5 vecí, ktoré denne používate a neviete, že sú najšpinavšie vo vašom okolí
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

5 vecí, ktoré denne používate a neviete, že sú najšpinavšie vo vašom okolí

Sú to celkom bežné veci, ktorých sa dotýkate každý deň. Zároveň však majú na sebe aj najviac baktérií. 

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ktoré veci sú z tých, ktorých sa každý deň dotýkate, tie najšpinavšie? Stačí, ak si spomeniete na tie, ktoré ignorujete pri upratovaní. Možno vás nasledujúci zoznam prekvapí, ale práve týchto 5 vecí, s ktorými prichádzate do styku aj niekoľkokrát denne, je tých najšpinavších. Potvrdil to mikrobiológ Charles Gerba

1. Uterák na ruky

Pravda je, bohužiaľ, taká, že väčšina ľudí si ruky neumýva správne a dostatočne. Baktérie, ktoré vám na rukách zostanú, sa následne prenesú na uterák, ktorý máte zavesený v kúpeľni. A všetci dobre vieme, že baktériám sa najlepšie darí práve na vlhkých miestach. Podľa profesora mikrobiológie by ste všetky vaše uteráky mali umývať vždy už po dvoch dňoch používania. 

Uteráky na ruky by ste mali prať už po 2 dňoch.
Uteráky by ste mali prať už po dvoch dňoch. Foto: Pexels

2. Zubná kefka

Konkrétne ich časť, ktorú držíte v ruke pri čistení zubov. Výskumy z roku 2011 ukázali, že až 27 % zubných kefiek bolo domovom pre koliformné baktérie. Tieto baktérie nájdeme v tráviacom ústrojenstve väčšiny živočíchov, vrátane človeka. Keď sa však dostanú do tkanív, môže nastať problém. Konkrétne hrozia nevoľnosti, hnačka, zvracanie, či salmonelóza. Najčatejším zdrojom infekcií je spomedzi týchto baktéri známa baktéria E.coli. 

3. Kuchynské špongie

Špongia je pravdepodobne tým najšpinavším predmetom vo vašej domácnosti. Výskumy dokázali, že až 75 % špongií, ktoré bežne doma používate, obsahuje koliformné baktérie. To isté platí aj pre dosky na krájanie. Problém je pri nich ten, že ľudia zväčša len zotrú zvyšky jedla, ktoré na nich zostali a dosku považujú za čistú. 

4. Mobilný telefón

Váš mobilný telefón je priam rajom pre baktérie. Výskumy ukazujú, že jeden zo šiestich mobilných telefónov obsahuje stopy po fekáliách. Pomerne nechutné, čo poviete? 

Mobilný telefón je rajom pre všetky baktérie.
Mobilný telefón je rajom pre všetky baktérie. Foto: Pexels

5. Nákupné vozíky

Profesor Garda tvrdí, že keďže ľudia sa dotknú nákupného vozíka prakticky okamžite potom, ako sa dotýkali surového jedla, vrátane mäsa, prakticky každý jeden nákupný vozík je domovom pre baktériu E.coli. Ak vás teda nabudúce postihne hnačka či zvracanie potom, ako ste boli na veľkom rodinnom nákupe, budete vedieť prečo. 

Pravdepodobne každý nákupný vozík je domovom pre baktériu E.coli.
Pravdepodobne každý nákupný vozík je domovom pre baktériu E.coli. Foto: Pexels

Ako sa chrániť pred baktériami?

Profesor Gerba tvrdí, že to najlepšie, čo môžete urobiť, je, ak si okamžite po príchode domov umyjete či dezifinkujete ruky. O polovicu tak znížite možnosť, že vás postihne nejaké nepríjemné črevné ochorenie či iná infekcia. 

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…