Dobré noviny
Ak na sebe pozorujete viac ako len jeden z týchto 8 príznakov, okamžite choďte k lekárovi. Môže vám ísť o život
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Ak na sebe pozorujete viac ako len jeden z týchto 8 príznakov, okamžite choďte k lekárovi. Môže vám ísť o život

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: Koláž DN/Pexels

Pozorujete na sebe viac ako len jeden z uvedených príznakov? Mali by ste uvažovať nad návštevou lekára.

Upchaté cievy sú závažným zdravotným problémom, ktorý v žiadnom prípade neradno podceňovať. Slovenská republika patrí k svetovej špičke pokiaľ ide o úmrtia spôsobené upchatými cievami. Hĺbková žilová trombóza, ako sa po správnosti nazýva problém upchatých ciev, môže ohroziť každého človeka. K vzniku hĺbkovej žilovej trombózy prispieva, samozrejme, genetika, nedostatok pohybu, fajčenie, obezita, tehotenstvo, srdcové alebo pľúcne ochorenia, hormonálna terapia či zápalové ochorenia. 

Čo reálne hrozí pri upchatých cievach

Keď sa človeku začnú upchávať cievy, vytvorí sa v žile zrazenina a tá si obyčajne po určitom čase nájde cestu až do pľúc. Následne môže začať blokovať prietok krvi v pľúcach, čo spôsobí vznik pľúcnej embólie. Stav, ktorý je už pre život človeka reálne nebezpečný.

Ako odhaliť žilovú trombózu

Upchaté cievy nespozorujete ľahko. Keďže sa problém odohráva vo vnútri žíl, stopercentne ho odhalí až dôkladné vyšetrenie. Existuje však niekoľko prejavov, ktoré môžu signalizovať, že sa tento problém prejavil aj vo vašom tele. 

1. Bolesti nôh trápia viac ako 50 % pacientov

Až viac ako 50 % pacientov trpiacich týmto ochorením uvádza bolesti nôh pri pohybe ako jeden z problémov, ktoré ich sprevádzajú. Či vás nohy bolia iba z vyčerpania alebo v dôsledku iného zdravotného problému odhalíte ľahko. Skúste si sadnúť, vystrieť nohu pred seba a rukami si objať palce. Potom ich ťahajte smerom k sebe. Ak vás noha pri tejto činnosti bolí, určite je na mieste vyhľadať lekára a dať si vyšetriť žily. 

2. Opuchnuté nohy neznamenajú nič dobré

Opuch dolných končatín môže spôsobovať únava, nadmerná záťaž, zadržiavanie vody, ale aj upchaté cievy. Ak máte nohy opuchnuté neustále a opuch sa stále zväčšuje, znamená to, že niečo nie je v poriadku. Porovnajte si obe nohy a pozoruje, či sú opuchnuté obe rovnako, alebo je jedna väčšia. Žilová trombóza sa totiž zvyčajne vytvára iba v jednej nohe, a to znamená, že ak skutočne máte problém s upchatými cievami, jedna noha bude na prvý pohľad väčšia ako druhá. 

3. Nezvyčajne teplé na dotyk

Také bude miesto, v ktorom sa nachádza zrazenina. Ak máte napríklad jednu nohu výrazne opuchnutú, bolí vás a takisto je pri dotyku citeľne teplejšia ako druhú, nie je nad čím premýšľať, už ste mali sedieť v čakárni.

4. Postihnuté miesto bude modré, ba až červené

Končatina, ktorá je postihnutá žilovou trombózou, môže byť nielen bolestivá, opuchnutá a zvláštne teplá, ale navyše aj zvláštne sfarbená. Po čase sa sfarbí do modra až do červena. 

5. Problémy s dýchaním a bolesť na hrudníku

Ak sa zrazenina zo žily už premiestnila do pľúc, človek môže mať problémy s dýchaním, respektíve sa mu dýcha ťažšie. To môže mať za následok nepríjemnú a často aj ostrú bolesť v oblasti hrudníka.

6. Lapanie po dychu a kašeľ

Kašeľ sa znova vyskytne v prípade, že sa už zrazenina dostala až do pľúc. Vtedy pociťujete nielen nepríjemnú bolesť a problémy s dýchaním, ale často môžete mať problém polapiť dych a kašlete. Ak začnete vykašliavať krv, ide o skutočne závažný stav, ktorý je potrebné bezodkladne riešiť.

7. Neprirodzená slabosť

Jedným z menej častých príznakov upchatých ciev môže byť aj slabosť a to najmä v oblasti stehien. Slabosť ďalej sprevádza aj nevoľnosť, pocit na zvracanie či dokonca mdloby.

8. Nočné potenie je spoľahlivým indikátorom

Ak sa zrazenina nachádza vo vašom organizme už dlhšiu dobu, môže sa to prejaviť okrem už spomenutých príznakov aj tým, že sa nadmerne potíte či sa vám krúti hlava. Práve nočné potenie je jedným zo spoľahlivých ukazovateľov, že vaše žily nie sú tak celkom v poriadku. Ak sa nočné potenie spojí s ďalšími príznakmi, určite je čas navštíviť lekára.

Opuchnuté cievy a s tým spojená embólia je skutočne závažným problémom, ktorý trápi až priveľa Slovákov. Ak sa mu chcete v rámci prevencie v budúcnosti vyhnúť, existujú potraviny, ktoré pomáhajú udržiavať cievy aj srdce zdravé. Patria medzi ne napríklad arašidy, zelený čaj, brokolica, ovsené vločky, kakao, ryby, špenát, kvasnice, olivový olej, cesnak či citrusové ovocie. Samozrejme, v prvom rade je potrebné skoncovať s fajčením, začať v zdravej miere oddychovať a vyjsť si občas aspoň na kratšiu prechádzku. 

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?