Vážne chorej Kristínke pomáhajú ľudia posielaním niečoho, čo by inak skončilo v koši. Vďaka tomu si môže dovoliť rehabilitácie
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Vážne chorej Kristínke pomáhajú ľudia posielaním niečoho, čo by inak skončilo v koši. Vďaka tomu si môže dovoliť rehabilitácie

Má iba 3 roky no v zdravotnej karte viac zápisov, ako ktorýkoľvek dospelý. Milé a krásne dievčatko za svojim úsmevom skrýva množstvo diagnóz.

— Foto: Repro foto tvnoviny.sk

Kristínka je trojročné krásne dievčatko, ktoré od svojho narodenia bojuje s niekoľkými diagnózami a chorobami. „Kristínka sa narodila predčasne v 29. týždni a vlastne prišla na svet s vrodenou vývojovou chybou mozgu, na ktorom má cysty. Najväčšia má momentálne cez 5 centimetrov. Je hypertonická, hypotonická, má jazvičky po očkách, ktoré jej spôsobujú výpadky v zornom poli. Má vrodenú vývojovú chybu očka, čo jej spôsobuje problémy s periférnym videním,“ opísala pre tvnoviny.sk stav dcéry, mama Petronela Chudová. Nie je to všetko. Ku diagnózam sa pred dvoma rokmi pripísala ďalšia. Kristínka bojuje s epilepsiou.

Pobyt v nemocnici a rehabilitácie sa stali bežnou súčasťou života rodina. Dievčatko väčšinu času trávi mimo domova. To však stojí peniaze. „Čo sa týka rehabilitácii, tak tie sú väčšinou finančne náročné a keď chceme pre ňu spraviť to najlepšie, tak treba na ne často chodiť,“ prezradila pani Chudová.

Pomôcť môže každý

Peniažky na rehabilitácie získava rodinka aj vďaka dobrým ľuďom. Tí im posielajú balíky obsahujúce vrchnáky z fliaš. Jeden kilogram má hodnotu približne 20 centov. Postupne takto balíky zbierali na dvore a ani sa nenazdali, zrazu mali dve tony. Za sumu, ktorá nedosiahla ani 400 eur, je rodina veľmi vďačná. „Peniažky, ktoré dostanem za tieto vrchnáčiky, použijem na rehabilitácie pre Kristínku,“ priznala pani Chudová.

Jediné a najväčšie prianie

Sestra malej Kristínky verí, že im balíky s vrchnákmi neprestanú chodiť. Okrem toho má sestrička Eliška iba jedno veľké a úprimné prianie. „Želala by som si, aby sa vyliečila,“ dodáva milujúca sestra. 

Prispieť Kristínke a pomôcť jej v boji s ochoreniami je možné aj na webovej stránke Ľudia ľuďom

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…