Používate tieto slová často? Ide o signál tela, že ste pod enormným stresom
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Používate tieto slová často? Ide o signál tela, že ste pod enormným stresom

Výsledky štúdií odhalili, ktoré slová používa človek pod stresom najčastejšie. Aj keď sa snažíte, aby nikto neodhalil váš momentálny psychický stav, pred dobrým pozorovateľom sa neukryjete.

Ilustračná foto — Foto: Pexels

ARIZONA 19. novembra - Nachádzate sa pod veľkým stresom a vaše telo reaguje. Snažíte sa to pred ľudmi ukryť, no vo väčšine prípadoch ľudí prezrádzajú slová. Výsledky americkej štúdie totiž odhalili, že pod stresom človek používa niektoré slová príliš často. Podľa lingvistov ide napríklad o výrazy ako: „Skutočne, Tak, a Veľmi.“

Prídavné mená a zámená

Matthias Mehl pracuje ako psychológ a lingvista na univerzite v Arizone. Pri svojom výskume pozoroval rečnícky prejav u 143 kandidátov. Strávil s nimi dva dni a všetky rozhovory si nahrával na diktafón. Po prepísaní nahrávok sa vedci zamerali najmä na opakovanie jednotlivých slov a najmä na používanie prídavných mien a zámen. K tomuto všetkému sa zameriavali aj na meranie génovej expresie v bielych krvinkách počas stresovej situácie.

Prevláda egoizmus

Výskumníci zistili, že ľudia pod stresom používajú aj množstvo prísloviek. Čo sa týka už spomínaných zámen, vynechávajú v kritickom stresovom období zámená ako „ich“ či „jej“. Vyplynulo im z toho, že človek nachádzajúci sa v strese, sa zameriava najmä na svoju osobu a nevníma okolie.  

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…