Brusel po neúspechu o sídlo EMA a EBA:Po brexite je stále o čo bojovať
TASR
TASR

Brusel po neúspechu o sídlo EMA a EBA:Po brexite je stále o čo bojovať

Belgická metropola dúfa, že sa jej podarí prilákať niektoré zo spoločností, ktoré pôsobia vo vysoko regulovaných odvetviach.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Brusel 21. novembra (TASR) - Belgicko netají sklamanie, že sa mu v pondelok nepodarilo získať pre Brusel sídlo jednej z dvoch prestížnych agentúr - Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) -, ktoré po brexite budú musieť opustiť Londýn. Belgičania však stále dúfajú, že sa im z Británie podarí prilákať ďalšie spoločnosti, ktoré pôsobia vo vysoko regulovaných odvetviach. Uviedla to televízna stanica RTBF.

Ministri 27 členských krajín EÚ v pondelok na zasadnutí v Bruseli rozhodli o tom, že budúcim sídlom EMA bude Amsterdam a EBA sa presťahuje do Paríža. O obe agentúry mal záujem aj Brusel; "metropola EÚ" je hlavným sídlom inštitúcií Európskej únie a pôsobia tam viaceré európske agentúry. Spolu je v Bruseli 60 európskych, medzinárodných a medzivládnych inštitúcií.

Podľa RTBF sklamanie Belgičanov v súvislosti s EMA a EBA je očividné, ale ako pre televíziu uviedol Bénédicte Wilders zo spoločnosti Brussels invest&export, ktorá stála za kandidatúrou pre obe agentúry, Brusel dúfa, že sa mu podarí prilákať niektoré zo spoločností, ktoré pôsobia vo vysoko regulovaných odvetviach, či už v oblasti financií, poisťovníctva, audiovizuálneho vysielania, alebo leteckej dopravy.

Wilders upozornil, že ide o spoločnosti, ktoré ak chcú pôsobiť v Európskej únii, musia byť v uvedených odvetviach uznané národným regulačným orgánom, a to zvyčajne predpokladá ich prítomnosť (sídlo) v jednom z členských štátov Únie. To znamená, že po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ takéto spoločnosti nebudú môcť zostať v Londýne, ak chcú pokračovať vo svojej činnosti - napríklad v oblasti vysielania - na európskom území.

Brusel chce pre ich prilákanie vsadiť na svoje silné stránky, ktoré predložil aj pri kandidatúre o EMA a EBA: mobilita, viacjazyčnosť, medzinárodné školy. Wilders tvrdí, že okrem toho bruselský región ponúka širokú podporu pre zamestnancov týchto spoločností, ktorí budú ochotní sa presťahovať do belgickej metropoly.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…