Pohyb a správne stravovanie pomôžu deti ochrániť pred chorobami
TASR
TASR

Pohyb a správne stravovanie pomôžu deti ochrániť pred chorobami

Pre udržanie odolnosti organizmu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám detí je potrebné v rodinách i v školách orientovať sa na aktívne rozvíjanie a zvyšovanie celkovej odolnosti dieťaťa.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR

Banská Bystrica 19. novembra (TASR) - Správne stravovanie, dostatočný pohyb či otužovanie, to sú odporúčania, ktoré podľa odborníkov pomáhajú ochrániť deti v čase zvýšeného výskytu pred akútnymi respiračnými a chrípkovými ochoreniami.

Pre zvyšovanie a udržanie odolnosti organizmu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám detí je podľa nich potrebné v rodinách i v školách orientovať sa na aktívne rozvíjanie a zvyšovanie celkovej odolnosti dieťaťa. „Je to predovšetkým otužovanie, správna výživa bohatá na antioxidanty - vitamíny C a E s dostatočným fyzickým pohybom a športom vo vhodnom prostredí," uviedla Katarína Slotová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Z hľadiska ochrany pred infekciami šíriacimi sa vzdušnou cestou má veľký význam častá a účinná výmena vzduchu vetraním. Vetranie slúži k regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj k znižovaniu koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov, a tým k obmedzovaniu možností prenosu nákazy.

Významnú úlohu v prevencii ochorení má stav odolnosti organizmu. Dôležitý v ochrane dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom v znečistenom ovzduší je v týchto dňoch zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov. „Vo všeobecnosti sa pravidelný výživový režim a rovnomerné rozloženie jedál počas dňa považuje aj v týchto dňoch za optimálny stav pre správnu fyziologickú rovnováhu, ako aj psychickú výkonnosť," podotkla Slotová.

Prieskumy stravovacích zvyklostí detí a mládeže však podľa nej stále potvrdzujú pretrvávajúce nedostatky v tejto oblasti. Problémom stále ostáva nadmerný energetický príjem, pokrývaný najmä vysokou spotrebou tukov a cukrov. Zároveň pretrváva nedostatočné krytie potreby niektorých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Mimoriadne nezdravým stravovacím návykom, ktorý by aspoň v tomto čase mali rodičia prísnejšie kontrolovať, sú podľa nej potraviny rýchleho občerstvenia.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…