Hlásenie dlhšieho vycestovania
SITA
SITA

Hlásenie dlhšieho vycestovania

Register umožní eliminovať prípady Slovákov dlhodobo zarábajúcich v cudzine, ktorí sú súčasne poberateľmi sociálnych dávok u nás.

BRATISLAVA 16. mája - Povinnosť ohlásenia doby a miesta pobytu pri vycestovaní do zahraničia na dlhšie ako 90 dní nie je novinka, bola ustanovená už v pôvodnom zákone z roku 1998.

Súčasným návrhom zákona chce rezort vnútra túto povinnosť pre občana ešte zvýrazniť, keďže predošlá formulácia neustanovila túto povinnosť jednoznačne.

Uvádza to ministerstvo vnútra v stanovisku, ktorým chce ozrejmiť niektoré nesprávne medializované informácie v súvislosti s dnes schválenou novelou zákona o hlásení pobytu a registri obyvateľov.

"Prehľad o počte občanov dlhodobo pôsobiacich v zahraničí nám umožní eliminovať prípady Slovákov dlhodobo žijúcich a zarábajúcich v cudzine, ktorí sú súčasne poberateľmi sociálnych dávok na Slovensku, keďže sa neodhlásili z miesta trvalého pobytu na Slovensku," reaguje ministerstvo. Nová právna úprava má tiež zamedziť narastajúcim exekučným trovám v rámci vykonateľných rozhodnutí.

Ide o prípady, keď občan opustí republiku po uvalení exekúcie, keďže doručením rozhodnutia o pokutách na adresu trvalého pobytu dochádza k správoplatneniu rozhodnutia aj bez jeho vedomia. "Z takéhoto rozhodnutia sa stáva exekučný titul a často až po návrate z cudziny občan zistí, že je voči nemu vedené exekučné konanie a mnohokrát v niekoľkonásobne vyššej sume než bola pôvodne udelená pokuta. Splnenie povinnosti ohlásenia pobytu v cudzine umožňuje občanovi doručovať zásielky do cudziny na základe údajov z registra," konštatuje ministerstvo.

Prípadné udelenie sankcie za nesplnenie povinnosti uloženej zákonom nie je podľa rezortu tiež žiadna novinka, bolo zavedené už pri prijatí pôvodného zákona v roku 1998. "Ministerstvo vnútra týmto zákonom nezavádza nič nové, iba uľahčuje občanom komunikáciu so štátom v rámci elektronizácie služieb, znižuje byrokraciu vytváraním referenčného registra občanov, ktorý v neposlednej miere pomôže výkonu otvorenej, efektívnej a spoľahlivej štátnej správy tak, že nebudú obiehať po úradoch občania ale dokumenty," ukončil rezort vnútra svoje stanovisko.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…