Dobré noviny
Pred 140 rokmi predstavil Thomas Alva Edison svoj fonograf
TASR
TASR

Pred 140 rokmi predstavil Thomas Alva Edison svoj fonograf

Na ilustračnej snímke fonograf značky Edison
Na ilustračnej snímke fonograf značky Edison — Foto: TASR/AP

Skutočný fonograf predstavil až o niekoľko dní a to 29. novembra toho roku. Bol ním valec pokrytý kovovou fóliou.

New York/Bratislava 21. novembra (TASR) - Americký vynálezca Thomas Alva Edison sa preslávil množstvom objavov v elektrotechnike, spojovacej technike, mechanike, letectve a chémii. Pred 140 rokmi 21. novembra 1877 oboznámil verejnosť so svojím vynálezom - fonografom, prístrojom zaznamenávajúcom a reprodukujúcom ľudský hlas a hudbu.

Skutočný fonograf predstavil až o niekoľko dní a to 29. novembra toho roku. Bol ním valec pokrytý kovovou fóliou. Otáčal sa kľukou a na fóliu sa ihlou zaznamenávali pohyby membrány, ktorú rozochvievali zvuky – reč, spev alebo hudba. Ihla sa pohybovala po špirále.

Edison prezentoval svoj vynález v redakcii časopisu Scientific American Magazine. Ohromenej spoločnosti sa z fonografu ozvalo: Dobrý deň, ako sa máte? Páči sa vám môj fonograf?

Zo zachovaných Edisonových patentov a dokladov vyplýva, že sa zamýšľal aj nad tým, použiť namiesto valca plochý disk, tu by však nastali problémy s rýchlosťou otáčania a tak valec zvíťazil.

K fonografu sa Edison dopracoval počas experimentov s telefónom Grahama Bella. Skúmal prenos zvuku membránou, pokúsil sa ho zaznamenať a potom spätne prehrať. Keď sa vynález ozval jeho vlastným hlasom, utrpel najväčší šok v živote.

Experimentovanie so záznamom zvuku Edison zanechal a vrátil sa k nemu až o desať rokov, keď založil spoločnosť Edison Phonograph Corporation na výrobu a predaj fonografov. Fonograf sa stal najrozšírenejším prístrojom na počúvanie reprodukovanej hudby koncom 19. storočia. Edison chcel využiť fonograf aj v hračkách. Malý fonografček umiestnil do bábiky a očakávaný hit bol na svete. Strojček hovoriacej bábiky sa musel naťahovať kľukou, bábika však bola drahá a na trhu sa neujala.

Okrem zábavy, fonograf našiel svoje využitie aj v kanceláriách, slúžil ako dnešný diktafón. Jeho vylepšené verzie, keď bola kovová fólia nahradená voskom, sa používali údajne až do roku 1947.

Už ste čítali?