Hlásenie dlhšieho vycestovania
SITA
SITA

Hlásenie dlhšieho vycestovania

Register umožní eliminovať prípady Slovákov dlhodobo zarábajúcich v cudzine, ktorí sú súčasne poberateľmi sociálnych dávok u nás.

BRATISLAVA 16. mája - Povinnosť ohlásenia doby a miesta pobytu pri vycestovaní do zahraničia na dlhšie ako 90 dní nie je novinka, bola ustanovená už v pôvodnom zákone z roku 1998.

Súčasným návrhom zákona chce rezort vnútra túto povinnosť pre občana ešte zvýrazniť, keďže predošlá formulácia neustanovila túto povinnosť jednoznačne.

Uvádza to ministerstvo vnútra v stanovisku, ktorým chce ozrejmiť niektoré nesprávne medializované informácie v súvislosti s dnes schválenou novelou zákona o hlásení pobytu a registri obyvateľov.

"Prehľad o počte občanov dlhodobo pôsobiacich v zahraničí nám umožní eliminovať prípady Slovákov dlhodobo žijúcich a zarábajúcich v cudzine, ktorí sú súčasne poberateľmi sociálnych dávok na Slovensku, keďže sa neodhlásili z miesta trvalého pobytu na Slovensku," reaguje ministerstvo. Nová právna úprava má tiež zamedziť narastajúcim exekučným trovám v rámci vykonateľných rozhodnutí.

Ide o prípady, keď občan opustí republiku po uvalení exekúcie, keďže doručením rozhodnutia o pokutách na adresu trvalého pobytu dochádza k správoplatneniu rozhodnutia aj bez jeho vedomia. "Z takéhoto rozhodnutia sa stáva exekučný titul a často až po návrate z cudziny občan zistí, že je voči nemu vedené exekučné konanie a mnohokrát v niekoľkonásobne vyššej sume než bola pôvodne udelená pokuta. Splnenie povinnosti ohlásenia pobytu v cudzine umožňuje občanovi doručovať zásielky do cudziny na základe údajov z registra," konštatuje ministerstvo.

Prípadné udelenie sankcie za nesplnenie povinnosti uloženej zákonom nie je podľa rezortu tiež žiadna novinka, bolo zavedené už pri prijatí pôvodného zákona v roku 1998. "Ministerstvo vnútra týmto zákonom nezavádza nič nové, iba uľahčuje občanom komunikáciu so štátom v rámci elektronizácie služieb, znižuje byrokraciu vytváraním referenčného registra občanov, ktorý v neposlednej miere pomôže výkonu otvorenej, efektívnej a spoľahlivej štátnej správy tak, že nebudú obiehať po úradoch občania ale dokumenty," ukončil rezort vnútra svoje stanovisko.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…