Nákup električiek v Bratislave bude pokračovať
SITA
SITA

Nákup električiek v Bratislave bude pokračovať

Úrad pre verejné obstarávanie už raz o tendri na nákup jednosmerných a obojsmerných električiek rozhodoval, všetky námietky však zamietol.

BRATISLAVA 17. mája - Úrad pre verejné obstarávanie zastavil konanie o námietkach na nákup jednosmerných a obojsmerných električiek, tender tak môže pokračovať.

Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Dopravného podniku Agáta Staneková. Námietka proti tendrom na nákup električiek, ktoré dopravný podnik vyhlásil vlani v novembri, bola podaná v zákonnej lehote, ÚVO konanie o námietke k električkám zastavil 15. mája, informoval tlačový tajomník ÚVO Ján Mažgút.

„Verejné obstarávania sú transparentné a podané námietky sme od začiatku považovali za irelevantné, čo potvrdil aj ÚVO. ÚVO už súťažné podklady posudzoval aj v minulosti a neskonštatoval rozpor so zákonom,“ povedal generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ľubomír Belfi. Rozhodnutie úradu dopravný podnik dostal dnes, námietky podľa bratislavského dopravcu zdržali proces obstarávania len minimálne.

ÚVO námietky zamietol

Dopravný podnik vlani v novembri vyhlásil dva tendre na nákup jednosmerných a obojsmerných električiek. Pri oboch tendroch už raz ÚVO o námietkach rozhodoval. Námietky podala spoločnosť Teknoplast z Nových Zámkov, ktorá namietala proti diskriminačným podmienkam v oznámeniach o vyhlásení verejných obstarávaní i v súťažných podkladoch. Všetky námietky ÚVO zamietol.

Spoločne s električkami Dopravný podnik Bratislava vyhlásil tender aj na nákup 30 sólových a 50 kĺbových trolejbusov za 70 miliónov eur bez DPH. Aj proti tomuto tendru ÚVO evidoval námietky, tie zamietol. Na základe vlastného vyšetrovania však nakoniec úrad nariadil tender na trolejbusy zrušiť, rozhodnutie vydal 25. marca.

Podľa ÚVO dopravný podnik v tendri na trolejbusy postupoval v rozpore s princípmi transparentnosti a nediskriminácie. Dopravný podnik preto v apríli vyhlásil nový tender na nákup trolejbusov, uchádzači môžu svoje ponuky predkladať do 28. mája, v rovnaký deň budú aj otvárať súťažné obálky. Ponuky bude bratislavský dopravca hodnotiť podľa viacerých kritérií.

Dôraz sa bude klásť na cenu

Najväčší dôraz pri výbere dodávateľa budú klásť na cenu trolejbusov a potom na úroveň technického riešenia. Menej rozhodujúce už bude kritérium ceny údržby jedného trolejbusu na jeden rok či maximálna kapacita trolejbusov, na sedenie musí byť najmenej 25 percent miest.

Dopravný podnik Bratislava vyhlásil tender na nákup 30 sólových a 50 kĺbových trolejbusov za 70 miliónov eur bez DPH začiatkom novembra. Spolu s trolejbusmi bratislavský dopravca nakupuje aj nové električky a obojsmerné električky.

Na všetky tri tendre by malo ísť približne 268 miliónov eur bez DPH. Ide o náhradný projekt namiesto projektu stanice Filiálka, ktorý má byť z 85 percent hradený z eurofondov.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…