Regulátori EÚ poskytnú bankám 4 roky na splnenie kapitálových cieľov
TASR
TASR

Regulátori EÚ poskytnú bankám 4 roky na splnenie kapitálových cieľov

Cieľom nových pravidiel je zabrániť, aby daňoví poplatníci museli počas kríz zachraňovať banky pred krachom.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Brusel 21. novembra (TASR) - Regulačné úrady Európskej únie (EÚ) sa rozhodli dať veľkým bankám eurozóny až štyri roky na zvýšenie kapitálových rezerv. Uviedol to v utorok nemenovaný zdroj, podľa ktorého niektoré banky budú mať možno problém splniť stanovené kritériá.

Cieľom nových pravidiel je zabrániť, aby daňoví poplatníci museli počas kríz zachraňovať banky pred krachom. Finančné ústavy v eurozóne tak budú nútené vydať dlhopisy, aby si vytvorili dostatočne veľké "vankúše", teda rezervy, ktoré zabezpečia, že v prípade problémov zvládnu absorbovať straty bez pomoci vlád.

Tieto "vankúše" doposiaľ neboli špecifikované, čo dáva bankám viac času na pokrytie nových finančných potrieb, ktoré sa odhadujú na 186 až 276 miliárd eur. To je náročná úloha pre odvetvie postihnuté poklesom dôvery potom, ako museli vlády vynaložiť stovky miliárd eur na záchranu úverových inštitúcií počas krízy v rokoch 2009-2013.

Regulátori EÚ teraz stanovili záväzné ciele pre "35 až 40 veľkých bánk", povedal zdroj oboznámený so situáciou bez ďalších podrobností.

To pravdepodobne spôsobí, že banky budú nútené zaplatiť vyššie úroky zo svojich dlhov. Hľadanie investorov tiež nebude ľahké po tom, ako museli najmä menší investori akceptovať straty pri nedávnej záchrane bánk v Taliansku alebo na Cypre.

Nový úrad pre banky - Jednotná rada pre riešenie krízových situácií (Single Resolution Board, SRB), ktorý má na starosti likvidáciu zlyhávajúcich bánk a stanovuje tiež výšku kapitálových rezerv, dohliada na 142 bánk v eurozóne.

Najväčšie banky v menovom bloku, ktoré sa na celosvetovej úrovni považujú za systémové, ako napríklad Deutsche Bank, BNP Paribas a UniCredit, musia podľa medzinárodných pravidiel splniť ciele pre kapitálové rezervy už do roku 2019.

Ďalších 35 - 40 väčších bánk z eurozóny bude mať štyri roky na ich splnenie, vyhlásil zdroj a dodal, že v ich prípade úrad stanoví ciele každej zvlášť. "Niektoré banky už dosiahli svoj cieľ, iné budú možno potrebovať iba dva roky a ďalšie celé štyri roky," uviedol zdroj.

SRB uverejní svoje rozhodnutie v stredu 22. novembra. Zdroj z bankového sektora však upozornil, že niektoré finančné ústavy budú možno potrebovať viac ako štyri roky na to, aby získali potrebný kapitál.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…