Dym z cigariet sa v obchodných domoch obmedzí
SITA
SITA

Dym z cigariet sa v obchodných domoch obmedzí

Zákonom by sa mali chrániť práva nefajčiarov. Cigarety by zmizli z otvorených priestorov v obchodných domoch. Nezaradený poslanec Martin Chren navrhuje umožniť užívanie elektronických cigariet.

BRATISLAVA 16. mája - Dym z cigariet má zmiznúť z otvorených priestorov v obchodných domoch. Vyplýva to z novely zákona o ochrane nefajčiarov, ktorú dnes schválil parlament.

Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhovalo úplný zákaz fajčenia v obchodných domoch, teda aj v kaviarňach a reštauráciách, ktoré sú v nákupných centrách. Parlament nakoniec schválil pozmeňujúci návrh, na základe ktorého sa bude môcť v obchodných centrách fajčiť v priestoroch, ktoré sú stavebne oddelené a dym z nich nepreniká do verejne prístupných priestorov nákupných centier.

"Cieľom návrhu zákona je posilniť ochranu nefajčiarov. Tento pozmeňujúci návrh neznižuje ochranu nefajčiarov, utvára však rovnaké podmienky prevádzky pre jednotlivé druhy zariadení bez ohľadu na to, kde sa zariadenie nachádza," uvádza sa v schválenej spoločnej správe. Novela okrem toho zakazuje fajčiť v budovách zdravotníckych zariadení a vo všetkých športových zariadeniach.

Chýbala definícia obchodného centra

"Celá tá legislatíva nesmeruje k nejakej perzekúcii fajčiarov. Naozaj sa snažíme len urobiť nejaké pravidlá, aby pri fajčení čo najmenej zasahovali do práv nefajčiarov," argumentovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Pripomenula, že doteraz chýbala definícia obchodného centra ako nejakého uzavretého objektu. Podľa Zvolenskej treba vychovávať, pretože to skutočne nie je len o nikotíne, ale aj o 1 400 ďalších alergénoch, ktoré sú v papierikoch na cigaretách a pasívne fajčenie má dokázateľné škodlivé účinky.

Za zariadenia spoločného stravovania sa podľa zmenenej definície v návrhu novely zákona považujú aj také zariadenia, v ktorých sa pokrmy nevyrábajú a nepripravujú, to znamená tie, kde sa privezené pokrmy a nápoje iba podávajú.

Nové varovné nápisy

Cieľom je uplatniť zákaz fajčenia aj v týchto zariadeniach. Novela definuje aj pojem pokrm, kam patria aj zákusky či zmrzlinové poháre, takže zákaz fajčenia zasiahne napríklad aj cukrárne. Medzi pokrmy neboli zaradené oriešky, tyčinky či čipsy.

Zároveň sa majú, vzhľadom na európsku legislatívu, na tabakových výrobkoch objaviť aj nové varovné nápisy.

Novela zvyšuje aj pokuty za porušenie zákazu fajčenia. Orgány verejného zdravotníctva budú môcť uložiť pokutu minimálne 500 eur namiesto 331 eur a maximálne 15 000 eur namiesto doterajších 3 319 eur. Zákon by po definitívnom schválení a podpise prezidentom mal nadobudnúť účinnosť od 1. júla.

Chren navrhuje ponechať elektronické cigarety

Umožniť užívanie elektronických cigariet v kaviarňach a reštauráciách obchodných domov navrhol v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o ochrane nefajčiarov nezaradený poslanec Martin Chren.

"Ide o zariadenia, cez ktoré sa inhaluje nikotín, pričom sa vyfukuje vodná para. Pri používaní elektronických cigariet nie je okolie obťažované dymom, smradom a nevznikajú škodlivé splodiny, ako je to v prípade bežných cigariet," argumentoval v rozprave Chren.

Navrhol preto vyňať elektronické cigarety z obmedzení, ktoré novela zavádza. Chren zároveň pripomenul, že elektronická cigareta mnohým ľuďom pomáha skončiť s fajčením, má teda z hľadiska predmetu zákona o ochrane nefajčiarov pozitívny vplyv.

Fajčenie v hospicoch povolené

Poslanec za OĽaNO Štefan Kuffa zasa v pozmeňujúcom návrhu presadzuje, aby sa okrem fajčenia psychiatrických pacientov na psychiatrických oddeleniach umožnilo vo vyhradených priestoroch aj fajčenie na oddeleniach paliatívnej starostlivosti a v hospicoch. "U zomierajúcich pacientov - fajčiarov sa v dôsledku úplnej absencie fajčenia môžu prejaviť psychické príznaky ako aj fyzické príznaky," vysvetlil Kuffa.

Ministerstvo zdravotníctva v novele navrhuje úplný zákaz fajčenia v obchodných domoch, to znamená aj v kaviarňach a reštauráciách, ktoré sú v nákupných centrách. V obchodných domoch bude možné zriadiť fajčiarne, ktoré však nemôžu byť umiestnené v priestoroch určených na poskytovanie služieb a predaj tovaru.

Okrem toho sa zakazuje fajčiť v budovách zdravotníckych zariadení a vo všetkých športových zariadeniach. Zákaz sa týka aj elektronických cigariet.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…