrannú a plodonosnú funkciu,“ uviedol Mikulík.

Výstava Tesársky um a symbol života prezentuje prácu tesárskych majstrov z okolia Starej Ľubovne. Výstava bude pre turistov prístupná počas celej letnej turistickej sezóny 2013.

V rámci Noci múzeí a galérií v sobotu 18. mája Ľubovnianske múzeum sprístupní svoje expozície na hrade a v skanzene s 50 % zľavou zo vstupného počas platných otváracích hodín aj v nočných hodinách. Návštevníci budú môcť spoznať 13. komnatu Ľubovnianskeho múzea a zoznámia sa s jej tajomstvami.

„Počas prehliadky Ľubovnianskeho hradu a skanzenu poodhalíme tajomstvá, ktoré sa počas klasickej prehliadky nedozvedia,“ povedal Mikulík. Program Noci múzeí a galérií sa začne v skanzene so vstupmi o 20:00, 20:15, 20:30 a 20:45. Následne bude Noc múzeí a galérií pokračovať na hrade Ľubovňa so vstupmi v 15-minútových intervaloch od 21:00 do 22:00.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…