Ušetrite na kúrení až polovicu! Odborníci prezradili štyri jednoduché triky, o ktorých väčšina ľudí netuší
Michaela Bodyová
Michaela Bodyová

Ušetrite na kúrení až polovicu! Odborníci prezradili štyri jednoduché triky, o ktorých väčšina ľudí netuší

Šetrenie v zimných mesiacoch nezávisí iba od izolácie. Náklady na vykurovanie sa dajú znížiť až o polovicu.

Ilustračné foto. — Foto: adn

Zimné obdobie je pre domácnosti náročnejšie, práve z dôvodu vykurovania. Nedostatočne zateplené domy spôsobujú to, že sa v zimnom období zvyšuje koncentrácia znečisťujúcich látok, čo ma za následok zvýšený výskyt smogu. Aj napriek dobre zateplenému domu môžete byť finančne stratoví. Pri správnej izolácii si náklady môžete znížiť až o 50 %. Šetríte tým nielen vašu peňaženku, ale v konečnom dôsledku aj životné prostredie.

4 rady pre inteligentné vykurovanie

Ponúkame zopár rád,ktorými môžu ušetriť aj majitelia neizolovaných rodinných domov.

1. Uložte si nastavenie ideálnej teploty.

Je dôležité, aby bola vykurovacia sústava vášho rodinného domu dobre ovládaná a aby bola teplota nastavená individuálne v každej miestnosti. Znížením teploty o jeden stupeň môžete znížiť spotrebu energie a náklady na vykurovanie o 6%. Kým neprídu tuhé mrazy, môžete vykurovať klímou, tá je na začiatku sezóny vždy menej finančne náročná.

2. Konštantná teplota je výhodnejšia ako konštantná nastavená teplota

Ak odpojíte vykurovanie pri odchode z domu, bude zohrávať dôležitú úlohu to, koľko stupňov bolo v domácnosti. Dôležitá je rovnako aj celková izolácia budovy. Ak je dom izolovaný, nie je nutné nastavovať termostat na nižšiu teplotu, pretože cez steny prechádza teplo len minimálne.

3. Jednoduchý okenný trik, ktorý mnohí ľudia nevedia

Medzery v zatvorených oknách a dverách sú úplne izolované. Okrem toho sa odporúča zmeniť dvere a okná na zimný režim. Ako na to? Vezmite hárok papiera a jednoducho ho zatvorte do okna. Ak papier môžete vytiahnuť aj napriek tomu, že okno je zatvorené, musíte ho prestaviť na takzvaný zimný režim. Rám okna sa totiž pod vplyvom vonkajšej teploty zmršťuje alebo naopak rozpína. To v zime môže znamenať, že sa výrazne obmedzia jeho izolačné vlastnosti a vám do bytu prenikne studený vzduch. Jednoduchým nastaveným docielite, že okno bude tesniť tak, ako má. Pre nastavenie správneho tlaku vezmite štvormilimetrový (4 mm) imbusový kľúč. Potom v spodnej časti rámu jednoducho nájdete otvor, do ktorého kľúč pasuje. Teraz otočte kľúčom o 90 stupňov doprava, aby ste zvýšili tlak (zimný režim) alebo doľava (letný režim).

4. Bez ohľadu na chlad je dôležité ventilovať

V zimných mesiacoch potrebujeme vetrať krátko, ale intenzívne, niekoľkokrát počas dňa. Pri vetraní je dôležité dávať pozor na to, aby ste neprechladli. Ak otvoríte okno na vetranie, môžete nechať prúdiť vzduch v priemere 5 až 20 minút.

Sledujte skvelé nápady, rady a tipy na Facebooku!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…