Jozef je prvým Východoeurópanom s umelým srdcom. Vďačí za to fantastickému slovenskému lekárskemu tímu
TASR
TASR

Jozef je prvým Východoeurópanom s umelým srdcom. Vďačí za to fantastickému slovenskému lekárskemu tímu

Podľa prítomných lekárov sa pacient po úspešnej operácii rýchlo zotavuje a nevyžaduje si nákladnú imunosupresívnu liečbu.

Na snímke prednosta Kliniky kardiochirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Michal Hulman počas tlačovej konferencie po unikátnom operačnom zákroku implantovania umelého srdca z januára 2017, 21. novembra 2017 Bratislave. — Foto: TASR/ Martin Baumann

Bratislava 21. novembra (TASR) – V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave prvýkrát vo východnej Európe implantovali pacientovi umelé srdce. Bolo to 1. novembra, 47-ročný čakateľ sa zotavuje po trojhodinovej operácii, od 15. novembra je na bežnom lôžkovom oddelení.

"Pacient bol v ohrození života a čakajúci na vhodného darcu. Po dôkladnej príprave sme sa rozhodli, dať mu umelé srdce. Napriek tréningu celého tímu sme nevedeli, ako takáto náročná operácia dopadne," na utorkovej tlačovej konferencii konštatoval prednosta Kliniky kardiochirurgie NÚSCH Michal Hulman.

Aj podľa ostatných prítomných lekárov sa pacient po úspešnej operácii rýchlo zotavuje a nevyžaduje si nákladnú imunosupresívnu liečbu. Aktuálne je pripojený na nemocničnú jednotku Companion. Po stabilizácii jeho stavu a splnení kritérií, bude prepojený na tzv. domáci pohon, čo je šesťkilový batoh s prístrojmi na baterky. Po prepustení do domácej liečby zostáva na čakacej listine na transplantáciu srdca, ale je schopný viesť takmer normálny život. Domáce náklady sú výrazne nižšie ako na nemocničnú liečbu.

Na snímke pacient Jozef B. po tlačovej konferencii po unikátnom operačnom zákroku implantovania umelého srdca z januára 2017, 21. novembra 2017 Bratislave. (Foto: TASR/ Martin Baumann)

Podľa generálneho riaditeľa NÚSCH Mongi Msollyho je to 1741. pacient vo svete s umelým srdcom SynCardia TAH (Total Artificial Heart). Takýchto unikátnych operačných zákrokov s TAH srdcom sa ročne vykoná iba niekoľko desiatok.

Na snímke vľavo primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Eva Goncalvesová a vpravo pacient Jozef B. po tlačovej konferencii po unikátnom operačnom zákroku implantovania umelého srdca z januára 2017, 21. novembra 2017 Bratislave (Foto: TASR/ Martin Baumann)
Na snímke zľava prednosta Kliniky kardiochirurgie Michal Hulman, generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Mongi Msolly, primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Goncalvesová a primárka Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny NÚSCH Ingrid Olejárová počas tlačovej konferencie po unikátnom operačnom zákroku implantovania umelého srdca z januára 2017, 21. novembra 2017 Bratislave. (Foto: TASR/ Martin Baumann)

"Zakúpenie potrebného hardwaru stojí 120.000 eur a pobyt pacienta vychádza asi na 15.000 eur. Všetko hradí zdravotná poisťovňa," dodal Msolly.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…